Hlavní navigace

Které viry řádily v říjnu nejvíce

17. 11. 2007

Sdílet

Počítačové viry už dávno pozbyly své primární funkce, tedy ničení dat a drobného znepříjemňování života. V říjnu byly totiž nejaktivnějším škodlivým softwarem vykrádači hesel a osobních údajů.

UI21

Viry už tedy spíše než ničení dat slouží ke kradení osobních údajů. tedy hlavně Vyplývá to ze sledování antivirové společnosti Eset.


Říjen byl ve znamení šíření infiltrace Win32/PSW.Agent.NDP, která se po napadení počítače snaží získat citlivé informace. Uvedený trojan je schopný vykrádat hesla z různých zdrojů a zasílat údaje vzdálenému počítači. Win32/PSW.Agent.NDP se na šířených hrozbách podílel 5,7 % a během jednoho měsíce se posunul z třetího na první místo v žebříčku globálně šířených virových hrozeb, který sestavuje společnost ESET na základě rizik proaktivně detekovaných její technologií ThreatSense.

Je však zajímavé, že podle české statistiky se Win32/PSW.Agent.NDP na tuzemských počítačích takřka nešířil a neumístil se ani v první desítce. V Česku se v říjnu na počítačích nejvíce objevoval agresivní adware Win32/Adware.Virtumonde, který uživatele obtěžuje zobrazováním nejrůznějších reklam.

Na druhém místě globálního žebříčku se v říjnu objevila INF/Autorun, jež v sobě skrývá celou rodinu nejrůznějších červů, které vždy podobným způsobem infikují soubory typu autorun.ini (typicky se šíří prostřednictvím USB flash disků). Tak si zajistí své spuštění a následně napadnou počítač. INF/Autorun se na šířených hrozbách podílel 3,45 procenty. Exploit Win32/TrojanDownloader.Ani.Gen se ze čtvrtého místa v předchozím měsíci posunul na třetí místo, a to s podílem 2,80 %. Na čtvrtém místě globální statistiky skončil v říjnu adware Win32/Adware.Virtumonde s 2,72 procenty. Páté místo obsadil Win32/Agent.BCK - spy trojan s podílem 2,05 %, který útočníkovi otevírá "zadní vrátka", a dává mu tak možnost ovládnout napadený počítač. Zároveň vykrádá citlivá data uživatele.

Graf globálních hrozeb dle společnosti Eset:

- - Alexandr Radecký