Hlavní navigace

Komunikace s třešněmi

1. 6. 2008

Sdílet

Potřebujete být stále informování a mít stalý přehled o dění ve vaší e-mailové schránce? Mít pod kontrolou ...


Potřebujete být stále informování a mít stalý přehled o dění ve vaší e-mailové schránce? Mít pod kontrolou kalendář s harmonogramem schůzek? Pak právě pro vás je určen systém BlackBerry, který je společností T-Mobile nabízen ve spojení s programem čí spíše poštovním klientem Lotus Notes.
Výhody tohoto řešení si lze představit na typické modelové situaci. V kalendáři máte zanesených několik schůzek, které chronologicky řešíte. Vaše sekretářka se ale dozví, že schůzka plánovaná na odpoledne byla přesunuta na jiné místo a dokonce přibyla nová. Jediné, co kolegyně musí udělat, je zaznamenat vše do vašeho kalendáře, nové události se pak automaticky aktualizují a doplní. Ať jste na obědě nebo v zahraničí, BlackBerry spolu s Lotus Notes tak v pravidelných intervalech aktualizují všechny informace. Samozřejmě tento proces funguje i opačně a tedy v případě přidávání úkolů, schůzek či kontaktů z přístroje BlackBerry se také vše promítne do celého systému.

Outlook nebo Notes?

Testovaný systém je postaven, jak jsme již zmínili, na spolupráci s programem Lotus Notes, který je přímou konkurencí jistě známému Outlooku. (T-Mobile tuto službu nabízí také pro uživatele Microsoftu a Novellu.) Stejně jako on nabízí snad všechny funkce, a to včetně webového rozhraní, které rozhodně přijde vhod. Kdekoli na světě můžete přes webový prohlížeč mít svého klienta dostupného v plné formě, jako kdybyste seděli v kanceláři. Zajímavostí je také fakt, že webové rozhraní (Domino Web Access 8.0, sestavení 160.4) se chovalo velmi stabilně a hlavně svižně a předčilo tím i starší „fixní“ instalace Lotus Notes na počítači. Jelikož je ale tento systém postaven na Javě, je potřeba počítat s tím, že je program přece jen náročnější na hardware. Při načítání a zanášení údajů stouplo využití CPU až na 40?% (naše sestava byla osazena procesorem AMD Athlon 64 6400+ X2).

RIM BlackBerry 8800

Služba je provozována na telefonech BlackBerry 8800. Jako hlavní ovládací prvek slouží trackball, který je velmi citlivý a ze začátku je ovládání trochu problematické. Postupem času ale tento fakt oceníte – snadno lze rychle procházet menu telefonu. Základem BlackBerry je bezesporu QWERTZ klávesnice (české znaky ale nehledejte), která patří mezi hlavní výhody tohoto zařízení. Zadávání jakéhokoli textu je díky ní samozřejmě podstatně rychlejší. Jelikož se počítá s častým využitím e-mailu, je klávesnice skutečně přínosem. Pokud se zaměříme na detaily, oceňujeme, že jednotlivé klávesy mají od sebe relativní odstup, takže ani ze začátku nedochází k překlepům.
RIM BlackBerry nabízí snadné ovládání v rámci základní nabídky reprezentované řadou ikon. Pohyb v menu je svižný. Potěší podpora datových technologií EDGE (také GPRS), ostatní pak bohužel již chybí, stejně jako fotoaparát či rádio. BlackBerry 8800 je hlavně pracovní nástroj a podle toho byly jeho funkce voleny. Praktická je integrace GPS modulu, kterou jistě využijete.

Co to stojí

Pokud zvažujete pořízení služby BlackBerry, jistě vás bude také zajímat cenový aspekt a nutnost zásahu do vaší firmy. Měsíční paušál vás přijde na 449?Kč bez DPH (534,31?Kč včetně DPH), v jeho rámci máte v ceně 10 MB dat zdarma (APN BlackBerry). Samotné koncové zařízení, které jsme měli možnost vyzkoušet, lze pořídit za 9 999?Kč včetně DPH. Při uzavření účastnické smlouvy na dva roky a měsíční útratě 2 300?Kč a více klesne cena přístroje na příjemných 2 999?Kč včetně DPH. Cena telefonu pro stávající zákazníky při prodloužení účastnické smlouvy na dva roky a měsíční útratě 2 300?Kč a více pak činí 999?Kč včetně DPH. Při koupi BlackBerry u T-Mobile získá zákazník nárok na stažení serverové aplikace BlackBerry Professional Software (nutné pro provoz služby), zajišťující synchronizaci zpráv. Součástí je také jedna bezplatná uživatelská licence, další lze dokoupit. Cena řešení BlackBerry Enterprise Server, určeného pro velké firmy (nad 30 licencí), se odvíjí od použité platformy, počtu licencí a dalších faktorů. 8 0315/ZAJ oBlackBerry je zajímavou službou, díky které lze snadno sdílet všechny informace a mít kdekoliv (v dosahu služeb mobilních operátorů) aktuální přehled o své agendě. Praktický je fakt, že uživatel nemusí proaktivně synchronizovat, ale vše se děje automaticky. Pokud hledáte řešení pro řízení schůzek a pošty, BlackBerry má co nabídnout. Nevýhodou zůstává fakt, že je potřebné zapojení speciálního serveru do vaší firmy či využití serveru na straně poskytovatele.

RIM BlackBerry 8800

GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), GPS, EDGE, 2,6‘‘ aktivní TFT displej 320 × 240 bodů, 64 MB, paměťové karty microSD, miniUSB, Bluetooth , RIM OS 4.2.1, Li-Ion 1400 mAh , 114 × 66 × 14?mm, 134?g
? klávesnice, rozměrný displej, modul GPS
? chybí rychlá data, hmotnost
Cena vč. DPH: 9 990?Kč Poskytl: T-Mobile,
www.t-mobile.cz

Služby BlackBerry s Lotus Notes

Mobilní systém umožňující přístup do firemní e-mailové schránky, ke kalendáři, firemním kontaktům a úkolům kdykoli a kdekoli, otevírání příloh ve formátech (Word, Excel, PowerPoint, ZIP, Adobe Reader), pro e-mailovou platformu Microsoft Exchange, Lotus Domino nebo Novell GroupWise.
? stabilní a svižný provoz, funkce, přijatelná cena
? používání omezené skupiny koncových zařízení
Cena vč. DPH: 534 (měsíční paušál, v ceně 10 MB dat zdarma: APN BlackBerry)
Poskytl: T-Mobile,
www.t-mobile.cz
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).