Hlavní navigace

Kim Dotcom se vrací se službou pro sdílení souborů „Mega“

20. 10. 2012

Sdílet

 Autor: Twitter/Techhive.com
Zakladatel Megauploadu Kim Dotcom je venku z vězení připraven začít svůj další riskantní podnik. Zatím to vypadá, že ten nebude příliš odlišný od toho předchozího.

Dotcom představil službu Mega ve čtvrtek. Jedná se o v podstatě stejný typ služby jako Megaupload. Mega, o jejímž brzkém spuštění Dotcom mluvil v září, umožní sdílení velkých souborů podobně jako její předchůdce. Je tu však jedna klíčová změna, Mega bude pracovat s daty úplně odlišným způsobem.

Mega před nahráním souborů všechny tyto soubory zašifruje a každý, kdo nějaký soubor nahraje, dostane e-mailem unikátní dešifrovací klíč, který použije, kdykoliv bude chtít tento nahraný soubor přečíst.  To znamená, že majitelé stránky nebudou moci snadno zobrazovat (a kontrolovat) soubory, což Dotcoma a jeho spolupracovníky bude údajně zbavovat jakékoliv zodpovědnosti.

Struktura stránky převádí veškerou zodpovědnost na ty, kteří soubor na Megu nahrají. Tito lidé jako jediní budou mít plnou kontrolu nad tím, kdo může mít přístup k jejich souborům. Navíc žádný z šifrovacích klíčů nebude uložen na serverech Megy.

„Pokud se servery ztratí, pokud vláda přijde do datového centra a zneužije jej, pokud někdo napadne server nebo jej ukradne, nebude z toho mít nic,“ řekl Dotcom v rozhovoru s Wired. „Cokoliv je nahráno na stránku, zůstane bez klíče uzavřené a privátní.“

cyber23

Jak budou data na službě Mega ukládána

Další klíčovou změnou je způsob ukládání dat. Mega bude skladovat kopie svých souborů na dvou různých serverech ve dvou zemích. Její zakladatelé tak doufají, že tak zamezí podobné ztrátě dat, jako když na počátku tohoto roku FBI v rámci razie zabavila servery Megauploadu.

Na novém systému bude rozdíl pouze v šifrování. Nyní je soubor na serveru šifrován, ale šifrovací klíče nejsou na serveru uloženy, a přístup k souboru je tedy kontrolován tím, kdo jej nahraje. Tento uživatel dostane sekundární klíč pro dešifrování dat, který může poskytnout komukoliv, kdo má získat přístup k uloženému obsahu.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).