Hlavní navigace

Online nákup letenek - jak létat co nejlevněji?

Sdílet

Letenky dnes již patří mezi typické online produkty. Uživatelé je na internetu nejen vyhledávají a srovnávají jejich ceny, ale realizují zde i jejich nákupy.

Online nákup letenekLetenkaNákup letenek přes internet je dnes rychlý a pohodlný. Díky specializovaným serverům máte snadný přístup k nabídce dostupných letů stovek leteckých společností. Kromě toho získáváte možnost sledovat aktuální změny a slevové akce. Online nákup letenek také šetří leteckým společnostem významným způsobem náklady. Proto jsou obvykle letenky zakoupené přes internet levnější než ty z kamenných kanceláří. Některé, většinou nízkonákladové, společnosti dokonce jiný způsob rezervace a nákupu letenky vůbec neumožňují.


Online rezervační systémy


On-line rezervační systémy se dají rozdělit na stránky spadající přímo pod letecké společnosti a servery zprostředkovatelské. Stránky leteckých společností, jako je například ČSA, nabízejí pouze letenky jedné firmy. Servery zprostředkovatelů pak fungují jako vyhledávače procházející nabídky desítek i stovek společností. Díky tomu si můžete vybrat opravdu tu nejlevnější letenku v daném okamžiku.

Kromě vyhledávání tyto servery umožňují také online rezervaci a nákup letenek. Pokud tedy nevyužíváte služeb pouze jedné letecké společnosti, vyplatí se pro hledání letenek využívat rezervačních systémů zprostředkovatelů.

Královna

LetV České republice je nejvyužívanějším online rezervačním systémem Královna (kralovna.cz), portál provozovaný společností Student Agency. Kromě odletu z Prahy vyhledává současně i letenky z Bratislavy a Vídně, které mohou být levnější. Pro Moravany je to navíc často i výhodnější, než cestování do Prahy. Na podobném principu fungují i další oblíbené rezervační stránky jako Letuška (letuska.cz), Pelikán (pelikan.cz), Letenky 1 (letenky-1.cz), Levné letenky (levneletenky.cz), nebo Letenky Invia (letenky.invia.cz). Kromě letenek si přes zprostředkovatelské stránky můžete objednat cestovní pojištění, rezervovat ubytování i pronajmout automobil.


Jak najít vhodnou letenku

Ceny letenek ovlivňuje vybraná destinace a sezóna, ve které cestujete. Letenky do letních destinací jsou v zimě obvykle dražší. Dražší jsou i letenky do oblastí, kam létá menší množství leteckých společností. Naopak u turisticky atraktivních termínů a míst jsou díky velké konkurenci tlačeny ceny letenek jednotlivých společností velmi nízko.

LetadloHledáte-li na internetu levnou letenku, zaškrtněte v rezervačním systému políčko „Nejnižší cena" (příp. „Nejlevnější cena"). Šanci na nejlepší cenovou nabídku zvýšíte, pokud se nebudete vázat na přesné datum a umožníte vyhledávači rozpětí alespoň tři až pět dní.

Pokud vám nevadí přestupy a delší čas strávený cestováním, nebo jste ochotni vyměnit pohodlí za nízkou cenu letenky, nevyužívejte pouze nonstop letů. Ušetřit za letenku můžete i pokud zvolíte let se dvěma a více přestupy, namísto letu přímého. Vždy je vhodnější nechat si na přestup dostatek času. Při zpoždění letadla by se vám jinak mohlo stát, že další spoj nestihnete. Pokud najdete vyhovující let a cenu, letenku si ihned rezervujte, nebo zakupte. Především pro letenky nízkonákladových leteckých společností platí, že čím dříve si je koupíte, tím méně zaplatíte. Jejich ceny se přitom mohou měnit i několikrát denně.

Pokud létáte častěji, nebo plánujete let delší dobu dopředu, vyplatí se sledovat akční nabídky a slevy jednotlivých společností. Letecké společnosti i zprostředkovatelské servery obvykle umožňují online registraci pro zasílání novinek a akčních nabídek e-mailem. 


Elektronické letenky

LetištěJeště donedávna bylo možné rozdělovat letenky na elektronické a papírové. Elektronické se obvykle zakupovaly přes internet a každý zákazník si je mohl sám vytisknout. Papírové letenky se prodávaly v tradičních kamenných agenturách a kancelářích leteckých společností.

Od června 2008 došlo ke zrušení papírových letenek a výhradnímu používání letenek elektronických. Předností elektronických letenek je jejich snadnější zpracování. Navíc se i snadněji vystavují a doručují. Pro cestující je výhodou, že takovouto letenku nelze ztratit. Stačí přijít ke správné odbavovací přepážce s pasem nebo občankou a oznámit své jméno. Podle něj si pracovníci společnosti v rezervačním systému všechny potřebné údaje vyhledají. S využitím internetu se však můžete vyhnout i čekání ve frontě na odbavení.


Online check-in

Většina leteckých společností nabízí cestujícím možnost odbavení přes internet. Díky tomu odpadá nutnost čekání ve frontě u odbavovací přepážky na letišti. Pro online odbavení musíte znát číslo letu a elektronické letenky. Po vyplnění údajů o jménu, státní příslušnosti, pohlaví, datu narození a číslu pasu si můžete zvolit vhodné sedadlo v letadle a poté vytisknout palubní vstupenku.

Check-in

Cloud22

Pokud poletíte jen s příručním zavazadlem, stačí dojít včas do odletové haly k nástupu do letadla. Pokud budete mít velké zavazadlo pro odbavení, odevzdáte je na speciální přepážce označené Drop Off alespoň třicet pět minut před odletem. Online check-in lze obvykle běžně využívat u letů po Evropě. Pokud cestujete do USA, nebo Kanady, musíte použít klasické odbavení na letišti. Je proto lépe si nejdříve zkontrolovat, zda možnost online check-in pro vámi vybraný let platí.

LetS novým pravidlem ale přichází nízkonákladová společnost Ryanair (ryanair.com), která provozuje právě levné lety po Evropě. Od října 2009 se rozhodla uzavřít odbavovací přepážky na letišti a přechází na online check-in. Na letišti zůstane pouze přepážka Drop off pro odbavení velkých zavazadel. Pokud tedy budete po tomto termínu cestovat s Ryanairem, nezapomeňte se na internetu odbavit.

Ceny letenek se v dnešní době neustále snižují a zahraniční cesty se díky tomu stávají čím dál tím levnější záležitostí. S využitím internetu si navíc můžete velmi lehce vybrat vhodnou leteckou společnost, zvolit vyhovující trasu i cenu letu a odbavit se. Pak už zbývá jen popřát vám:

Šťastný let!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).