Hlavní navigace

Knižní vyhledávač Google dorazil k nám

26. 11. 2007

Sdílet

Google Book Search, služba umožňující snadní vyhledávání v množství starších i nových knih, přišla konečně i do Česka. Čeští i slovenštní nakladatelé se již nyní mohou registrovat.

UI21

Systém Google Search funguje tak, že se nakladatelé se zaregistrují a dají k dispozici své knihy, či jejich části, které jsou pak zařazeny do databáze a zájemci mohou takto vyhledávat publikace obsahující určitý text. Zařadit lze jak celou knihu, tak jen její část, k tomu je pak uveden odkaz na nakladatele, spojení, kde si lze knihu zakoupit. Uživatelé jsou také omezeni počtem stránek, které si mohou nechat z dané publikace zobrazit.


I přes tento limit je Google Book Serach cenný pokud se jedná o nákup v on-line obchodě, kde často ukázky knížek chybí. Mnoha uživatelům bude služba vyhovovat i v případě, že potřebují z knihy například jen úryvek nebo citaci.

Zájemci o české knihy nyní již nebudou omezeni nedostatečným výběrem. Rychlost či pružnost naplnění databází ale záleží na nakladatelstvích a vydavatelstvích, které se mohou přidat ke službě využívané tisícovkami nakladatelů po celém světě.

- - Alexandr Radecký

Autor článku