Hlavní navigace

Kim Jong Il: Jsem internetový expert

9. 10. 2007

Sdílet

Komunistický diktátor KLDR to o sobě prohlásil na druhém setkání s jihokorejským prezidentem Roh Moo-hyunsenem. K bezpočtu dalším jedinečným vlastnostem, kterými severokorejský guru oplývá, tak přibyla další.

UI21

Internet ano, ale nesmí způsobit mnoho problémů
Nejvyšší zástupci Severní a Jižní Koreje se minulý týden sešli podruhé od konce Korejské války (lépe řečeno od vyhlášení příměří, neboť válečný stav dosud trvá), která korejský poloostrov rozdělila na svobodný jih a komunistický sever. Jedno z témat, o nichž oba vůdci mluvili bylo vybavení jihokorejských firem působících v průmyslové zóně v Severní Koreji.

Na dotaz jihokorejského prezidenta, zda by bylo možné poskytnout těmto firmám přístup k internetu, Kim Jong Il podle serveru Yahoo! odpověděl: "Jsem také internetový expert. Je v pořádku, aby měly firmy přístup k internetu, ale přístup všech lidí k internetu by mohl způsobit mnoho problémů. Pokud se však ptáte takto přímo, tak nevidím důvod, proč těmto firmám přístup na internet neposkytnout".

Pojem "mnoho problémů" však Kim nevysvětlil, což je jistě velká škoda. Každému logicky uvažujícímu člověku však musí být jasné, že je to hlavně z obav před zvýšením informovanosti místních obyvatel a zvýšení vlivu "západní, demokratické civilizace".

Zoufalá situace v KLDR
Severokorejská vláda striktně zakazuje svým obyvatelům používat internet a i mobilní telefony jsou z důvodu možné komunikace se světem zakázané. Až úsměvně pak může působit fakt, že Jižní Korea je ve vybavenosti internetem a mobilními telefony naopak na předních světových příčkách.

Stále se však nabízí otázka, jak chce velký Kim připojení zprovoznit. V komunismem zplundrované zemi totiž podle satelitních snímků není ani pořádná elektrická síť (výpadky proudu jsou na denním pořádku), natožpak síť internetová.

Kim toužící po internetu
Co je však obecně známo je touha Kim Chong Ila i jeho syna Jong-nama po internetu i dalších "západních vymoženostech". Syn Jong-ban byl například přichycen a později vyhoštěn z Japonska, když se snažil dostat do Disneylandu a samotný Kim Jong Il je pověstný svou sbírkou holywoodských filmů a rychlým připojením k internetu, který má k dispozici například i ve svém obrněném vlaku, ve kterém často cestuje do Číny. Říká se také, že Madeleine Albrightovou, která KLDR navštívila v roce 2000, Kim Jong Il požádal i o e-mailovou adresu.

Kim svou lásku k internetu ukázal také minulý týden, když během jednání nadhodil vtípek směrem k důležitým tajným rozhovorům mezi Jižní Koreou a prezidentem USA Georgem Bushem. Prý si jejich obsah přečetl na internetu.

- - Tomáš Šulc