Hlavní navigace

Levnější Acer

1. 3. 2006

Sdílet

S modelem Acer Aspire T135 se tato společnost zaměřila především na sektor školství, kde jsou zapotřebí osobní po...


S modelem Acer Aspire T135 se tato společnost zaměřila především na sektor školství, kde jsou zapotřebí osobní počítače s technologiemi nezbytnými pro zajištění produktivity za nízkou pořizovací cenu, a na uživatele, kteří potřebují solidní výkon, soubor funkcí se snadným ovládáním a snadnou rozšiřitelnost.
Všechny osobní počítače Acer Aspire T135 jsou osazeny procesory AMD Sempron, čipsetem VIA K8M800 a integrovanou grafickou kartou VGA. Acer Aspire T135 může být osazen až 2 GB operační paměti (s podporou DDR 266/333/400 MHz SDRAM) a je vybaven pevnými SATA disky s minimální velikostí 80 GB. Volitelnou součástí je i optická mechanika na výběr jsou DVD-RW Dual, kombinovaná mechanika DVD/CD-RW či pouze DVD-ROM. Zvuk zajišťuje integrovaná zvuková karta kompatibilní s MS Sound, spolu se dvěma stereofonními reproduktory Acer (u vybraných modelů). Audiokonektory pro sluchátka, mikrofon, konektor line-in, osm portů USB 2.0 (dva vpředu, dva na základní desce a čtyři vzadu), port RJ-45 (Ethernet), paralelní a sériový port či USB čtečka typu "9 v 1" jsou samozřejmě rovněž nedílnou součástí vybavení tohoto počítače.
Odkaz: www.acer.cz

Blu-ray PrimeraSpolečnost Primera se v Londýně pochlubila předsériovou verzí systému Bravo Disc Publisher, který nyní podporuje technologii vysokokapacitního optického záznamu Blu-ray, za nímž stojí skupina firem v čele se Sony. BDP kombinuje vypalování a duplikování disků včetně následného inkoustového potisku.
Základem Bravo XR-Blu je rekordér Pioneer BDR-101A BD/DVD. Zatím podporuje jednovrstvé vypalování, tedy 25 GB/disk, ovšem výrobce ujišťuje, že nedlouho po dubnovém zahájení prodeje přidá podporu pro dvouvrstvá média, a to pravděpodobně pomocí update pro firmware.
Do Bravo XR-Blu lze najednou vložit až 50 disků, robotická ruka potom předává disky do samotné BD/DVD mechaniky a následně do tiskárny potisků. Vnitřek přístroje je prosvětlen modrými diodami, aby bylo lépe vidět, v jaké fázi se výrobní proces nachází. Připojení k PC probíhá přes USB 2.0, software je vyvinut ze Sonic Solutions AuthorScript Data Backup, plus SureThing pro potisk. Zahájení prodeje nastane v dubnu, a to za cenu 6 000 dolarů.

Z Gmailu Google TalkGoogle zvyšuje propojení mezi svým freemailem a systémem pro přenos vzkazů Google Talk (Instant Messaging, tedy něco podobného jako ICQ, MSN apod.). Uživatelé si nyní mohou posílat vzkazy přímo z prostředí Gmail. Nepotřebují pro to nějaký dodatečný program, je to nová možnost, kterou
Google nabízí bezplatně. Vysouvací komunikační okna budou hotova během několika týdnů, ovšem jen ve standardním anglickém jazykovém nastavení.
Používání je poměrně obvyklé, uživatel vidí seznam svých kontaktů, s nimiž potom zahajuje komunikaci. Příslušné okno se objeví na pravé straně prohlížeče. Zatím jsou podporovány Internet Explorer 6.0 a Mozilla Firefox 1.0 a jejich novější verze. Další prohlížeče přijdou na řadu v brzké době.
Google se podle svých slov rozhodl tímto krokem odstranit umělou hranici mezi e-mailem a aplikacemi pro Instant Messaging, tedy něco, co je pro některé uživatele zdrojem jistého nepohodlí. Tato integrace je však, alespoň prozatím, omezena pouze na přenášení textu, takže pro přenos hlasu je nutno nadále používat klienta Google Talk. Lze ovšem očekávat, že s podobným tahem Google počítá a jistě ho i vhodně marketingově načasuje. Komunikace Google Talk uskutečněná přes Gmail bude tamtéž archivována, spolu s e-mailovými zprávami. Toto lze však i vypnout.
Další poskytovatelé obdobných služeb, zejména Yahoo a Microsoft, také vytvořili propojení mezi svými webmaily a IM službami, ovšem integrace na Google je obzvláště pohodlná a pro uživatele přitažlivá, nevyžaduje totiž před svým použitím jakékoli dodatečné kroky. Tento krok také jistě zvýší povědomí o Google Talk a o jeho využívání, což je jistě potřeba, neboť tato služba vznikla již v době existující silné konkurence produktů AOL (ICQ), Yahoo a MSN. Bude jistě zajímavé sledovat, jak Google Talk obstojí, zejména až přidá podporu přenosu hlasu, čímž se vyrovná například službě Microsoft NetMeeting.
Google Talk byl spuštěn v srpnu minulého roku a nutnou podmínkou pro jeho užívaní bylo mít účet na Gmail. Obě služby jsou zdarma a obě se oficiálně nacházejí v beta, tedy testovací fázi. Obě jsou ovšem plně funkční. Když byl Google Talk spuštěn, obsahoval instalační balíček sadu odkazů pro Gmail, včetně stejných přihlašovacích údajů a možnosti využívat Gmail z prostředí Google Talk. Takže lze posílat a přijímat zprávy, GT klient upozorňuje na nově příchozí zprávy, obě služby také sdílejí jeden seznam kontaktů. Současný krok je tedy vlastně integrace obráceným směrem.

Výzkum a vývoj včasné varování před zemětřesením

Japonsko patří mezi země nejvíce ohrožené zemětřeseními. Je známo, že tamní domy jsou stavěny s ohledem na toto riziko. Ani tak však vývoj v tomto směru neustává a nejnovějším počinem japonských vědců je systém, který je schopen několik sekund před zemětřesením o něm předat informace a zejména vyhodnotit, zda se slabé klepání co nevidět promění v silné otřesy. Vývoj tohoto systému je koordinován Japonskou meteorologickou společností (JMS) a jeho plné uplatnění v praxi se plánuje na druhou polovinu roku. Jádrem je integrace supercitlivých senzorů s vysokým procesorovým výkonem pro vyhodnocování dat v reálném čase.
Zemětřesení vytváří dva základní typy vln: primární P-vlny a sekundární S-vlny. P-vlny se pohybují rychlostí zhruba dvakrát vyšší než S-vlny a jsou slabší. Tyto primární vlny jsou rychle zachyceny a analyzovány soustavou čidel, z toho lze pak usoudit na zdroj a sílu otřesů, stejně jako předpovědět, kdy dorazí potenciálně zničující sekundární vlny a jak silné asi budou.
Tato varování mohou mít různou časovou hodnotu, mohou poskytnout předstih od několika sekund až po minutu před příchodem nejsilnějších otřesů. To je dostatečné k zastavení vlaků a jiných dopravních prostředků, k přerušení rozvodu plynu, zastavení továrních linek, zapojení záložních elektrických generátorů pro nemocnice. Jaký náskok to bude znamenat, záleží zejména na vzdálenosti konkrétních obyvatel od centra zemětřesení. I sebekratší varování může být velmi důležité.
Japonská meteorologická společnost provozuje asi 200 systémů pro monitorování otřesů půdy a již nyní poskytuje testovací údaje. Několik společností vyvinulo systém varování pro použití v domácnostech a kancelářích, tyto systémy přebírají a vyhodnocují data od JMS. Jedno z jednoduchých zařízení je od společnosti Tecs, jež prodává software, který lze instalovat do několika typů kopírek/tiskáren Canon. Program využívá síťové připojení kopírek k udržování internetového spojení se serverem, obsahujícím data JMS. Když se blíží nebezpečí, program spustí alarm a rozešle varování počítačům v síti, pokud ovšem mají nainstalovaný potřebný software. Tento systém byl širší veřejnosti představen na výstavě Earthquake Technology Expo v Jokohamě.
O něco komplexnější je systém firmy Meisei Electric, hlavního výrobce senzorů pro detekci otřesů země. Využívá počítač určený výhradně pro tuto činnost, který je připojen speciální linkou k patřičnému zdroji dat. Toto uspořádání má zabezpečit ochranu před případným přetížením internetu, resp. před jakýmkoli výpadkem v této veřejné síti. Kromě varování zobrazeného na obrazovce počítače může být toto přeneseno až na 16 malých obrazovek, rozmístěných v kancelářích.

I-Trigue L3800Společnost Creative uvedla na trh reproduktorový systém I-Trigue L3800, který je navržen pro ozvučení pécéček, notebooků a MP3 přehrávačů. I-Trigue L3800 je první z reproduktorových sestav I-Trigue, prodávaných standardně s bezdrátovým infračerveným ovládáním, umožňujícím ovládat jak reproduktory, tak připojený MP3 přehrávač Creative Zen na vzdálenost do šesti metrů. Bezdrátová technologie umožňuje ovládat zapínání, hlasitost, spuštění, přerušení a zpětný/dopředný posun po skladbách. Systém o výkonu 48 w využívá proprietární technologii NeoTitan s mikrodrivery Creative, která dociluje jasných výškových tónů a bohatých zvukových detailů, jež se mohou v případě konvenčních reproduktorových systémů s aluminiovými drivery zcela vytratit. I-Trigue L3800 je rovněž vybaven drivery Creative LFT (Lateral Firing Transducers). Odkaz: www.creative.com

Na první pohled jinýTento DVD přehrávač přehrává formáty DVD, HDCD, CD, CD-R, CD-RW, MP3, JPEG, VCD, Photo-CD, MPEG4 a Kodak Picture CD. Novinkou u DVD-550 je nový procesor ESS6629, který podporuje i formáty QPEL a GMC při DivX. Výhodou této tenké věcičky by mělo být bezchybné přehrávání jakýchkoliv titulků s diakritikou, aniž byste se při načítání ztratili ve změti prapodivných znaků. Tento DVD přehrávač má zabudovaný šestikanálový výstup, dekodér Dolby
AC-3 Digital a výstup DTS out, SCART, RGB, SVHS, CHINCH, optický a koaxiální výstup. Jednodušší orientaci vám umožní slovenské menu. Na firemních stránkách Oravy pak lze stáhnout i případný nový firmware. Přístroj váží 2 kg a je vysoký jen 45 mm. Odkaz: www.orava.info