Hlavní navigace

Kupujeme tablet pro děti - 3. díl

22. 12. 2012

Sdílet

 Autor: (c) olly - Fotolia.com
V dnešním díle se budeme zabývat problematikou dostatečného množství místa pro ukládání dat, dále možnosti používání stylusu a v neposlední řadě i cenou.

Také vaše děti pošilhávají po vašem tabletu? A když jim ho půjčíte, už vám ho nechtějí vrátit? A víte, že dnes na trhu seženete tablety uzpůsobené pro děti, a to i ty nejmenší? Pokud se začnete zaobírat myšlenkou, zda by nestálo za to pořídit svým dětem také nějaký tablet, aby se nejen zabavily, ale i se něco naučily, pročtěte si náš seriál, v němž vám poradíme, jak vybrat pro své děti ten nejlepší.

 

1. díl – Kupujeme tablet pro děti – úvod, procesor a obrazovka

2. díl – Kupujeme tablet pro děti – profily a rodičovská kontrola, software

 

Úložiště pro data: Naprostá většina dětí nemá potřebu vytvářet si gigabajtové sbírky s jejich oblíbenou hudbou, kterou by bylo třeba mít neustále při sobě, nicméně přesto všechno bude nutné, aby tablet měl takovou kapacitu, aby do něj bylo možné nahrát oblíbené filmy či hudbu, která děti zaměstná například při dlouhých cestách. Většina tabletů určených pro děti disponuje pouze kapacitou o velikosti 4 GB, u některých modelů je k dispozici 8 GB, z nichž je možné použít 5 GB prostoru pro data uživatelů, což je u tabletu určeného pro děti dostatečné. Řada modelů obsahuje slot pro kartu MicroSD, jež umožňuje další navýšení dostupné kapacity.

Stylus (pero): Děti milují kreslení. Zatímco menší děti se spokojí s kreslením prsty, ty starší ocení, když jim umožníte kreslení perem, které nabízí daleko větší možnosti. Dobré pero ocení i při výuce psaní, protože řada her se zaměřuje na psaní písmen.

Tablet se daleko lépe ovládá pomocí stylusu

Některé tablety (kupříkladu LeapPad 2 či InnoTab) již stylus obsahují, takže ho můžete využít při hraní her zaměřených na psaní či kreslení. Tablety s kapacitní dotykovou obrazovkou, kterou má většina tabletů využívajících operační systém Android, funguje s jakýmkoliv kapacitním perem. V každém případě se vyhněte tabletu, který používá odporovou dotykovou obrazovku, a to i když jej uvidíte v nabídce za výhodnou cenu, nebo i když se bude jednat o tablet pro děti nebo pro dospělé.

Cena: Za tablet pro dítě mladší čtyř let se určitě nevyplatí utrácet horentní sumy okolo 10 000 Kč. Většina tabletů určených pro děti je v obchodech k mání za asi 3 000 Kč. Tablet Nabi je o asi 1 000 Kč dražší, protože obsahuje procesor Tegra a lepší obrazovku. Tablet LeapPad a InnoTab pak seženete i za cenu pod 2 000 Kč, protože se nejedná o tablety plně Androidové.

Je lepší tablet orientovaný na děti nebo tablet s plným operačním systémem Android?

Android 

Vzhledem k tomu, že tablety určené přímo pro děti stojí okolo 3 000 Kč, je nabíledni otázka, zdali má smysl investovat dalších 1 000 Kč, o něž jsou dražší tablety typu Nexus 7, Kindle Fire HD či Nook HD. Je vcelku jednoduché nechat se nalákat na nízkou cenu, ale pak se dočkáte nižšího rozlišení používaného v technologii Kindle Fire či Nook Tablet představené loni. Ovšem ještě předtím, než učiníte konečné rozhodnutí, zvažte, zdali bude vaše dítě spokojeno s ovládáním v uživatelském rozhraní těchto tabletů a zdali bude mít vámi vybraný tablet takovou rodičovskou kontrolu, aby zabránil vašemu dítěti v nakupování na internetu.

Tablet Nook HD nabízí možnost vytváření uživatelských profilů, rodičovskou kontrolu a řadu možností orientovaných přímo na děti. Amazon vydal pro Kindle Fire HD aktualizaci softwaru, která obsahuje tzv. FreeTime, soubor velmi robustních prvků pro rodičovskou kontrolu a pro uživatelské profily, jako je kupříkladu možnost snadného nastavení časového limitu pro zobrazování obrazovky. Pokud vyberete čistě Androidový tablet, jako je například Nexus 7, pak si můžete nainstalovat Zoodles Kid Mode, který vytvoří dítěti rozhraní pro něj jako stvořené, a když jej budete chtít používat zase vy, pak toto rozhraní zase vypne.

Firma Apple konečně na trh uvedla iPad mini s obrazovkou o velikosti 7,9 palce, což je zařízení, které má šanci oslovit všechny ty rodiny, které již investovaly do prostředí iOS. Ovšem za cenu okolo 6 600 Kč se jedná o poněkud nákladnější variantu, která navíc nepodporuje uživatelské profily umožňující snadné používání přístroje jednotlivými členy rodiny.

skoleni

 

V příštím, závěrečném díle se bude rovněž hovořit o ceně, tentokrát ovšem v souvislosti s otázkou operačního systému. Zkrátka: vyplatí se investovat do tabletu s plnohodnotným operačním systémem Android či nikoliv? A co ostatní funkce?