Hlavní navigace

Kupujete televizor? Seznamte se s důležitými pojmy - 2.díl

25. 6. 2020

Sdílet

 Autor: sharp
Nenechte se při nákupu nového televizoru opít rohlíkem a odhalte, co všechno se přesně skrývá pod směsí zkratek, tabulek specifikací a přehledem funkcí, s nimiž se při nákupu nového televizoru určitě setkáte. V tomto návodu se vám pokusíme vše vysvětlit jasně a srozumitelně.
Jon LJacobi 25. 6. 2020

Předcházející díl

 

Co se týče používání zavádějících, matoucích, zveličujících nebo často zbytečných pojmů nebo specifikací, je žargon používaný ve světě televizorů je naprosto bezkonkurenční. Výrobci televizorů se vás snaží prostě a jednoduše zmást, respektive oslnit čísly a skvěle znějícími názvy. Jeden příklad za všechny: průmysl vyrábějící televizory je odvětvím, které vám s ledovou tváří bude neustále tvrdit, že 3 840 pixelů vodorovně odpovídá 4K vodorovným pixelům (ve skutečnosti vodorovných 4K obsahuje přesně 4 096 pixelů, ale kdo by to počítal?).

Úvod – pokračování

Vzhledem k tomu, že nemáte žádnou jistotu, že bude televizor v obchodu připojen k Internetu, je vhodnější si doma vyhledat příslušná testovací videa na počítači, stáhnout je na vyměnitelný disk USB a s ním přijít do obchodu. Pak je můžete přehrát prakticky na každé televizi, protože ty dnes dokážou z úložiště přehrát prakticky libovolný soubor.

Pojmy popisující velikost, rychlost a rozlišení obrazovek se v současnosti vytváří a používají takovým způsobem, který může být pro řadu uživatelů být docela matoucí. I z tohoto důvodu se tento soubor článků zabývá vysvětlením právě těchto klíčových pojmů. 

Velikosti obrazovek

32palcová, 42palcová, 55palcová atd.: Jedná se o velikost úhlopříčky televizní obrazovky, tj. konkrétně o vzdálenost od levého horního okraje aktivní části obrazovky ke pravému dolnímu okraji aktivní části obrazovky (tj. tam, kde je vidět obraz).

Inch class: Pojem používaný v souvislostí se zaokrouhlením velikosti úhlopříčky televizoru. Používá se pro marketingové účely. Pokud například má televizor úhlopříčku o velikosti 42,5 palce, na trhu se uvádí jako televizor s úhlopříčkou 43 palců (výrobci mají neustále tendence zaokrouhlovat velikost úhlopříčky nahoru). Přesnou velikost úhlopříčky se dozvíte v přesných specifikacích konkrétního výrobku.

Od kdy se 3 840 rovná 4K? No přece od té doby, co se průmysl spotřební elektroniky rozhodl, že je zaokrouhlování vhodným prostředkem pro účely marketingu a reklamy.

 

 

Pokračování