Hlavní navigace

Koncem roku 2008 bude na světě miliarda PC

23. 6. 2007

Sdílet

Podle studie společnosti Forrester Research by se měl počet používaných osobních počítačů dostat koncem příštího roku na ohromující jednu miliardu. A do roku 2015 se tento počet ještě zdvojnásobí.

DT21

Dosáhnout jedné miliardy PC trvalo lidstvu přes čtvrtstoletí (záleží to ovšem na tom, jaké datum zvolíte jako začátek éry moderních osobních počítačů), pro druhou miliardu bude potřeba již jen sedm let. Příčiny jsou jasné - poptávka po PC, ba jejich nezbytnost v moderní ekonomice, koupěschopná poptávka a nízké ceny díky intenzivní konkurenci.


K tomuto růstu by měly přispět zejména rychle se rozvíjející země, tedy Rusko, Indie, Čína a Brazílie, v nich by mělo být 775 miliónů osobních počítačů ze dvou miliard v roce 2015.

Rozvinuté trhy jsou nasycené, pozornost se soustředí právě na zmíněné rychle rostoucí země, ovšem stranou nezůstávají ani země nerozvinuté. Ať již jsou zásobovány běžnými komerčními kanály, tak rozvojovými projekty jako jsou zejména One Laptop per Child (OLPC) a Intel World Ahead Program.

Na druhou stranu předpovědi jsou předpovědi a jak na to vše budou reagovat světové trhy, to nelze s určitostí předpovídat. Již nyní rostou ceny mnohých kovů, například mědi. Krize v zásobování důležitými materiály by ještě mohla rozvojem IT zahýbat.

- - Alexandr Radecký