Hlavní navigace

Kybernetická špionáž je vzrůstající hrozbou pro státní bezpečnost

4. 12. 2007

Sdílet

Ekonomika spojená s kybernetickou kriminalitou roste spolu s tím, jak se objevují stále propracovanější hrozby cílené na krádež osobních dat na on-line služby a aplikace sociálních sítí.

cybersecurity22

Společnost McAfee zveřejnila zjištění vyplývající z každoročně prováděné studie zaměřené na kybernetickou bezpečnost. Odborníci na základě výsledků této studie varují, že kybernetická špionáž se stane největší jednotlivou bezpečnostní hrozbou roku 2008. Další zjištěné hlavní trendy zahrnují vzrůstající ohrožení on-line služeb typu bankovnictví a pokračující vývoj komplexního a propracovaného trhu se škodlivým kódem (malware). Každoroční zpráva McAfee Virtual Criminology Report zkoumá celosvětový vývoj trendů v oblasti kybernetické bezpečnosti. Vstupní data pro tuto studii pocházejí z NATO, FBI, SOCA (Serious Organised Crime Agency) a od odborníků z předních organizací a univerzit.

Ze zprávy vyplývají následující závěry:
Vlády a s nimi spřízněné skupiny používají Internet pro kybernetickou špionáž a k provádění kybernetických útoků.
Cíle útoků zahrnují kritické systémy státní síťové infrastruktury, například elektrorozvodné sítě, systémy řízení letecké dopravy, finanční trhy a vládní počítačové sítě.
Použití Internetu k webové špionáži se dnes týká 120 zemí.
Řada kybernetických útoků má původ v Číně a Čína veřejně prohlásila, že činnost v na poli kybernetické špionáže provádí.
Povaha kybernetických útoků se stává stále propracovanější a jsou navrhovány tak, aby obešly vládní obranné systémy.
Z počátečních ojedinělých pokusů se útoky vyvíjejí směrem k dobře organizovaným a štědře financovaným aktivitám, jejichž cílem je politická, vojenská, ekonomická a technologická špionáž.

Podle zdrojů uvnitř NATO si mnoho vlád hrozby pocházející z webové špionáže prozatím neuvědomuje a některé vlády jsou v důsledku toho před kybernetickými útoky prakticky nechráněné. Zdroje uvnitř NATO se domnívají, že útoky v Estonsku, které na několik týdnů narušily činnost serverů vlády, bank i zpravodajských serverů, představují na poli války vedené v kyberprostoru pouze špičku ledovce. „Tradiční obranná opatření se při útocích v Estonsku ukázala pro ochranu kritické státní infrastruktury nedostatečná. Použití botnetů (sítí infikovaných počítačů) nepřekvapilo, ale míra komplexity útoků a jejich koordinace byla novinkou. Šlo o sérii pečlivě načasovaných útoků vedených s použitím různých technik a zaměřením na konkrétní cíle. Útočníci své aktivity spíše úmyslně přerušili, než že by byli odraženi.“


Rostoucí propracovanost hrozeb zaměřených na osobní data a on-line služby

„Geneticky modifikované superhrozby“: Úroveň komplexity malwaru dosáhla dosud nevídaných rozměrů. Nové „superhrozby“ jsou stále odolnější, podobně jako DNA se stále znovu modifikují/upravují a obsahují vysoce propracované funkce například v oblasti šifrování. Červ Nuwar (Storm Worm) byl prvním příkladem tohoto druhu nebezpečného kódu a odborníci se domnívají, že v roce 2008 se objeví řada dalších.
Nové technologie a nové hrozby – vishing a phreaking: Software pro přenos hlasu přes Internet (Voice over IP, VoIP) se stává novým cílem kybernetických zločinců. Objevilo se několik propracovaných případů „vishingu“ (phishing prostřednictvím VoIP) a phreakingu (tento výraz původně označoval hacking klasických telefonních sítí, jehož cílem bylo zřídit dálkový hovor). V Japonsku bylo 50 % veškerých narušení dat provedeno prostřednictvím peer-to-peer softwaru. Kybernetičtí zločinci se budou stále častěji snažit zneužít popularity aplikací fungujících v rámci serverů sociálních sítí, jako je MySpace a Facebook.
Tah na banky: Odborníci soudí, že trvalé útoky směřující na banky mohou představovat závažné ohrožení důvěry veřejnosti v on-line bankovnictví a být brzdou elektronického obchodu. Kritici se domnívají, že snaha zaměřená na zabezpečení on-line bankovnictví nebude dostatečně efektivní nebo dostatečně rychlá.


Komplexní a propracovaný trh s nástroji kybernetických zločinců

Kybernetičtí zločinci nabízejí „zákazníkům“ služby na zakázku: „Šedá“ ekonomika již zahrnuje specializované aukční servery, reklamu produktů a dokonce služby podpory, ale konkurence je v tuto chvíli tak intenzivní, že samostatnou prodejní položkou se stávají i služby nabízení „zákazníkům“ přímo na zakázku.
Zákon nabídky a poptávky v praxi: Pronájem platformy pro rozesílání spamu vyjde stále levněji a zločinci mohou nyní koupit na zakázku vytvořené trojské koně navržené pro krádeže údajů o kreditních kartách.
„Legální“ trh podporuje černý trh: Již existuje legální trh, na kterém se obchoduje s chybami softwaru (zranitelnosti typu zadních vrátek, pro něž není zatím k dispozici oprava). Existence tohoto trhu ovšem podporuje trh s virtuálními zbraněmi a potenciálně významnými bezpečnostními hrozbami. Objev chyby v softwaru může přinést velké peníze – i přes 75 000 dolarů. Odborníci se domnívají, že z existence tohoto trhu ale vyplývá vzrůstající nebezpečí, že informace o chybách v softwaru padnou do rukou kybernetickým zločincům.

Zpráva McAfee Virtual Criminology Report 2007 je k dispozici ke stažení na adrese www.mcafee.com. Další informace o výsledcích výzkumu a souvisejících závěrech naleznete na blogu McAfee Avert Labs Security na adrese http://www.avertlabs.com/research/blog/.

- - David Zajíc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).