Hlavní navigace

Komentář: Proč si místo iPadu vybrat HP TouchPad?

6. 7. 2011

Sdílet

V názorech na HP TouchPad se zahraniční recenzenti většinou shodnou. Hezké uživatelské rozhraní, paradoxně zastaralý hardware u nového zařízení, mnoho chyb a příliš málo aplikací.

Minulý týden si kolegové ze Smart Worldu stejnou otázku, jako v názvu dnešní úvaze, položili v článku iPad vládne tabletům, konkurence se nevzdává. Neposkytne li společnost Hewlett-Packard pro TouchPad dostatek softwarových aktualizací, je to proto, že si sama nebyla schopna na tuto otázku odpovědět. Přitom není vše předem prohrané.

 

Může za to design?

V porovnání s iPadem 2 (jehož recenzi naleznete pod tímto odkazem) a tabletem Samsung Galaxy Tab 10.1 s Androidem je TouchPad jednoznačně větší a mnohem těžší. Na druhou stranu je hezký na pohled a příjemně se drží, takže rozměry a váha nejsou problém. I kdyby byl TouchPad stejných rozměrů jako iPad, nebudil by za stejné situace o nic větší ovace než dnes. Na druhou stranu si troufáme tvrdit, že i kdyby byl iPad mnohem větší a těžší, stále by byl velmi úspěšný.

Podnikové využití?

Tak tady narazíte na problém. Úplně stejný problém jako u Motoroly Xoom nebo Playbooku BlackBerry – obě zařízení dostala do vínku špatný software. Pokud se tablet chová tak podivně, jako TouchPad, potom nezáleží na tom, jak dobrý je v jiných ohledech. U tabletů je něco takového téměř neodpustitelné.

Na nespolehlivost osobních počítačů jsme si časem zvykli, ale ať už jste fanoušky iPadu nebo nikoli, jedno se mu musí nechat, spolehlivost by mohla být jeho druhé jméno. HP má možnost napravit si reputaci softwarovými aktualizacemi, tak mu dejme trochu času a uvidíme.

Neměl by TouchPad být méně podobný iPadu?

Nejen displej mají obě zařízení stejný, jejích cílovým segmentem je také zhruba stejný okruh lidí. Displej TouchPadu je solidní. Rozhodně nemůžeme souhlasit s názorem, že obrazovky jiných rozměrů se k tabletům nehodí, ale s širokoúhlými displeji působí tablety velmi tence. Vysloužil by si tedy TouchPad lepší hodnocení, kdyby měl jiný displej? Nemyslíme si.

Argumenty hovořící ve prospěch TouchPadu?

Z předchozích řádků vyplývá, že hardwarem ani aplikacemi by tablet nepřesvědčil. Uživatelské rozhraní WebOS je ovšem vynikající. V porovnání s iPadem je navíc zcela logické a intuitivní. HP s tabletem disponujícím tímto rozhraním jen nepřišel dost brzy. Takto promeškaná šance se již zřejmě nemusí opakovat. Dnes jsou již totiž všichni natěšení na iOS 5 a Android Ice Cream Sandwich.

Tip MIF pravo

 

Posouzení dalších aspektů hovořících pro či proti té které straně barikády naleznete na sesterském magazínu Smart World.