Hlavní navigace

Kupujeme zařízení s Windows 8 - 2. díl

19. 12. 2013

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Koupě nového zařízení s Windows 8 není tak jednoduchá jako výběr nového tabletu s Androidem. Hlavním důvodem je velká spousta hardwarových forem, na nichž se tento systém od Microsoftu implementuje.

Předchozí díl

Kupujeme tablet s Windows

Všimněte si, že jsme napsali, že tablety s Windows 8 nabízejí přístup na tradiční plochu Windows. Je třeba mít na paměti onu osmičku na konci! Najdete totiž i tablety, na nichž běží „bezpohlavní“ operační systém Windows RT. Tyto tablety běží na mobilních ARM procesorech s dlouhou životností, jejich nevýhodou je však schopnost spouštět pouze aplikace v moderním stylu – ne desktopový software. Vezmeme-li v úvahu již zmiňovaný fakt, že Windows Store je, co se počtu dostupných aplikací týče, stále ještě v plenkách, koupi tabletu s Windows RT nedoporučujeme, pokud nemáte v plánu využívat jej pouze pro produktivní softwarové balíky (jejichž dostupnost ve Windows Storu jste si dopředu ověřili) v kombinaci s dlouhou výdrží baterie.

Ano, Nokia Lumia 2520 vypadá skvěle a podporuje technologii LTE, a ano, vlastní Surface 2 od Microsoftu je sám o sobě skvělým kouskem hardwaru. Převažují však důvody, proč byste se těmto strojům měli vyhnout. Všichni ostatní výrobci počítačů produkci tabletů s Windows RT vzdali, přestože některé modely ještě na trhu možná občas najdete – za výprodejové ceny.

Windows 8.1Dokud se Windows Store nevyvine, bude asi nejlepší zůstat u tabletu s plnohodnotnými Windows 8. V srdci prakticky jakéhokoliv tabletu s Windows 8 naleznete procesor Intel Atom Z2760 či některý z čipů stejného výrobce patřící do současné generace Atomů „Bay Trail“. Oba nabízejí celodenní výdrž baterie, nicméně tablety založené na Bay Trail nabízejí mnohem plynulejší chod. Možná o letošních Vánocích objevíte starší stroj založený na Atomu Z2760 za skvělou cenu, rozhodně však zvažujte, zda by nebylo pořád lepší si připlatit.

Některé „tablety“, jako Acer Iconia W700 a HP Pavilion 13 x2 nabízejí mnohem výkonnější procesory Core i5, jde však spíše o hybridy než tablety jako takové. A o hybridech tu ještě řeč bude.

Zatímco současné tablety s Windows založené na procesorech Atom mohou nabízet maximálně 4 GB RAM, většina z nich zůstává u 2 GB. Na paměti však opět doporučujeme nešetřit! Mnoho tabletů s Windows 8 je také vybaveno displeji s rozlišením 1 366 × 768 pixelů – rozlišení, které vypadá škaredě a rozmazaně na noteboocích, je pro 8- až 10palcové zařízení více než dostatečné. Dražší notebooky jsou vybaveny o něco ostřejšími displeji s rozlišením 1080p, ale musíme vás varovat – čím vyšší rozlišení, tím menší (již tak miniaturní) desktopová menu.

Kromě toho zkoumejte, jestli má vámi vybraný tablet všechny doplňky, které mít má. Například se podívejte na výběr portů a zjistěte, zda je klávesnice jakožto doplňkové příslušenství součástí balení, nebo si za ni budete muset připlatit. Jsou podporovány stylusy?

Jestliže na tabletu plánujete ukládat hodně souborů, zvažte koupi tabletu s větším úložištěm, neboť s 32 GB se s nainstalovanými Windows 8 daleko nedostanete. (Dobrou zprávou však je, že většina tabletů nabízí slot pro rozšíření paměti micro SD kartami.) A naše další rada zní: nekupujte zajíce v pytli a pokud je to možné, tablet si ještě před koupí vyzkoušejte.

MIF21

Na trh nově přichází vlna tabletů s Windows 8, zatím jsme však neměli šanci některý z nich recenzovat. Budete-li číst dále, dozvíte se něco o hybridech s Windows 8, Surface Pro 2, desktopech s Windows 8 a all-in-one počítačích.

Pokračování