Hlavní navigace

Která barevná laserová tiskárna je nejlepší? 1. díl

Sdílet

V tomto článku vám přinášíme výsledky testů základních modelů barevných laserových tiskáren, přičemž jsme se zaměřili zejména na rychlost tisku, kvalitu tisku, náklady na tisk a hlučnost při provozu.

Tvrzení, že barevná laserová tiskárna je pro umístění na psací stůl příliš velká, již dnes neobstojí. Výrobci těchto zařízení totiž postupem času dokázali vytvořit tak kompaktní tisková zařízení se čtyřmi barvami, že se dají bez problémů instalovat a používat i doma. Barevné laserové tiskárny jsou ideální tehdy, když kromě velkého počtu materiálů tištěných černobíle potřebujete tu a tam na papír vytisknout i něco v barvách.

Barevné laserové tiskárny jsou dnes cenově dostupné. Jejich ceny se v kategorii základních tiskáren pohybují přibližně od 4500 do 6750 Kč. Ovšem pořizovací cena tiskárny samotné však není rozhodující. Právě testy vám prozradí, co za své peníze dostanete a s jakými dodatečnými náklady ještě musíte počítat.

Rychlost tisku závisí na použité technologii

Každý, kdo si koupí laserovou tiskárnu, záhy zjistí, že vytištění dokumentu je takřka dílem okamžiku. U černobílého tisku jsou barevné laserové tiskárny stejně rychlé jako laserové tiskárny černobílé. Texty podle našeho testu tisknou nejrychleji tiskárny Oki C110 a Epson Aculaser C1600. Přitom není divu, že tyto tiskárny dopadly podobně, když se v jejich tělech skrývá stejné tiskové zařízení od Konica Minolta. Tyto tiskárny využívají podobně jako tiskárna Samsung, která se umístila na šestém místě, technologii tisku Multi Pass. Ostatní tiskárny v testu vsadily na technologii Single Pass.

Při daleko náročnějším barevném tisku však kromě použité technologie tisku hraje svoji roli i to, jak rychle dokáže tiskárna připravit data pro tisk. Zařízení označovaná jako GDI (Graphics Device Interface) k tomu využívají počítač, který je právě k tiskárně připojen. Tuto technik přitom využívá pět ze šesti námi testovaných tiskáren.

Onou jedinou výjimkou je tiskárna Xerox Phaser 6140V/N, který zadává příkazy týkající se tisku v jazyku tiskárny s označením PCL 6 či Postscript 3 a je tak daleko flexibilnější. Proto má tiskárna  také poměrně hodně operační paměti. V testu jsme tiskárnu osadili 256 MB operační paměti a zjistili jsme, že v této konfiguraci dosáhla u barevného tisku velmi slušných výsledků. Nejvíce se od konkurence odchýlila při tisku 12stránkového barevného dokumentu ve formátu PDF. Tento dokument dokázala vytisknout za 52 sekund, přičemž ostatní testované tiskárny potřebovaly minimálně dvojnásobné množství času.

Při barevném tisku jsme zaznamenali velké rozdíly

Síla barevných laserových tiskáren spočívá ve kvalitě tisku. Rozdíly jsou jasně vidět jen pomocí speciálních zařízení, jako je kupříkladu fotoaparát s vysokým rozlišením. S jeho pomocí pak lze části vytištěného dokumentu zvětšit tak, že jasně vyplynou chyby vzniklé tiskem. Tak jsme při tisku zjistili, že tiskárny od firem Oki a Samsung rozstřikují toner okolo písmenek .

Daleko snazší bylo rozpoznání chyb při tisku u testovacích černobílých fotografií. Tiskárna Samsung CLP-325 vytiskla na papír příliš kontrastní snímek s viditelnými pásy, zatímco HP Color Laserjet CP1215 a Canon I-Sensys LB/ 5050n vytiskly díky dobrým odstínům šedé a mírnému rastru skutečně velmi slušně vyhlížející snímky.

Testované tiskárny podávaly při barevném tisku dosti často příliš tmavé barvy. Při tisku prezentací či internetových stránek to nevadí, ovšem u fotografií se pak ztrácí detaily se světlou barvou. Naštěstí se dají barvy nastavit přímo v nastavení tisku v ovladači tiskárny, popřípadě můžete použít pomocnou utilitu pro tiskárnu. U tiskáren Oki a Epson byl již při továrním nastavení povolena možnost pro vylepšení barev. Pokud byla tato možnost vypnuta, byly výtisky daleko tmavší.

 

Dalším problémem se v průběhu testů ukázaly být větší barevné plochy. Tiskárny od firmy Epson a Oki při testu vytvářely na papíru pruhy či drobné skvrny. Válec pro dopravu papíru zanechával v tiskárně Samsung CLP-325 na vytištěných materiálech viditelné stopy.

Naprosto stejnou barvu bez viditelných poškození byly schopny při tisku zajistit tiskárny od firem Canon, HP a Xerox. Nicméně právě u tiskárny Xerox Phaser 6140V/N se ukázaly značné nedostatky v oblasti věrnosti barev. Naopak v této oblasti vynikla tiskárna HP Color Laserjet CP1215.

Další náklady: barevný tisk je u laserových tiskáren často dražší než u tiskáren inkoustových

Velmi tvrdě se v myslích uživatelů udržuje názor, že je provoz laserových tiskáren daleko levnější než tiskáren inkoustových. V našich testech se to ale nepotvrdilo. U testovaných barevných laserových tiskáren vyšla stránka černobílého tisku na 0,75 Kč až 1,20 Kč. Tyto náklady jsou naprosto srovnatelné s náklady černobílých laserových tiskáren. Jedna stránka barevného tisku pak vyšla na 3 Kč až 4,10 Kč.

Výměna toneru vás v tiskárně vyjde poměrně draho. Barevné laserové tiskárny ale často vystačí s menším krytím barev. Pokud v ovladači tiskárny nastavíte pro využívání toneru úsporný režim, pak ušetříte docela dost peněz. Ovšem ne každá tiskárna v tomto testu tímto nastavením disponovala. Chybělo třeba u tiskárny HP Laserjet CP1215.

Dobré až uspokojivé výsledky se týkaly i spotřeby elektrického proudu. Pouze tiskárna Samsung CLP-325 spotřebovávala elektrický proud i po svém vypnutí. Hodnota 0,6 W sice není nic závratného, ale je to přinejmenším zbytečné. Co se týče spotřeby energie v úsporném režimu, pak zde naopak tato barevná laserová tiskárna od Samsungu zabodovala, jelikož hodnoty 4,8 W se nepodařilo dosáhnout žádné jiné testované tiskárně.

Hlučnost při tisku: moc klidu si neužijete

Pokud už musí ležet barevná laserová tiskárna na stole, pak by měla být co možná nejtišší. Nejtišší testovanou tiskárnou byla tiskárna od firmy HP, která při provozu vydávala hluk na úrovni 10 sonů a 0,+ sonu v klidovém režimu. Naopak nejhlučnější byla tiskárna Oki C110, která vydávala hluk na úrovni 21 sonů, což je skutečně dost. Navíc i v klidovém režimu neustále vydávala hluk na úrovni 2 sonů. Na testované tiskárně Epson se dá krásně ukázat, jak dokáže utlumit hluk takový malý kryt na zásobník papíru. Tato tiskárna je podobná tiskárně Oki, ovšem tato drobnost dokázala snížit hlučnost na 14 sonů, což je poznat.

Shrnutí: Vhodné pro každodenní práci, ale ne pro fotografy

Testované barevné laserové tiskárny se bez problémů hodí pro každodenní používání. Při tisku dokumentů jim takřka není co vytknout. Barevný tisk je také slušný, ale pouze tehdy, když se nejedná o fotografie. Pro tisk barevných fotografií jsou výrazně vhodnější inkoustové barevné tiskárny. Barevné laserové tiskárny navíc nedokáží tisknout bez kraje a ani neumí zacházet s fotografickým papírem. Toner ale nestárne, což je výhoda tehdy, když tiskárnu používáte pouze příležitostně. Kvalita tisku totiž zůstává pořád stejná.

 


Chcete vědět více?

 

Metoda tisku Multi Pass: Tiskárna při použití této techniky vytváří na stránce barevnou složku postupně, tj. načtyřikrát. Po přenosu každé barvy na barevný válec se vytvoří na přenosovém válci či přenosové pásce částečný tisk. Poté, co se na přenosový válec čip pásku nanesou všechny barvy, přenese mechanika tiskárny vzniklý obraz na papír. Díky odlišnému náboji papíru a toneru se pak přenese tisk z válce na papír. U řady tiskáren jsou jednotlivé tonery seřazeny okolo rotujícího válce – této technice se říká revolverová technika. Díky této technice mohou laserové barevné tiskárny daleko menší, ale zase jsou hlučnější.

skoleni

Metoda tisku Single Pass (technika Inline): Zde se barvy přenáší najednou. Kazety s tonerem jsou umístěny v řadě za sebou nebo nad sebou. Barevné laserové tiskárny využívající techniku Single Pass mají o něco větší tělo tiskárny než modely využívající techniku Multi Pass. Na druhou stranu v optimálním případě pracují při barevném tisku stejně tak rychle jako tiskárny černobílé.

Druhý díl článku, v němž se budeme věnovat jednotlivým účastníkům testu, naleznete na našem webu již brzy!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).