Hlavní navigace

Komentář: Novou Lumii 920 od Nokie čeká nelehká cesta

10. 9. 2012

Sdílet

 Autor: Nokia
Navzdory veškerému úsilí vloženému do marketingu, tvorby strategických partnerství i množství inovací se stále smartphonům s Windows Phone na trhu nedaří.

Může se zdát, že žádná jiná technologická společnost nepracovala tvrději na vývoji a propagaci originálního uživatelského rozhraní a designu zařízení, který se liší od konkurence, nežli Microsoft a jeho partneři z oblasti mobilních technologií.

Microsoft a Nokia se se svým mobilním softwarem i hardwarem jednoznačně snaží vystoupit ze stínu svých rivalů, již se v poslední době zabývají především soudními tahanicemi o patenty. Jedná se tedy o správný přístup? Je rozumné myslet jinak? Odpověď zní pochopitelně ano, nicméně odlišný nemusí nutně znamenat lepší.

Přes veškeré inovace, se kterými Microsoft a jeho mobilní partneři přicházejí, tržní podíl operačního systému Windows Phone se stále pohybuje na dně propasti (okolo dvou procent). Reakce potenciálních zákazníků na Windows Phone jsou spíše vlažné a ani mobilní operátoři, kteří protlačují především populární Android a iOS Microsoftu příliš nepomáhají. Ale kdo jim to může mít za zlé? Není poptávka, není nabídka.

Windows Phone si zkrátka doposud nenašel k uživatelům cestu. Těžko odhadnout důvod, pravděpodobně si uživatelé až příliš navykli na vzhled operačního systému iOS, jemu podobnému Androidu a dalších a zkrátka nemají zájem o výraznější změnu v podobně barevných dlaždic. Být inovativní zkrátka evidentně nestačí.

Radsomware

Nokia nyní představila dvojici nových smartphonů Lumia 920 a 820, jež vypadají nadějně. Oba běží na Windows Phone 8, nejnovější verzi tohoto mobilního OS, který je postavený na stejném jádře jako desktopový Windows 8. Ve výsledku lze očekávat kompletní kompatibilitu se zařízeními běžícími na Windows 8, což je lákavá nabídka především pro vývojáře. Mohou tak „napsat“ aplikaci pouze jednou tak, aby fungovala jak na smartphonu tak tabletu nebo desktopu a rychle si našla cestu k co největšímu počtu uživatelů.

Budoucnost nových smartphonů tedy do vysoké míry závisí také na popularitě nového OS Windows 8. Vzhledem k několika negativním předběžným recenzím, jež se objevily na zahraničních serverech, však před sebou nová zařízení nemají lehkou cestu.