Hlavní navigace

Křišťálově čistý obraz

1. 2. 2006

Sdílet

Dvakrát DVB-T jednou do počítače, podruhé na stůl nebo na televizi Pojem "digitální televize" začíná být v ...


Dvakrát DVB-T jednou do počítače, podruhé na stůl nebo na televizi


Pojem "digitální televize" začíná být v naší republice všeobecně známý. Zájem o pozemní digitální vysílání projevuje stále více domácností. Ostatně není se co divit, výhod by mohlo DVB-T vysílání nabídnout mnoho. Kvalitnější signál, rozšířené služby (např. informace EPG), větší množství televizních stanic, rozhlasové vysílání, vícekanálové prostorové ozvučení, obraz ve formátu 16 : 9 a časem i rozlišení HDTV. Je sice pravda, že některé zmíněné služby nás v aktuální české podobě DVB-T zatím nepotkají, ale i přesto představuje pozemní digitální vysílání velké lákadlo. Je potěšitelné, že se na našem trhu začíná objevovat stále více zařízení, která dokáží DVB-T signál přijímat a zpracovávat. V současné době jsou na trhu cenově snadno dostupné dvě základní verze DVB-T produktů. První představují externí DVB-T tunery v podobě tzv. Set Top boxů, druhou variantou jsou interní PCI karty do PC.

WinTV-HVR-1100

Mezi interní produkty patří velmi zajímavý výrobek Hauppauge! WinTV-HVR1100. V balení produktu jsme nalezli samotnou PCI kartu, instalační CD s ovladači a doprovodným softwarem, tištěný manuál, dálkový ovladač s mnoha tlačítky, externí anténu a IrDA přijímač.
Instalace karty není nijak složitá. Do volného PCI slotu počítače zasunete kartu. Pokud budete chtít využívat i dálkový ovladač, bude potřeba ke kartě připojit i IrDA přijímací modul. Vzhledem k tomu, že je senzor umístěn na dlouhém kablíku, je možné jej umístit třeba do blízkosti monitoru. Tedy tak, aby bylo následné používání dálkového ovladače pohodlné a senzor mohl vždy bezpečně přijímat bezdrátové povely. Vyjma zdířky (jack) pro připojení již zmíněného IrDA přijímacího senzoru obsahuje produkt i další konektory. Důležitý je samozřejmě anténní vstup a výstup. Ke vstupu je nutné připojit televizní anténu. Lze použít jak standardní anténní rozvod, jaký se nachází např. v panelových bytech, nebo běžnou pokojovou anténu a podobně. Výstup slouží pro možné zapojení dalšího zařízení, které vyžaduje anténu, tedy například váš původní analogový televizor nebo videorekordér. Dalšími konektory jsou vstupy videosignálu a zvuku. Pro obraz lze použít vstup S-Video nebo RCA (žlutý cinch), pro zvuk stereofonní jack 3,5 mm. S pomocí zmíněných rozhraní je možné sledovat na počítačovém monitoru externí analogové zdroje signálu, např. z videokamery, videorekordéru a podobně. Externí video lze samozřejmě ukládat na pevný disk v digitální podobě. Po zapnutí počítače je nutné spustit instalační program na přiloženém CD a nainstalovat ovladače a obslužné programy. Nabídka programů zahrnuje WinTV, WinTV FM, softwarový MPEG-2 kodek SoftPVR, WinTV IR Remote a dokumentaci.
Velkou výhodou WinTV-HVR-1100 je skutečnost, že dokáže přijímat mnoho signálů. Uživatel tedy není omezen pouze na televizní a rádiové DVB-T stanice, ale může přijímat i analogovou televizi a klasické FM rádio. Veškeré stanice je možné zachytávat a ukládat na disk počítače. V případě digitálního vysílání se ukládá přímo digitální formát. Pro analogové signály je pochopitelně nutné využít kompresní algoritmus. Připravený je softwarový kodek MPEG-2. Pro spolehlivé zachytávání ve vysoké kvalitě je nutný dostatečný výkon PC. Pro nejvyšší kvalitu (DVD kvalita) je třeba procesor alespoň 2,8 GHz. Pro nižší (SVCD) stačí procesor 1,5 GHz.
Používání produktu je poměrně snadné. Nicméně je fakt, že bychom si dokázali představit ještě o stupínek příjemnější uživatelské rozhraní. Na druhé straně je potřeba pochválit mnoho užitečných funkcí. Mezi ně lze zařadit třeba i aktivaci nahrávání jediným tlačítkem, teletext, podporu pro TimeShift (současné sledování a nahrávání videa s časovým posunem) a podobně.

Externí TV tuner TVNT-288

Pokud vás interní DVB-T tunery v podobě PCI karet pro počítač nijak neoslovují, ale přesto byste chtěli okusit výhod pozemního digitálního vysílání, nemusíte si zoufat. Stačí se podívat po externím tuneru, určeném pro spolupráci s běžným analogovým televizorem. Jedním z nich je i sympatický produkt značky H&B.
Zařízení TVNT-288 je vyrobeno v podobě stříbrné krabice s rozměry 260 x 50 x 200 mm (š x v x h). Zadní stěna obsahuje dvojici konektorů SCART pro připojení běžného analogového televizoru, případně i videorekordéru. Náročnější uživatele zřejmě ocení i digitální výstup. Ten je zde zastoupen hned dvojicí rozhraní: RCA a optický výstup. Produkt disponuje i zdířkou RS232 (sériový port). S jeho pomocí je možné provádět upgrade firmwaru, buď z počítače nebo z jiného tuneru. Posledními zdířkami jsou anténní konektory. Samozřejmě první slouží pro vstup, druhý pro výstup (Loop Back). Výstupní konektor využijete pouze v případě, že budete nutně chtít připojit i další zařízení s anténním vstupem. Váš televizor ovšem připojíte k tuneru pomocí rozhraní SCART.
Po zapojení všech konektorů a prvním zapnutí zařízení je výhodné nechat automaticky prohledat celé vysílací pásmo. Tuner sám uloží všechny digitální televizní i rozhlasové stanice.
Produkt je vybaven dálkovým ovladačem, který výrazně zpříjemňuje jeho ovládání. Grafické menu je dobře navržené a nabízí i češtinu. Je pouze škoda, že u informací EPG se nezobrazují české znaky korektně. Přístroj jsme testovali dlouhodobě a byli jsme s ním naprosto spokojeni.

WinTV-HVR-1100

digitální i analogový příjem televize i rádia
užitečné služby
uživatelské rozhraní
Cena vč. DPH: 1 886 Kč
K testu zapůjčila firma: Agen Computer, www.agen.cz

Externí TV Tuner TVNT-288

české menu, služby
čeština u EPG
Cena vč. DPH: 2 249 Kč
K testu zapůjčila firma: Agen Computer,
www.agen.cz

Autor článku