Hlavní navigace

Komentář: Je Internet zralý na Nobelovku?

11. 2. 2010

Sdílet

Jásir Arafat, Barack Obama, Matka Tereza, organizace Lékaři bez Hranic a …Internet. Ti všichni mohou být již letos laureáty Nobelovy ceny za mír.

Všichni z výše uvedeného seznamu již nositeli prestižního ocenění jsou, s výjimkou Internetu. Ale i on, tedy neživá věc, navíc bez konkrétního místa, centra, bez jednotného základního znaku i nositele již letos může jejich řady rozšířit. Internet byl totiž na ocenění, jež se má dostávat těm nejlepším z nejlepších, již nominován.

Pro způsob, kterým změnil naši komunikaci, naše životy, pro to, čím vším přispěl k šíření ideálů svobody a míru ve světě. Je rozumné, aby byla počítačová síť tímto způsobem oceněna?

Na první pohled může už samotná možnost udělení Nobelovy ceny míru Internetu působit poněkud absurdně. Nenechejme se ale zmást. Cenu již v minulosti několikrát získaly organizace a nikoli jednotliví lidé.  Není proto důvod, proč by nemohla být udělena neživé věci. Přičinění této věci pro světový mír je přitom nezpochybnitelné, vždyť se jí bojí diktátoři, despotické režimy, nedemokratické vlády i zkorumpovaní politici. A co víc. Udělení ceny internetu by představovalo paradox hodný trvalého zvěčnění. Co lepšího, a poučnějšího může být, než příklad obrácení na pravou víru (připomeňme si, že Internet vznikl za peníze organizace ARPA, která ve Spojených státech řídila civilní vývoj strategických technologií a ve svých počátcích dokonce nesl její název). Celý článek naleznete na sesterském serveru PC World.

skoleni

 

Via: PC World

Autor článku

Pod autorským pojmem „Redakce“ se rozumí společná práce redaktorů serveru PCWorld.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).