Hlavní navigace

Konfigurace VPN ve Windows - 2.díl

4. 5. 2018

Sdílet

 Autor: © mostafa fawzy - Fotolia.com
Víte, kdy a jak je vhodné použít klienta VPN integrovaného do Windows?

Předcházející díl

 

Technologie VPN (Virtual Private Network – virtuální privátní síť) umožňuje počítači používajícímu připojení k Internetu připojení k privátní síti prostřednictvím zabezpečeného tunelového připojení, které se vytvoří mezi tímto počítačem a sítí. Tímto způsobem lze útočníkům zabránit v odchytávání či neoprávněné manipulaci s daty. Síť VPN se obvykle používá v případě, kdy si chcete zajistit privátní procházení Internetu, ať již z domova, nebo z nějakého veřejného místa. Další běžné využití spočívá v možnosti vzdáleného a zabezpečeného připojení zaměstnanců k firemní síti.

Krok za krokem: Jak ve Windows 10 nakonfigurovat síť VPN

Krok 1: Klepněte na Hlavním panelu na tlačítko pro vyhledávání, a do políčka, které se vzápětí zobrazí, zadejte výraz vpn.

Krok 2: Ze seznamu nabízených položek vás bude zajímat položka Změnit virtuální privátní sítě (VPN). Také ale můžete otevřít aplikaciNastavenía v jejím okně se přesunout na položku Síť a Internet > VPN.

Nastavení klienta sítě VPN integrovaného v operačním systému Windows 10

Krok 3: V horní části obrazovky VPN aplikace Nastavení pak klepněte na tlačítko Přidat připojení VPN.

Okno pro konfiguraci klienta VPN integrovaného ve Windows 10

Krok 4: V okně, které se vzápětí zobrazí, pak zadejte podrobné údaje týkající se vašeho připojení k síti VPN. Klepněte do políčka Poskytovatel připojení VPN a z rozevírací nabídky vyberte položku Windows (předdefinované). Tím se zároveň změní obsah políčka Typ sítě VPN na položku Automaticky a obsah políčka Typ přihlašovacích údajů na položku Uživatelské jméno a heslo.

Krok 5: Nyní je čas vyplnit políčka Název připojení a Název nebo adresa serveru. Zadávané údaje v tomto případě budou záviset na poskytovateli připojení k síti VPN a také na tom, zda se bude jednat o službu poskytovanou třetí stranou, nebo o vašeho zaměstnavatele. V našem případě použijeme poskytovatele Acevpn, což je služba poskytující připojení k síti VPN, která nepotřebuje instalaci žádného klienta VPN (pro přihlášení jí tedy stačí internetový prohlížeč), a která podporuje různé tunelovací protokoly, například IKEv2, L2TP nebo PPTP.

Krok 6: Když se v okně pro nastavení konfigurace pro připojení k síti VPN posunete až úplně dolů, uvidíte políčka pro zadání vašeho uživatelského jména a hesla pro připojení k síti VPN – tyto údaje rovněž získáte od poskytovatele služby VPN. Po zadání všech přihlašovacích údajů stiskněte tlačítko Uložit a aplikaci Nastavení uzavřete.

Krok 7: Klepněte na ikonku bezdrátového připojení WiFi, která se nachází v pravém dolním okraji Hlavního panelu, a zde vyberte své nově vytvořené připojení VPN, které by se mělo nacházet přímo v tomto seznamu nahoře. Mělo by se začít automaticky navazovat připojení, a pokud vše proběhne tak, jak má, pak by se mělo připojení navázat relativně rychle.

cyber23

 

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).