Hlavní navigace

Kyberzločinci berou útokem sociální sítě a mobilní zařízení

24. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © Carlos Caetano - Fotolia.com
Tým Norton společnosti Symantec představil výsledky studie Norton Cybercrime Report, která je zaměřena na pochopení toho, jaký má počítačová kriminalita vliv na spotřebitele a jak používání a vývoj nových technologií ovlivňuje bezpečnost.

Každou vteřinu se dle výsledků studie stane obětí počítačové kriminality 18 dospělých. Výsledkem je více než jeden a půl milionu obětí každý den. Průměrné přímé náklady spojené s jednou obětí jsou 197 dolarů, což je částka, jakou průměrná čtyřčlenná rodina utratí za týden za jídlo. Za uplynulých dvanáct měsíců se stalo po celém světě obětí kyberzločinu přibližně 556 milionů dospělých, což je více než celá populace Evropské unie. Obětí kyberzločinu se tak za poslední rok stalo 46 procent dospělých s přístupem k internetu. Jedná se o podobnou úroveň jako v roce 2011 (45 procent).

Kyberzločin mění svou tvář

Letošní průzkum ukázal nárůst nových forem počítačové kriminality ve srovnání s minulým rokem, především se jedná o větší zaměření na sociální sítě a mobilní zařízení.  Jeden z pěti online dospělých (21 procent) byl obětí kyberzločinu na sociálních sítích nebo prostřednictvím chytrého telefonu a 39 procent uživatelů sociálních sítí bylo obětí počítačového zločinu právě na sociálních sítích:

 

  • 15 % uživatelů sociálních sítí uvedlo, že se někdo naboural do jejich profilu a vydával se za ně.
  • 1 z 10 uživatelů sociálních sítí uvedl, že se někdy stal obětí podvodu nebo klikl na falešný odkaz na sociálních sítích.
  • Zatímco 75 % lidí věří, že zločinci se zaměřují na sociální sítě, pouze méně než polovina (44 %) aktuálně používá bezpečnostní řešení, které je chrání před hrozbami na sociálních sítích, a jen 49 % respondentů používá nastavení ochrany osobních údajů k bezpečnější správě, jaké informace a s kým sdílí.
  • Téměř jedna třetina (31 %) uživatelů mobilních telefonů obdržela textovou zprávu od neznámého, přičemž zpráva vyzývala ke kliknutí na přiložený odkaz nebo vytočení neznámého telefonního čísla a poslechnutí hlasové zprávy.

 

„Počítačoví zločinci mění svou taktiku a zaměřují se na stále populárnější mobilní platformy a sociální sítě, kde si spotřebitelé méně uvědomují rizika,“ říká Marian Merritt, Norton Internet Safety Advocate. „Tato zjištění potvrzují, co jsme zaznamenali i v letošní zprávě Symantec Internet Security Threat Report. Z analýzy vyplynulo, že v roce 2011 bylo téměř dvojnásobně více mobilních zranitelností než v předchozím roce.“

Studie Norton Cybercrime Report 2012 také ukázala, že většina internetových uživatelů dodržuje alespoň základní pravidla pro ochranu svých osobních údajů, jako je odstraňování podezřelých e-mailů a opatrné nakládání s osobními údaji na internetu. Nicméně další základní opatření jsou stále podceňována: 40 procent uživatelů nepoužívá silná hesla nebo své heslo pravidelně nemění a více než třetina nekontroluje ve svém internetovém prohlížeči ikonu visacího zámku o zabezpečení webu před zadáváním citlivých informací, jako jsou například bankovní údaje.

Navíc letošní report také uvádí, že mnoho online dospělých neví, jak se některé z nejčastějších forem počítačové kriminality v průběhu let vyvíjely, a tak těžko rozpozná malware nebo viry ve svém počítači. Ve skutečnosti 40 procent dospělých neví, že malware může pracovat diskrétním způsobem, takže je těžké zjistit, zda počítač byl napaden, a více než polovina (55 procent) si není jista, že jejich počítač je v současné době čistý a bez virů.

Silná e-mailová hesla jsou stále základ

Více než čtvrtina (27 procent) z online dospělých uvedlo, že byli vyzváni ke změně svého hesla kvůli ohrožení e-mailového účtu. E-mailové účty mohou být potenciální bránou pro zločince, kteří hledají osobní a firemní údaje. Lidé prostřednictvím e-mailů odesílají a přijímají a ukládají vše od osobních fotografií (50 procent) přes zprávy a dokumenty spojené s prací (42 procent) a bankovní výpisy (22 procent) až po hesla pro ostatní online účty (17 procent).

„Osobní e-mailové účty často obsahují klíč k celému online světu. Nejen, že mohou zločinci získat přístup ke všemu v doručené poště, mohou také resetovat vaše hesla na jakékoli jiné online stránce s použitím funkce ‚Zapomněli jste heslo‘ a zablokovat vaše účty,“ říká Adam Palmer, Norton Lead Cybersecurity Advisor.  „Chraňte svůj e-mail pomocí komplexních hesel a hesla pravidelně měňte.“


O studii

Studie vychází z odpovědí více než 13 000 dospělých z 24 zemí. Podle zprávy Norton Cybercrime Report jsou přímé roční náklady spojené s kyberzločinem zaměřeným na spotřebitele 110 miliard dolarů.

UI21

 

Zdroj: TZ Symantec

Autor článku

Pod autorským pojmem „Redakce“ se rozumí společná práce redaktorů serveru PCWorld.cz.