Hlavní navigace

Kupujeme zařízení s Windows 8 - 1. díl

16. 12. 2013

Sdílet

 Autor: pcworld.com
Koupě nového zařízení s Windows 8 není tak jednoduchá jako výběr nového tabletu s Androidem. Hlavním důvodem je velká spousta hardwarových forem, na nichž se tento systém od Microsoftu implementuje.

Řada zařízení s Windows 8 je široká a zahrnuje vše od malých tabletů přes větší notebooky až po all-in-one počítače a stolní stroje, přičemž cestou jsou posbírány spousty různých hybridních řešení, u nichž mnohdy není jasné, do jaké kategorie je zařadit, a je nutné vytvořit jim kategorii novou. Pokud tedy řeknete, že „chcete zařízení s Windows 8“, je to velmi obecné tvrzení, které je třeba upřesnit.

Náš průvodce vám pomůže prodrat se všemi zákoutími, kterými musíte zákonitě projít, chcete-li, jak již bylo řečeno, nové zařízení s Windows 8. Ať už jde o výrazné rozdíly v designu nebo malé detaily, které musíte zvážit, jakmile se konečně rozhodnete pro daný typ zařízení.

Kupujeme notebook s Windows 8

První rozhodnutí, které musíte učinit, je jednoduché: Potřebuji spíše stolní počítač nebo mobilní zařízení?

Pokud sháníte desktop, pak najdete rady v následujících dílech seriálu. Nyní se zaměříme na zájemce o mobilitu, i když zde je potřeba dvakrát zvážit, zda dáte přednost notebookům, tabletům nebo hybridům.

Lenovo IdeaPad Y500Notebooky jsou dobrou volbou... pokud potřebujete notebook. Psací příslušenství pro tablety s Windows – včetně vlastních produktů Microsoftu Touch Cover a Type Cover – není prostě příliš vhodné pro dlouhodobé psaní. A dokonce i levné notebooky mají často lepší specifikace než klasické tablety. Můžete navíc nalézt hybridy, které jsou primárně notebooky, a nabízejí všechny výhody notebooku nakombinované s přenosností tabletu. Ceny jsou však o něco vyšší než u notebooků. (Více o hybridech dále.)

Jestliže sháníte notebook s Windows 8, podívejte se do našeho aktuálního průvodce koupí notebooku. Zde najdete všechny informace potřebné k uváženému rozhodnutí v této oblasti. K této věci už pouze jedna poznámka: dotykové notebooky jsou praktické, ale použitelné dotykové displeje jsou dražší a mají negativní vliv na výdrž baterie.

Než koupíte tablet s Windows

Nejsou pro vás notebooky dost přenosné? Možná by vás mohly zaujmout tenké a lehké tablety s Windows – pokud jste si jisti, že raději nechcete „pádlo“ s Androidem nebo iPad. Operační systém je velmi důležitý faktor na zvážení. Řekli bychom dokonce ten nejdůležitější.Acer IconiaTab W700

Tablety s Windows, které jsou poměrně novým segmentem, mají několik slabin. Windows Store – který dodává moderní aplikace, jež jsou základem pro všechny ty zářící živé dlaždice – je stále poměrně chudý. Nokia Lumia 2520 je pak jediným současným modelem, který podporuje LTE konektivitu využitelnou za pochodu. Tablety s Windows jsou také mnohem dražší než zařízení s Androidem. A přestože se už na trh pomalu dostávají zařízení od Aceru, Dellu a Lenova s osmipalcovými displeji, velká většina tabletů s Androidem má 10palcové nebo větší displeje.

To vše jsou důvody k tomu, abyste mohli začít uvažovat o konkurenčních zařízeních. Ovšem než tablety s Windows zavrhnete, je třeba si ještě zmínit funkce, díky kterým excelují v kombinaci přenosnosti a produktivity:

MIF21

  • Synchronizační funkce založené na SkyDrive zjednodušují přechod z PC na tablet a notebook (a zpět) bez nutnosti zapojování jakýchkoliv kabelů (možná kromě napájecího).

  • Internet Explorer 11 je plnohodnotný prohlížeč desktopové třídy, na rozdíl od mobilních verzí Chromu a Safari. A ano, znamená to, že spolupracuje s weby založenými na technologiích Flash a Silverlight.

  • Prakticky všechny tablety s Windows mají volitelné příslušenství v podobě klávesnice.

  • Mnoho tabletů s Windows 8 má předinstalovanou bezplatnou kopii Office Home & Student.

  • Jakmile si zvyknete na prvek multitaskingu Snap, je přechod k pouze jedné zapnuté aplikaci v Androidu nebo iOS složitý.

A samozřejmě, pouze tablety s Windows 8 nabízejí komplexní přístup na tradiční plochu Windows a její ohromné možnosti, pokud jde o software – byť menu, které je určeno pro ovládání myší, nebude na tabletech orientovaných na dotykové ovládání vždy fungovat podle vašich představ.

Pokračování