Hlavní navigace

Kompakt s 12 megapixely a stabilizátorem

10. 10. 2007

Sdílet

Společnost Pentax oznámila uvedení nového fotoaparátu s označením Optio A40, model série “Optio A” má rozlišení 12 efektivních megapixelů a kvalitu obrazu, která je dle zástupců firmy srovnatelná se zrcadlovkami SLR.

Optio A40 je prvním fotoaparátem Pentaxu který je vybaven 12Mpx 1/1.7" CCD senzorem, který se může pochlubit velkou plochou snímání světla, čímž by mělo být dosaženo vynikající reprodukce odstínů. Zařazením nového obrazového agregátu bylo dle zástupců společnosti dosaženo vynikající reprodukce barev.


Optio nabízí tři typy redukce otřesů - mechanickou SR (Shake Reduction), kterou koriguje otřesy fotoaparátu při exponování snímků pohybem obrazového senzoru (CCD) v horizontálním i vertikálním směru v souladu s rozsahem otřesů detekováných gyrosenzorem (je převzata od digitálních zrcadlovek Pentax). Druhým režimem je Digital SR (Shake Reduction), jenž automaticky upraví citlivost až na nejvyšší hodnotu ISO 3200 dle jasu subjektu a efektivně sníží vliv otřesů fotoaparátu a rozmazání subjektu na snímcích. Poslední je oznařen jako Movie SR (Shake Reduction), tato funkce používá software pro efektivní korekci zkreslení snímků způsobené otřesy fotoaparátu během záznamu video sekvencí.

Pentax u A40 zdále zdůrazňuje funkci “Rozpoznání obličeje AF&AE”, při které jsou automaticky detekovány a zaostřeny obličeje. Navíc má Optio A40 také další funkce, které doplňují zmíněnou technologii, jako je režim “Přirozený odstín pleti”, který jemně prezentuje povrch kůže na základě detekované informace a režim “Podobenka”, který automaticky exponuje snímek poprsí osob rozpoznaných v zaostřovacím rámečku.

Nová funkce Dynamická úprava rozsahu je k dispozici pro omezení výskytu „přepalů“ nebo „podpalů“ korekcí odstínů na přesvětlených plochách nebo naopak ve stínech s vysokými kontrasty. Při fotografování osob proti slunci, je možné zobrazit jasně subjekty při zachování tonality pozadí.

Optio A40 je dále vybaveno 2,5palcovým displejem s širokými pozorovacími úhly. Optio A40 má objektiv s 3x optickým (6x digitální) zoomem s fokálními délkami pokrývající úhly, které odpovídají objektivu formátu 35mm s rozsahem 37-111mm, který je ideální pro široké spektrum subjektů od krajiny po momentky a portréty.

- - David Zajíc

MIF21