Hlavní navigace

Srovnávací test nejlevnějších netbooků

2. 4. 2009

Sdílet

Tentokrát jsme si do naší testovací laboratoře přizvali pětici levných netbooků a podívali se jim na zoubek. Stojí za koupi, nebo je lepší si raději připlatit?

Velký srovnávací test nejlevnějších netbooků

 

Takzvané netbooky, tedy malé a především velmi levné notebooky, vzaly počítačový trh skutečně razantním útokem. Když před rokem uváděl Asus na trh první model Eee, málokdo očekával tak masivní úspěch, ale stalo se. Dnes mohou slavit ty společnosti, které nástup nového trendu nepodcenily.

Ukázalo se, že velká spousta lidí nepotřebuje v notebooku silný dvou či dokonce čtyřjádrový procesor, ani velké množství operační paměti nebo dokonce silnou grafickou kartu. Bohatě stačí technologicky několik let zastaralý přístroj, uložený ve stylovém a malém obalu, který si může pořídit opravdu každý.

Levný, nebo dražší?

Od první etapy netbooků ale už nějaká to voda uplynula a výrobci začali přicházet s nejrůznějšími řešeními v tomto segmentu. Samozřejmě takovými, na kterých by vydělali více, než na nejzákladnějších netboocích. S takovými, které přinášejí zákazníkovi určitou přidanou hodnotu, ať už v podobě zajímavého designu nebo delší výdrže baterií. Spolu s tím však samozřejmě stoupá také cena.

Netbooky už tak nestojí výhradně částky do deseti tisíc korun, ale stále větší oblibě se těší i modely dražší. Ovšem stále existuje široká skupina lidí, sledujících pouze ten jejich prvotní účel, tedy jednoduchost, nízkou cenu a ryze účelové využit - tito uživatelé následně hledají výhodné koupě. A právě na ně se v tomto testu nejlevnějších netbooků podíváme.

Netbooky jsou dnes o něco dražší, než byly v druhé polovině minulého roku. A není to dáno jen vylepšováním nabídky, v té totiž starší modely zatím zůstávají. Mnohem více se do nárůstu cen promítlo znatelné oslabení koruny koncem minulého a začátkem tohoto roku. A jak známo, prodejci neradi redukují ceny ve prospěch zákazníků, takže zlevnění nenastalo ani po nedávném větším posílení. Nejlevnější netbooky se tak dnes dají pořídit okolo sedmi tisíc korun, většina se potom pohybuje kolem hranice deseti tisíc. Právě to bude naše hranice pro tento test.

Slabiny levných netbooků

Je jasné, že za relativně nízkou cenu nelze očekávat žádné zázraky. Oproti dražším netbookům tak musejí zájemci o ty levnější počítat s řadou kompromisů. Levnější trpaslíci disponují obvykle devítipalcovým nebo dokonce ještě menším displejem. U dražších strojů už bývá přeci jen obvyklejší dpoužití desetipalcového displeje. Dále pravděpodobně zaznamenáte nepříliš velkou výdrž u baterií, které rozhodně nebudou lámat žádné rekordy. Spíše budete rádi, když zařízení vydrží tři nebo čtyři hodiny bez dobití.

A pak je tu pochopitelně velmi malá a občas méně komfortní klávesnice z horších materiálů. Ta rozhodně není určena k psaní dlouhých elaborátů, jako spíše na vyřízení nejnutnější pošty a sepsání kratších dokumentů. Ty nejlevnější netbooky také nenabízejí mnoho prostoru na pevném disku, obvykle se jedná jen několik gigabajtů.

Ve výjimečných případech pak i při kancelářských pracích můžete narazit na výkonnostní limity procesorů AMD Geode či Intel Celeron, což je opravdu ten největší, v netboocích používaní low-end. Abyste ale byli těmito slabinami a kompromisy postiženi co nejméně, vybrali jsme do testu výhradně takové kousky, které by vás měly uspokojit. Každý z nich má co nabídnout.

Asus Eee PC 901

Vítězem našeho testu se stal právě tento netbook. Jedná se o první model Eee, který byl vybavený velmi kvalitním a ve většině netbooků používaným procesorem Intel Atom. Za necelých deset tisíc korun v něm obdržíte šestičlánkovou baterii s velice slušnou výdrží. V testu se netbook podařilo provozovat pět až šest hodin na jedno nabití, a to i při nepřetržitém surfování po internetu prostřednictvím WLAN. Na palubě Eee PC 901 nechybí ani užitečné Bluetooth.

Rozhodně potěší rovněž bohaté síťové vybavení a také hmotnost 1140 gramů. Poněkud horší je pouze 16 GB SSD disk, také displej se nám zdál trochu moc tmavý a klávesnice s velkou pravděpodobností nebude vyhovovat velkým rukám. I tak je ale v této cenové relaci Asus Eee PC 901 vítězem.

Acer Aspire A150X

Tento netbook by se za určitých okolností klidně mohl stát vítězem testu. Vypadá opravdu dobře, nabízí ze všech modelů nejlepší klávesnici a oplývá i opravdu nízkou hmotností, což z něj dělá skvělý prostředek na cesty, mailování, chatování a psaní. Je tu však jedno ale. Jeho mobilitu do značné míry brzdí malá výdrž baterie. Ta nám  obvykle po dvouhodinovém provozu neomylně zhasla a žádala nabití ze zásuvky.

Druhou, i když o poznání menší chybkou je příliš se zrcadlící displej. Škoda, tento netbook s Intel Atomem, 1 GB RAM a především 120 GB na disku za zhruba osm tisíc jinak považujeme za hodně povedený.

Asus Eee PC 900 12G

Model Eee PC 900 12G byl prvním, který zákazníkům nabídl předinstalovaný operační systém Windows XP. Když ho postavíte na váhu, ukáže se vám přesně jeden kilogram, což je jistě pozitivní, zpráva ovšem v dalších ohledech už je tento netbook spíše ve stínu ostatních. Disponuje devítipalcovým displejem, který je ale velmi tmavý. Klávesnice je jako obvykle příliš malá a 12 GB na SSD disku také není žádný zázrak. Zmíněné nevýhody vyvažuje alespoň přijatelná cena.

Acer Aspire One A110L

Tento linuxový netbook od Aceru nás mile překvapil svým vzhledem, s hmotností 960 gramů navíc patřil k nejlehčím účastníkům testu. I přes malé šasi lze klávesnici používat vcelku komfortně, ačkoliv  stále srovnáváme pouze v rámci tohoto segmentu, takže nečekejte žádné prostředí pro psaní dlouhých prací. Ty byste stejně neměli moc kam ukládat, SSD disk totiž nabízí kapacitu pouhých 8 GB. Naštěstí je však možné ukládací prostor rozšířit díky integrované čtečce paměťových karet. Zrcadlící se displej ale jen tak nevylepšíte, stejně jako maximálně dvouhodinovou dobu provozu na jedno nabití.

 

Asus Eee PC 701 4G

Tak tohle je opravdový stařeček a původce veškerého úspěchu modelové řady Eee. Tento kousek byl totiž vůbec prvním rekem v kategorii netbooků, což je na jeho zastaralé technologii už docela znát. Přesto je tu ale jeden velmi silný argument hovořící v jeho prospěch, a tím je cena - levnější netbook pravděpodobně nenajdete. S 920 gramy je navíc hodně lehký a jeho větrák oplývá značnou tichostí. Nainstalován je  zdeLinux a v útrobách pracuje SSD disk o čtyřgigabajtové kapacitě. Pro zcela nenáročné uživatele stále stojí za zvážení.

skoleni