Hlavní navigace

Kladivo na rootkity a zdarma

6. 8. 2007

Sdílet

Společnost McAfee specializující se na oblast bezpečnosti uvádí software Rootkit Detective, nový a zdarma dostupný nástroj, který pomáhá uživatelům vyčistit počítače od zavlečeného a skrytého typu nebezpečného kódu typu rootkit.

MIF21

Nástroj Rootkit Detective vyvinuly laboratoře Avert Labs. Kybernetičtí zločinci používají rootkity k tomu, aby na infikovaném počítači skryli další škodlivé programy. V loňském roce bylo zaznamenáno celkem 3 284 rootkitů, a jen za první polovinu letošního roku se toto číslo zvýšilo více než dvojnásobně na 7 325. První verze nástroje Rootkit Detective byla uvedena letos v lednu a již se dočkala více než 110 000 stažení.


Se škodlivými rootkity se na internetu nelegálně obchoduje. Někteří hackeři dokonce vytvářejí tyto nástroje za úplatu na objednávku. Tento typ softwaru se často používá ke skrytí zadních vrátek (backdoor), která narušiteli umožňují nepozorovaný přístup k počítači. Rootkity se obvykle šíří jako součást škodlivých programů typu trojský kůň nebo spolu se stažením nebezpečných dat. Někteří výrobci adwaru používají rootkity také ke skrytí svého softwaru.Rootkit Detective je nástroj, který uživatelům umožňuje nahlédnout pod povrch operačního systému. Lze jej použít například ve chvíli, kdy dojde k náhlému zpomalení odezvy systému nebo k podezřelé síťové aktivitě. Nástroj Rootkit Detective zviditelňuje skryté procesy, položky registru i soubory a umožňuje je uživateli bezpečně odebrat nebo zakázat pomocí restartu systému. Tento nástroj navíc uživateli umožňuje zkontrolovat integritu paměti jádra (kernelu) systému počítače a zobrazit veškeré změny, které mohly také přispět k jeho ohrožení.

Pomocí nástroje Rootkit Detective mohou koncoví uživatelé i firmy rovněž zasílat vzorky identifikovaných kódů laboratořím Avert Labs. Po provedení analýz bude vytvořena definice příslušného rootkitu a přidána ke klientských bezpečnostním produktům společnosti McAfee, což umožní vylepšit detekci rootkitů a možnosti zabezpečení obecně.

- - David Zajíc