Hlavní navigace

Kladiva na bezpečnostní hrozby

6. 4. 2007

Sdílet

V oblasti bezpečnosti, respektive zabezpečení PC je stále poměrně rušno, za což v hojné míře mohou filutové vymýšlející stále sofistikovanější finty jak obejít obranné mechanismy nejaktuálnějších verzí softwarů.

skoleni

Často jim v tom vývojáři pomáhají nedbale odvedenou prací. Jen si vzpomeňme, kolik byl nucen například Microsoft zveřejnit oprav pro svůj prohlížeč Internet Explorer. Početná komunita sledující toto dění sdílí obavu, že oba břehy (myšleno vývojáři škodlivého kódu a jejich „potírači“) jsou v určité míře propojeny (takové důkazy nám ale nejsou známy). To samozřejmě zaručuje tučné zisky majitelům firem a práci statisícům lidí vyvíjejících odpovídající aplikace a tak vám v tomto článků můžeme představit hned několik nových produktů, například z dílny renomované společnosti, jakou je McAfee.


Se svojí „trochou do mlýna“ přichází také firma Eset Software, která se výborně etablovala na poli nejen tuzemské antivirové scény. Dnes už si ale uživatelé, zejména ti domácí, vzhledem k číhajícím hrozbám při práci na internetu, s jednostrannou aplikací nevystačí. A tak i Eset, nutno poznamenat se značným zpožděním proti konkurenci, konečně uvádí na trh komplexní programový balík ochrany počítače.

Dotahující Eset
U Esetu premiérový balík pojmenovali Smart Security. Je postaven na klasickém modelu, obsahuje tedy řídící konzoli propojující jednotlivé moduly - antivir, antispyware, firewall a antispam. Tyto části Eset Smart Security neustále monitoruje na pozadí systému a vyhodnocuje informace, co se v počítači děje. Smart Security (tak jak je u těchto produktů v současnosti zvykem) nabízí dva režimy uživatelského rozhraní. Při volbě základního režimu uživatel nemusí v rámci nastavení aplikací téměř ani hnout prstem (firma uvádí bez nutnosti využití dokumentace). Pokročilejší uživatelé pak mohou využít rozšířeného režimu k nastavení lépe vyhovující jeho potřebám.

Oficiální uvolnění finální verze Smart Security včetně národních lokalizací, je plánováno ještě v letošním roce po ukončení betatestingu. Cena roční licence Eset Smart Security zatím nebyla stanovena, nicméně dle dostupných informací by neměla přesahovat hranici 2 000 Kč včetně DPH. Zájemci o vyzkoušení betaverze si ji mohou stáhnout na firemních stránkách.Spousta vylepšení
Do řad domácích uživatelů míří také novinky z dílny společnosti McAfee. Ta do svých produktů zavádí nové způsoby ochrany, mezi něž patří například technologie SystemGuards, která dle sdělení zástupců firmy aktivně vyhledává zlomyslné chování potenciálního spywaru, virů a hackerů, nebo třeba technologie McAfee X-Ray pro Windows, které rozpoznává a ničí rootkity – zákeřné skryté programy.

McAfee také nabízí automatické zálohování souborů na CD, DVD média, USB klíčenky a externí disky; každá sada také obsahuje nástroje pro správu a optimalizaci výkonu osobního počítače. Do své nové řady bezpečnostních aplikací McAfee Internet Security Suite a McAfee Total Protection dále navíc náleží řešení, které řeší obavy mnoha počítačových uživatelů před krádeží identity, jež využívají sociálního inženýrství, jakož i brání uživatele před nevyžádanou poštou, spywarem a dalšími zlomyslnými programy.

Aplikace McAfee Wireless Protection zabezpečí vaši domácí bezdrátovou síť v několika snadných krocích. Součástí systému ochrany bezdrátových sítí Wireless Protection je dále komponenta McAfee EasyNetwork zajišťující automatické sdílení tiskáren a snadné přetahování souborů myší mezi počítači v domácí síti.

Další změnu představuje nový design McAfee Security Center s přívětivějším uživatelským rozhraním. Stejně jako v případě Esetu nabízí dvě možnosti konfigurace – základní i pokročilé uživatelské menu.

- - David Zajíc