Hlavní navigace

LinuxExpo 2008

15. 4. 2008

Sdílet

Osmý ročník konference a výstavy o Linuxu a Open Source software se koná ve dnech 15. a 16. dubna v konferenčních prostorách hotelu Olympik Artemis Praha.

skoleni

Letošní v pořadí již osmý ročník LinuxExpo (jehož hlavním partnerem je IBM) se zaměřuje především na realizované projekty a zpracované případové studie na téma využití otevřeného software. Prostor se naskýtá také pro neziskové a vzdělávací programy ve Free and Open zóně. Kromě prezentačních a diskusních stánků jednotlivých účastníků konference se pozornost návštěvníků ubírá zejména směrem k přednáškovému programu (celkem 27 přednášek), který zahrnuje mimo jiné i workshopy a panelové diskuze. Jedním z všudypřítomných horkých témat probíhajících rozhovorů je záležitost sporu příznivců otevřených formátů – OOXML vs. ODF.


Zajímavým tématem pro IBM je implementace "zelených myšlenek" do oblasti serverů. Společnost toho dosahuje pomocí virtualizace, díky níž využije výkonovou kapacitu serveru až z 60%, přičemž běžně se tato hodnota pohybuje kolem 20%. Za zmínku stojí také znovuobjevení technologie chlazení procesorů vodou v serverové oblasti.

Mezi milé hosty celé akce patří například Petra Popluhárová, slovenská softwarová inženýrka pracující ve společnosti Google od roku 2005. Mezi její autorské projekty patří například lokalizace ( do češtiny a slovenštiny) funkce „měli jste na mysli“ přímo ve vyhledávači Google, jež nabízí opravu hledaného výrazu v případě, kdy se uživatel splete při jeho zadávání.

Významnou roli na celé akci hraje také její část týkající se Open Governmentu (oblast veřejné správy), jež se tentokrát věnuje problematice projektu CzechPOINT. Odborným partnerem celého projektu je OSS Aliance, společnost pro výzkum a podporu Open Source.

- - Čestmír Žák