Hlavní navigace

Letní meziroční srovnání návštěvnosti internetu

2. 9. 2008

Sdílet

Letní měsíce se na českém internetu vyznačují pravidelnými poklesy statistik návštěvnosti. I přes tyto sezónní výkyvy však internet zaznamenává ve svých číslech meziroční nárůsty.

skoleni

Asi nejsledovanějším základním ukazatelem návštěvnosti internetu je počet reálných uživatelů (RU). V letošním červenci bylo dle společnosti Mediaresearch na serverech projektu NetMonitor naměřeno celkem 4 289 362 uživatelů, což oproti roku 2007 představuje mírný meziroční nárůst o 4 %. Podstatně vyšší nárůst můžeme však pozorovat u dalších dvou ukazatelů a to u počtu zobrazených stránek a počtu návštěv. Počet zobrazených stránek uživateli v červenci 2008 meziročně vzrostl o 44,1 % a dosahuje 5 458 817 214. Podobný nárůst lze vypozorovat i u počtu návštěv. Ty se vůči červenci 2007 navýšily o 42,9 % a aktuálně čítají 635 973 070.


V červenci 2008 překročil průměrný čas strávený uživateli na českém internetu 26 hodin o cca jednu minutu. Oproti loňskému červenci tak uživatelé strávili prohlížením stránek o téměř 7 hodin více. Když se však podíváme na průměrnou délku jedné návštěvy, zjistíme, že se její čas naopak o 5 sekund zkrátil. Je tedy na jednu stranu zřejmé, že za měsíc navštívíme více stránek, ale na druhou stranu nám k tomu stačí o něco kratší doba a prohlížení internetových stránek uživateli se tak zrychluje.

Z červencového meziročního srovnání podílů reálných uživatelů dle jejich ekonomické aktivity vyplývá, že na českém internetu oproti loňskému roku přibylo pracujících osob. Podíl podnikatelů a živnostníků vzrostl mezi červenci 2007 a 2008 o 0,7 % a v současnosti dosahuje 16,5 %. U internetových uživatelů v pracovním poměru, a to jak trvalém, tak nepravidelném, se podíl meziročně navýšil o 2,1 %, tzn., že v pracovním poměru je aktuálně 55,1 % reálných uživatelů. Pro nepracující uživatele to znamená pokles podílu a to o 3,4 %. Podíl nepracujících, do kterého patří také např. studenti, se v červenci meziročně snížil na 25,5 %. Mírné navýšení na 3,0 % se objevuje u podílu důchodců, který má jinak dlouhodobě nejnižší procentuelní zastoupení.- - Adam Šoltys

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).