Hlavní navigace

Kompakt Fujifilm X100 s velkým snímačem a speciálním objektivem

31. 10. 2010

Sdílet

Na začátku příštího roku se objeví v obchodech zajímavý digitální fotoaparát z dílny Fujifilmu. Jde o retro model Fujifilm X100, který nezaujme pouze povedeným designem, ale také nezvykle velkým APS-C snímačem.

Fujifilm X100Tato novinka bude velmi dobře funkčně vybavena, ovšem náročnější fotografy zaujme především díky kvalitní optické části - objektiv Fujinon má pevnou ohniskovou vzdálenost (23 milimetrů) a především výbornou světelnost (F2.0). Tuto hodnotu využijete zejména při fotografování za zhoršených světelných podmínek. Přesto je škoda, že tento objektiv nemůžete vyměnit podle aktuální potřeby za jiný, protože tuto funkci daný model bohužel neumožňuje.

skoleni

Naopak prakticky žádné výhrady nemáme kvelkému APS-C čipu typu CMOS, který obsahuje přibližně dvanáct milionů obrazových buněk. Maximální rozlišení fotografií bude u této novinky 4000 x 3000 obrazových bodů. V plném rozlišení lze nastavit jeho citlivost od ISO 200 až do ISO 6400, v nižších rozlišeních je ovšem dostupná dokonce hodnota ISO 12 800. Velikost snímače naznačuje, že by pořízené fotografie mohly být i při vyšších hodnotách ISO velmi málo "zašuměné".

Komponovat snímky při fotografování s tímto retro-modelem lze pomocí 2,8 palcového LCD displeje, navíc si můžete k fotoaparátu dokoupit speciální hybridní hledáček, který umožňuje jednoduše přepínat tlačítkem z optického průhledového na elektronický. Fujifilm X100 disponuje manuálním nastavením jednotlivých parametrů expozice a ruční kalibrací teploty bílé. Jak je dnes dobrým zvykem, umí také natáčet video v HD kvalitě, tedy konkrétně v rozlišení 1280 x 720 bodů. Cena za tento speciální kompakt ovšem bude relativně vysoká - téměř dvacet pět tisíc korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).