Hlavní navigace

Když Windows zlobí

1. 12. 2006

Sdílet

Čím vás Windows XP obtěžují nejvíce? cd/dvd Přemýšleli jste někdy nad tím, že Windows poměrně často mys...


Čím vás Windows XP obtěžují nejvíce? cd/dvd


Přemýšleli jste někdy nad tím, že Windows poměrně často myslí za vás? Snaží se uhodnout, co byste asi tak chtěli udělat a chtějí každé vaše přání co nejrychleji splnit. Potíž bohužel spočívá v tom, že často myslí jinak, než byste si představovali, což řadu uživatelů dokáže docela spolehlivě vytočit. Nenechte se vyvést z míry a nastavte svá Windows XP tak, aby se vždy chovala podle vašich představ.
Windows XP svým vzhledem mnohem více připomínají systém, který má spíše sloužit pro zábavu než pro pořádnou práci. Jejich ovládání je díky automatizovaným operacím tak snadné, že se od uživatele nevyžaduje prakticky žádné rozhodování nebo přemýšlení. Bohužel i tady platí, že každá světlá stránka má i svoji stránku stinnou. Vedle jednotvárnosti neustále se opakujících činností vnímají automatizované operace ve Windows zejména pokročilejší uživatelé spíše jako obtěžující než jako užitečné. Navíc některé automatizované operace nepřináší vlastně vůbec nic. Například Microsoft se pokusil svá Windows XP co nejvíce orientovat na web, tato snaha ovšem ztroskotala na konkrétních případech. Máme na mysli třeba hledání ovladačů na internetu, které nikam nevede, a pokud ano, získané výsledky jsou pro uživatele naprosto nepoužitelné. Kdo je tady pánem: Tipy a triky v tomto článku vám ušetří trápení s výše uvedenými dobře míněnými vymoženostmi Windows a vrátí vám pocit kontroly nad tímto operačním systémem. Abyste nemuseli u nově instalovaných Windows provádět všechny operace postupně od začátku, připravili jsme pro vás speciální utilitu, pomocí níž budete moci pohodlně ovlivnit 44 různých nastavení. Jedná se o skript pcwAnnoyances, který naleznete i . Umožní vám pohodlný přístup k nastavením, jež by se jinak dala realizovat jen úpravou registru (viz tipy 1 až 3) . Určitě to vyzkoušejte: skutečně produktivně totiž můžete pracovat pouze na systému, který je nakonfigurovaný podle vašich představ.

pcwAnnoyances

1. Nastavení Windows XP pro optimální výkon

Co obtěžuje: Windows XP se z hlediska vzhledu prezentují hned po instalaci jako dobře vybavený obchod s hračkami. Všechno, co systém považuje za důležité, se všude možně hýbe a poblikává. Ani vzhled oken aplikací právě nepřipomíná něco, co by uživatele zrovna podněcovalo k práci. Navíc většina těchto "udělátek" spotřebovává poměrně značné množství systémových prostředků.
Kdo je vinen: Záměrem Windows XP bylo odlišit se od svého velmi střízlivě vypadajícího předchůdce Windows 2000, která se zejména u domácích uživatelů jen těžko prosazovala. I když Windows XP byla oproti Windows 2000 obohacena několika novinkami, přesto u nich Microsoft vsadil v první řadě na vzhled.
Jak s tím skoncovat: Pryč s "udělátky"! Nejsnáze je odstraníte pomocí našeho skriptu pcwAnnoyances, který naleznete a jehož podrobný popis přinášíme v rámečku Mnohostranný nástroj pcwAnnoyances. Ušetří vám vyhledávání mnoha nastavení roztroušených po všemožných místech v operačním systému. Soubor položek v poli Nastavení stylů pro optimální výkon obsahuje přehled 21 nastavení, která většinu uživatelů obtěžují. V krátkosti zmíníme ty nejdůležitější:
Položka Povolit klasické nastavení v mžiku skoncuje s hravým vzhledem Windows XP. V klasickém nastavení lze povolit funkce vyhledávání souborů a složek v té podobě, jak jsme na ně byli zvyklí v minulých verzích Windows, rovněž se takto odstraní neustálé zobrazování informačních bublin s rádobychytrými upozorněními. Stíny pod jednotlivými položkami menu a pod ukazatelem myši si také klidně odpustíte, stejně jako animace při minimalizování oken. Nejlepším a nejrychlejším řešením je umístění zatržítka před položku Nastavení stylů pro optimální výkon v prvním poli. Tím se provede optimalizace všech nastavení najednou. Používáte-li ale klasický monitor CRT, pak vám nedoporučujeme poslední možnost (Povolit vyhlazování písem ClearType). Tato funkce provádí vyhlazování písem, čímž zlepšuje čitelnost, ale pouze u monitorů TFT (plochých panelů).

pcwAnnoyances

2. Vylepšení funkcí Průzkumníka

Co obtěžuje: Při standardním nastavení skrývá Průzkumník Windows systémové soubory a možnost přidělování přístupových práv NTFS, přičemž povoluje zjednodušené sdílení souborů. U každého nově vytvořeného zástupce se pak objevuje naprosto zbytečný text "Zástupce -" . Pokud poklepete na soubor, jehož typ ještě není ve Windows registrovaný, objeví se dialogové okno Otevřít v programu, kde se dokonce nachází možnost vyhledat odpovídající program pro otevření souboru na internetu. Pokud to ale zkusíte, nestane se vůbec nic... Kdo je vinen: S nástupem technologie NT na počítače domácích uživatelů, zejména v případě Windows XP, se Průzkumník Windows snaží přizpůsobit nezkušeným uživatelům a pokud možno jim zabránit v poškození systému. Slouží k tomu celá řada různých průvodců a omezení systému. Například systémové soubory jsou standardně skryty, což znamená, že je uživatel nemá nijak pozměňovat. Neznámý typ souboru nemá být možné otevřít libovolnou aplikací, na kterou si uživatel právě vzpomene. V opačném případě by se totiž mohlo stát, že se tomuto typu souboru trvale přiřadí naprosto chybná aplikace.
Jak s tím skoncovat: Nastavte Průzkumníka Windows tak, aby zobrazoval pokud možno co nejvíce informací. S pomocí naší utility pcwAnnoyances to zvládnete bez problémů. V druhém poli naleznete přehled všech důležitých nastavení pro program Průzkumník. I tady platí, že pokud umístíte zatržítko před název tohoto pole, povolíte současně všechna z našeho pohledu ideální nastavení. Zobrazíte tak přípony souborů, všechny skryté či systémové soubory, povolíte standardní sdílení souborů (pouze ve Windows XP Professional) či deaktivujete naprosto nefunkční webovou službu pro hledání programů na internetu. Naše utilita dále umožní jedním klepnutím odstranit znak šipky u ikonek zástupců a také odebrat text "Zástupce -" z názvu vytvořeného zástupce. Také si nastavíte vzhled obsahu složek na "Podrobnosti" a do standardního stavu (v našem případě jsou to právě Podrobnosti) nastavíte i podobu složek, u nichž byl speciálně nastaven nějaký vzhled pro jejich obsah. Klepnutím na tlačítko Uložit nastavení nastavené parametry uložíte. Upozornění: Pokud nastavíte pomocí našeho skriptu zobrazení obsahu složek ve stylu Podrobnosti, pak to nebudete moci pomocí naší utility vrátit zpět. Pro danou složku bude nutné použít následující postup: otevřete Průzkumníka a přesuňte se do menu Zobrazit. Tam vyberte typ zobrazení, který použijete. Chcete-li stejný typ zobrazení použít pro všechny složky, klepněte poté v menu Nástroje na položku Možnosti složky a na záložce Zobrazení klepněte na tlačítko Použít pro všechny složky.

pcwAnnoyances

3. Konfigurace dalších funkcí Windows XP

Co obtěžuje: Po optimalizaci vzhledu Windows a Průzkumníka jsou na řadě další problematické záležitosti, konkrétně ohlašování chyb a čištění pracovní plochy. K tomu se občas přidává hlášení, které neustále tvrdí, že některý diskový oddíl je téměř zaplněný. Na druhé straně jiné poměrně důležité funkce postrádáte. Pokud třeba operační systém zkolabuje tak, že se dostanete maximálně do konzoly pro zotavení, pak se vám v ní při standardním nastavení nepodaří ani otevřít složku. Kdo je vinen: Je naprosto jasné, v čem Windows XP vidí svoje priority. Průvodců, kteří mají pomoci při naprosto banálních záležitostech, je dostatek. Na druhou stranu si nelze nevšimnout, že pokud se v operačním systému skutečně něco závažného stane, pak můžeme použít pouze konzolu pro zotavení, která nám ovšem neumožní přistupovat ani k souborům, ani ke složkám. Evidentně je zde zákaz přístupu na naprosto nevhodném místě, protože konzolu pro zotavení stejně může používat pouze uživatel s administrátorskými právy.
Jak s tím skoncovat: Ve třetím a posledním poli skriptu pcwAnnoyances můžete mimo jiné deaktivovat průvodce čištěním pracovní plochy či ohlašování chyb při pádu operačního systému. Dále můžete zrušit zobrazování hlášení při nedostatku místa (méně než 200 MB volného místa) na disku nebo třeba varovná hlášení při chybách hardwarových zařízení. Mimoto můžete ve Správci zařízení ve vlastnostech každého zařízení nechat zobrazit záložku Podrobnosti, která o daném hardwaru poskytne další informace. V Internet Exploreru si nastavíte jako standardní vyhledávač Google.com a odstraníte naprosto zbytečnou složku Odkazy, která se nachází v menu Oblíbené. Nakonec ještě máte možnost deaktivovat reproduktor v počítačové skříni a umožnit použití příkazu SET v konzole pro zotavení, což se rozhodně v některých případech může hodit. Upozornění: Pokud si v Internet Exploreru nastavíte pro vyhledávání na internetu jako standardní službu Google.com, pak toto nastavení nebude možné vrátit pomocí našeho skriptu zpět.

Průzkumník Windows

4. Alternativa pro kopírování a přesouvání souborů a složek

Co obtěžuje: Kopírování a zvláště přesouvání většího množství dat je v Průzkumníku bez trvalého dohledu prakticky nemožné. Každou mimořádnost (odlišný atribut souboru, spustitelný soubor, registrovaná knihovna DLL) musíte zvlášť potvrdit stiskem tlačítka Ano všem, přičemž toto tlačítko neplatí automaticky pro všechny soubory, ale pouze pro všechny soubory stejného typu. A to ještě není všechno pokud Průzkumník během akce narazí na nějaký právě používaný soubor, celou akci zruší. Kdo je vinen: Prostředí Windows bylo záměrně koncipováno tak, aby se kopírování nebo přesouvání v okamžiku, kdy se vyskytne nějaká chyba, okamžitě přerušilo. Má se tím méně zkušeným uživatelům zabránit v případném poškození systému.
Jak s tím skoncovat: V těchto případech raději Průzkumníka vůbec nepoužívejte. Pro kopírování většího množství dat se hodí utilita XCOPY.EXE, která je podobně jako Průzkumník rovněž standardní součástí Windows. Ta dokáže v kopírování pokračovat i v okamžiku, kdy se vyskytne chyba (pokud utilitu použijete s přepínačem /c, od slova Continue Pokračovat, nebo když použijete přepínač /s, od slova Subfolder (podsložka), který zajistí kopírování složky včetně všech podsložek). Utilita disponuje celou řadou dalších přepínačů, které zobrazíte zadáním příkazu xcopy /? včetně krátkého popisu jejich funkce. Podrobnější vysvětlení jednotlivých přepínačů si můžete přečíst v souboru nápovědy NTCMDS.CHM, který naleznete ve složce %windir%Help. Pro jednodušší akce jsou pak rovněž použitelné i programy pro práci se soubory od jiných výrobců například Total Commander (zkušební verzi naleznete i ). Kdo chce kupříkladu porovnávat obsah dvou složek, aby do nich umístil chybějící data a přebytečná odstranil, určitě ocení zdarma dostupnou utilitu Robocopy.EXE od Microsoftu. Pro tento typ úkolů je skutečně tou nejlepší volbou. Obsah dvou složek např. sjednotíte příkazem:
robocopy <zdrojová složka><cílová složka> /mir
Parametr /mir je odvozen od slova mirror (zrcadlo). V tomto případě pak bude mít cílová složka shodný obsah jako složka zdrojová. Další možnosti použití programu vám tento "robot" pro kopírování prozradí po zadání příkazu robocopy /?. Program je součástí Resource Kitu pro Windows Server 2003 (RKTOOLS.EXE). Resource Kit lze instalovat pouze na Windows XP nebo Windows Server 2003, samotný program Robocopy však běží i ve Windows NT4 či 2000. Utilita PC WORLDu: Náš soubor pcw1-1.v06.BAT, který vám nabízíme , možná nepracuje až tak rychle, ale je naprosto spolehlivý. Jedná se o dávkový soubor pro vytvoření zrcadla složky (tedy kopie složky se stejným obsahem jako původní složka), použití dávkového souboru je intuitivní. Stačí zadat tři argumenty zdroj, cíl a režim. Pokud na příkazový řádek tyto údaje zadáte v níže uvedeném tvaru, poběží dávkový soubor zcela automaticky a nebude vás obtěžovat žádnými hlášeními. Příkaz má podobu:
pcw1-1.v06 <zdroj> <cíl> <režim>
Mazání a kopírování souborů se provádí pouze ve složce, která je označena jako cílová, protože záměrem je, aby cílová složka obsahovala totéž jako složka zdrojová. Použijete-li tedy příkaz robocopy /mir, ujistěte se, že složka definovaná jako zdrojová skutečně obsahuje nejaktuálnější verze všech vašich dokumentů!

Vyhledávání souborů a složek

5. Vyhledejte vše, co je na počítači: deaktivování filtru Průzkumníka

Co obtěžuje: Na funkci vyhledávání ve Windows není vůbec spoleh. Vůbec vám totiž nezaručí, že zobrazí všechny odpovídající soubory a složky. A ještě o něco nižší je šance, že s nalezenými objekty budete moci provádět nějaké další akce.
Kdo je vinen: Dialogové okno pro vyhledávání složek a souborů vůbec není nezávislou částí systému, ale pouze funkcí integrovanou do Průzkumníka Windows. To, co najde, závisí především na tom, jaká jsou obecná nastavení Průzkumníka v menu Nástroje/Možnosti složky na záložce Zobrazení. Pokud vyhledané soubory v dialogovém okně pro vyhledání souborů a složek označíte a nepovede se vám ani kopírování, ani jejich odstranění, pak je prakticky vždy problém v tom, že jeden či více souborů je součástí archivu ZIP. Vzhledem k tomu, že se v tomto případě nejedná o samostatný soubor, pak Průzkumník odmítne a to naprosto zbytečně provést odpovídající akci i se všemi ostatními soubory. Jak s tím skoncovat: Naštěstí nemusíte toto poněkud nelogické chování Průzkumníka vůbec snášet. Základním předpokladem pro to, abyste pomocí Průzkumníka Windows skutečně nalezli všechny odpovídající soubory a složky, jsou dvě správně nastavené položky v konfiguraci Průzkumníka na výše zmíněném místě (záložka Zobrazení). První položka se nazývá Zobrazovat skryté soubory a složky. Tato možnost se dá obejít, pokud v okně pro vyhledávání souborů a složek umístíte zatržítko před položku Prohledávat skryté soubory a složky. Druhá položka se nazývá Skrýt chráněné soubory operačního systému (doporučeno). Pokud chcete na počítači úspěšně vyhledávat všechny na něm existující soubory, pak je nutné tuto položku deaktivovat. V opačném případě se z vyhledávání automaticky vyloučí všechny soubory a složky, které mají atribut Skrytý a Systémový.
Jak úspěšně provádět veškeré operace se soubory: V dialogovém okně pro vyhledávání souborů a složek neexistuje bohužel jiná možnost než upravit seznam nalezených objektů tak, že se s danými soubory nakonec požadovanou operaci provést podaří. Zkušenějším uživatelům doporučujeme při kopírování či přesouvání souborů raději použít příkazový řádek, kde pomocí příkazů jako copy /s..., del /s... nebo attrib /s... mohou zpracovávat najednou celé soubory složek nebo i celé diskové oddíly. Tam, kde to není možné (například u příkazu move pro přesunutí souborů), můžete použít příkaz For s přepínačem /r (Recurse):
for /r c: %n in (*.ppt) do move "%n" d:
Tímto příkazem přesunete všechny soubory s příponou PPT na disku C: do kořenového adresáře disku D:. Příkaz move přitom zajistí, že se případně již vyskytující soubory se stejným jménem na disku D: nepřepíší.

Uživatelské účty

6. Zjednodušení správy uživatelských účtů

Co obtěžuje: Zřizování uživatelských účtů ve Windows XP není zrovna zábavné. Pro každý účet se totiž musí znovu nastavovat rozlišení monitoru, konfigurace pracovní plochy, nabídky Start, sítě, zvuků apod.
Kdo je vinen: Uživatelský účet každého uživatele se vytváří na základě standardního profilu Default User. Tento profil však neexistuje v podobě plně funkčního účtu, k němuž byste se mohli přihlásit a poté ho upravit, ale pouze jako šablona v podobě souborů ve složce Documents and SettingsDefault User. Odtud se soubory při vytváření nového účtu kopírují.
Jak s tím skoncovat: Nastavení standardního profilu můžete upravit podle svého následujícím způsobem. Přihlaste se do počítače pod účtem správce a v Ovládacích panelech poklepejte na ikonku Uživatelské účty (ve Windows 2000 na ikonku Uživatelé a hesla). Zde vytvořte nový účet. Poté se přihlaste pod tímto novým účtem a proveďte v něm všechna vámi požadovaná nastavení, která byste chtěli mít k dispozici i pro účty vytvářené v budoucnu. Poté se znovu přihlaste jako správce a zkopírujte všechna nastavení nově vytvořeného účtu do složky Default User. Nejjednodušeji to provedete klepnutím pravým tlačítkem myši na ikonku Tento počítač, kde vyberete z kontextového menu příkaz Vlastnosti. Objeví se dialogové okno Vlastnosti systému, kde se přesuňte na záložku Upřesnit. V poli Profily uživatelů stiskněte tlačítko Nastavení. Objeví se další dialogové okno, v němž jsou vidět všechny na počítači vytvořené uživatelské účty. Tlačítkem Kopírovat se nabízí možnost kopírování všech souborů uživatelského účtu do jiné složky. Označte tedy nově vytvořený účet, klepněte na tlačítko Procházet a poté vyhledejte složku Documents and SettingsDefault User. Pokud není obsah pole Povoleno používat uživatelem prázdný, pak pomocí tlačítka Změnit nastavte oprávnění na Everyone. Od této chvíle bude každý účet, který vytvoříte, založen na šabloně právě vytvořeného profilu.

Záchrana systémun

7. Obnovení systému bez grafického rozhraní

Co obtěžuje: Pokud se vám nepodaří spustit Windows, velmi by se hodila funkce Obnovení systému. Ta je ovšem k dispozici pouze tehdy, pokud se nějakým způsobem podaří spustit počítač v grafickém rozhraní. Konzola pro zotavení vám v tom vůbec nepomůže: i přes existenci několika bodů obnovení stále nabízí pouze opravu systému nebo novou instalaci.
Kdo je vinen: Microsoft svoji konzolu pro zotavení vybavil skutečně jen velmi skromně. Obsahuje pouze několik málo příkazů a navíc nedokáže spouštět externí programy. Nelze tedy spustit ani program Obnovení systému, reprezentovaný souborem RSTRUI.EXE, ani zde není k dispozici žádný systémový příkaz, který by dokázal provést něco podobného. Jak by se přitom nějaká taková funkce hodila!
Jak s tím skoncovat: Pokud jste schopni se dostat alespoň do nouzového režimu, pak můžete funkci Obnovení systému okamžitě použít a načíst poslední bod obnovení systému. Dokonce není nic ztraceno ani v případě, kdy se dostanete pouze do stavu nouze s příkazovým řádkem to v případě, kdy v systému chybí nebo jsou poškozeny prostředky pro načtení grafického rozhraní. Příkaz:
%windir%system32restorerstrui /v
zadaný na příkazovém řádku totiž funkci Obnovení systému spustí také, i když bez grafického rozhraní. Stačí jednoduše zadat výše uvedený příkaz a obrnit se trpělivostí. Systém se po uplynutí nějaké doby automaticky restartuje. Během čekání se vám může zdát, že se nic neděje, ale není to pravda. Ve skutečnosti se v počítači načítá poslední bod obnovení.
Záchrana pomocí konzoly pro zotavení: Zkušenější uživatelé se mohou nové instalaci Windows vyhnout díky existenci konzoly pro zotavení i v případě, kdy pád systému způsobil problém v registru. Je to možné ovšem pouze za předpokladu, pokud se v konzole pro zotavení dá přejít do libovolné složky v počítači. To je možné pouze tehdy, když jste předem svůj počítač na tuto možnost připravili odpovídající úpravou registru. Pokud jste tak ještě neučinili, pak vám rozhodně doporučujeme učinit tak nejlépe ihned, a to prostřednictvím utility pcwAnnoyances.

HTA, kterou naleznete a o níž jsme se zmiňovali v tipu 1. Pokud totiž přiřadíte hodnotě SetCommand v klíči Hkey_Local_MachineSoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersionSetupRecoveryConsole údaj 1, budete se moci pomocí konzoly pro zotavení po zadání příkazu:
Set AllowAllPaths = true
přesunout do libovolné složky. Poslední záloha registru se nachází ve složce System Volume Information_Restore{...} ve složce RP<n>, kde ji najdete ve složce s nejvyšším číslem <n> a zde ve složce Snapshot. Tady objevíte s pozměněnými, ale přesto jasně odlišitelnými názvy pět souborů Sam, Security, Software, System a Default. Tyto soubory je nutné kopírovat do složky %windir%System32Config. Dále v této podsložce naleznete různé soubory typu Ntuser se Security ID v názvu. Tyto soubory je třeba kopírovat do odpovídajících složek s profily uživatele a poté je přejmenovat na NTUSER.DAT.
Neznáte-li Security ID, pak vám pomohou velikosti souborů. Při tomto odhadu můžete vyjít z předpokladu, že soubor, který má největší velikost, odpovídá uživateli, pod jehož účtem se pracuje nejčastěji.
Upozornění: Stará, i když funkční verze registru se nachází rovněž ve složce %windir%Repair.

Instalace ovladačů

8. Zákaz vyhledávání ovladačů hardwarových zařízení na internetu

Co obtěžuje: Jakmile do systému přidáte nějaké nové zařízení, hned se spustí příslušný průvodce, který chce vyhledat vhodný ovladač. Asi nejméně užitečná, ba víceméně zbytečná je funkce pro vyhledávání aktuální verze ovladačů pro připojené zařízení na internetu konkrétně na stránkách Windows Update. Ani při delším testování se nám osobně nepodařilo zaznamenat případ, kdy by toto hledání bylo úspěšné. Kdo je vinen: Možná by bylo on-line vyhledávání ovladačů daleko úspěšnější, pokud by s firmou Microsoft spolupracovalo více výrobců hardwaru, než je tomu dosud. V této chvíli je tato funkce, jak jsme se již zmínili, naprosto zbytečná, protože na stránkách Microsoftu se žádné soubory s ovladači nenacházejí.
Jak s tím skoncovat: Neúspěšné vyhledávání ovladačů se skutečně obtěžujícím dialogovým oknem je možné kompletně odstranit. Stačí k tomu nikde nedokumentovaný zásah do registru Windows. Spusťte Editor registru v režimu s právy správce a přesuňte se do klíče Hkey_Local_MachineSoftwarePoliciesMicrosoftWindows DriverSearching. Pokud tento klíč ve svém systému nenaleznete, pak jej musíte sami vytvořit. V něm pak zadejte novou hodnotu typu DWORD s názvem DontSearchWindowsUpdate a jako údaj hodnoty nastavte číslo 1. Po restartu počítače pak budou Windows při instalování ovladače vyhledávání na stránkách Windows Update přeskakovat.

Data uživatelů

9. Složka Dokumenty: úklid v podsložkách

Co obtěžuje: Windows často doslova vnucují, kam si máte ukládat soubory. Tímto místem je složka Dokumenty, která obsahuje podsložky Obrázky, Hudba a Filmy. Windows samotná a programy, které jsou součástí Windows, považují tuto složku a zmíněné podsložky za standardní a automaticky je vytvoří, pokud některá z nich chybí.
Kdo je vinen: Firma Microsoft vám chce usnadnit rozhodování, kam soubory ukládat. Zdá se, že vám navíc naznačuje, jaké typy souborů musíte používat. Jak s tím skoncovat: Umístění složky Dokumenty se dá velmi snadno změnit, a to tak, že na tuto složku klepnete pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vyberete příkaz Vlastnosti . Umístění složky pak nastavíte v políčku Cíl. Tento způsob volby umístění bohužel vůbec neplatí pro složku Obrázky a jí podobné. Tady pomůže pouze zásah do registru. Cestu k těmto složkám naleznete v registru v klíči Hkey_Current_UserSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerUser Shell Folders. vám nabízíme utilitu pcwMyfiles, jejíž pomocí můžete umístění zmíněných složek velmi pohodlně změnit.
Pokud byste chtěli složky Obrázky, Hudba a Filmy úplně odstranit, pak vám prozradíme jeden trik. Spusťte skript pcwMyfiles a do všech políček pro zadání cesty zadejte cestu ke složce Dokumenty. Jinými slovy zadáte do políčka pro složku Obrázky, do políčka pro složku Hudba i do políčka pro složku Filmy cestu C:Documents and SettingsDokumenty. Pokud například podsložku Obrázky následně odstraníte, pak už ji Windows nikdy automaticky znovu nevytvoří.

Otevřít v programu

10. Nepřiřadit aplikaci k otevírání určitého typu souborů trvale

Co obtěžuje: Windows rozpoznávají různé typy souborů pouze podle jejich přípony. Právě ta určuje, která aplikace se při poklepání na soubor spustí. Pokud uživatel poklepe na soubor s neznámou příponou, otevře se dialogové okno Otevřít v programu. V tomto okně můžete vybrat program, v němž se má soubor otevřít. Ještě než klepnete na tlačítko OK, musíte se pozorně podívat po celém dialogovém okně, zejména na zatržítko K otevření souborů tohoto typu vždy použít vybraný program, které je ve standardním nastavení nastaveno jako aktivní. Pak se snadno stane, že omylem doposud neznámou příponu zaregistrujte k otevření naprosto nevyhovujícím programem. Kdo je vinen: To, že Windows nějaký typ souboru okamžitě nerozpoznají, považuje zřejmě Microsoft za nedostatek a vychází z předpokladu, že každému typu souboru musí být přiřazena nějaká aplikace, která dokáže takový typ souboru otevřít. Jak s tím skoncovat: Pokud nemáte v úmyslu trvale nějakému typu souboru přiřadit aplikaci, která bude soubory tohoto typu otevírat, pak je zatržítko umístěné před výše zmíněnou položkou v dialogovém okně Otevřít v programu skutečně na obtíž. Daleko jistější bude, pokud zatržítko navždy odstraníte, a to vhodným zásahem do registru Windows. Spusťte Editor registru a přesuňte se do klíče Hkey_Classes_RootUnknownShellOpenas
Command. Údaj hodnoty (Výchozí) obsahuje příkaz, který Windows spouští, když poklepete na neznámý typ souboru. Poklepejte na tuto hodnotu, abyste ji mohli upravovat, na konec zadejte za řetězec %1 ještě řetězec %2. Od této chvíle bude zatržítko u zmíněné položky v dialogovém okně Otevřít v programu trvale deaktivované. Nové přiřazení typu souboru k aplikaci pak vytvoříte v Průzkumníku pomocí příkazu Nástroje/Možnosti složky na záložce Typy souborů .

Spořič obrazovky

11. Zrušení zadávání hesla na domácím počítači

Co obtěžuje: Pořád to samé necháte počítač chvíli v nečinnosti a chcete po nějakých deseti minutách pokračovat, uvidíte spuštěný spořič obrazovky, uživatel je odhlášen a musíte znovu zadat heslo. Kdo je vinen: Spuštění spořiče obrazovky a odhlášení uživatele má smysl v případě, pokud se jedná o počítač někde na pracovišti, kde k němu mohou i jiní uživatelé. Žádní nezvaní hosté tak nemají šanci na něm cokoliv provádět. Na domácím počítači tato funkce jenom obtěžuje.
Jak s tím skoncovat: Automatické odhlášení můžete kupodivu vypnout v nastavení zobrazení a ne ve správě uživatelských účtů, kde bychom to logicky očekávali. Klepněte pravým tlačítkem na pracovní plochu a z kontextového menu vyberte příkaz Vlastnosti. Příslušná položka se nachází na záložce Spořič obrazovky. Stačí pouze zrušit zatržítko Při pokračování zobrazit úvodní obrazovku. Obsah monitoru totiž můžete vždy uzamknout ručně pomocí klávesové zkratky <Win><L>.

Microsoft Downloads

12. Jak obejít kontrolu WGA

Co obtěžuje: Přibližně před rokem spustil Microsoft program Windows Genuine Advantage (WGA), ještě jako volitelné prověření legálnosti vašeho operačního systému. Tato kontrola probíhala vždy před stažením některých dalších utilit od Microsoftu. V současnosti je tato kontrola doslova překážkou, kterou musí zdolat každý operační systém, pokud jeho uživatel vyžaduje stažení nějaké utility nebo updatu. Jediné, u čeho se nemusí kontrola legálnosti zatím provádět, jsou automatické aktualizace. Na samotném počítači jsou uživatelé verzí, které neprošly kontrolou legálnosti, obtěžováni upozorněními na nelegální kopii operačního systému, instalovaného na jejich stroji.
Kdo je vinen: Pro pět let stará Windows XP přichází podle našeho názoru úsilí o vyřazení uživatelů nelegálních kopií tohoto operačního systému příliš pozdě. Není pochyb, že pomocí WGA posiluje Microsoft boj proti počítačovému pirátství.
Jak s tím skoncovat: Pokud vám stránky Windows Update odmítají poskytnout požadované soubory a musíte každou chvíli klepat na vyskakující okna s upozorněním na nelegálnost vašeho operačního systému, i když víte, že jste svá Windows koupili legálně, pak doporučujeme kontaktovat telefonickou linku podpory Microsoftu. Na internetu se dají samozřejmě nalézt utility, jež zmíněná obtěžující hlášení odstraňují jednou z nich je kupříkladu Wgafixer, který nahrazuje několik systémových souborů a znovu zprostředkovává přístup k serveru Microsoft Update a k serveru pro stažení dodatečných utilit.
Upozornění: Použití zmíněné utility je i na legálně pořízených Windows z právního hlediska velmi sporné!
Upozornění: Vlastníte-li počítač s Windows 98 a Internet Explorerem ve verzi 6, pak je kontrola legálnosti úspěšná vždy, bez ohledu na to, zda jsou Windows legální či ne. Pak ať chceme nebo nechceme, stává se kontrola legálnosti prováděná před stažením nějaké utility na počítači se dvěma operačními systémy nebo na počítači s nainstalovaným VMWare a Windows 98 víceméně fraškou.6 0505/OK o

Stručně

Když Windows zlobí

Není pochyb, že Windows XP jsou daleko stabilnější operační systém než předcházející verze, založené na operačním systému MS-DOS. Na druhou stranu ještě žádný operační systém uživatelům tak jasně nepředepisoval, co smí vidět, kde mohou pracovat a jak má systém vůbec vypadat. Důsledkem toho je, že každý, kdo chce na počítači skutečně pracovat, si musí Windows přizpůsobit doslova k obrazu svému, a to i pomocí alternativních utilit. Cílem tohoto článku je vám v tomto úsilí pomoci. Mnohostranný nástroj pcwAnnoyances
Skript pcwAnnoyances, který naleznete , pomocí několika klepnutí myší doslova zatočí se všemi trápeními, která nám Windows způsobují. Utilitu spustíte poklepáním. Pokud se vám to nepodaří, pak s největší pravděpodobností nemáte soubory s příponou HTA přiřazeny k aplikaci MSHTA.EXE. Tento nedostatek snadno odstraníte tak, že poklepáním spustíte soubor pcwHTAFix.REG, který rovněž naleznete .
Přehledné rozhraní: Po spuštění programu pcwAnnoyances 1.1 uvidíte dialogové okno se 44 zatržítky. Ta jsou rozdělena do tří polí Nastavení stylů pro optimální výkon, Vylepšení funkčnosti programu Průzkumník a Konfigurace dalších funkcí. Stav jednotlivých nastavení skript zobrazuje prostřednictvím aktivovaných či deaktivovaných položek. Tento stav můžete pokaždé ručně aktualizovat klepnutím na tlačítko Zobrazit aktuální konfiguraci. Skript se v žádném případě neomezuje pouze na nepřístupné a nedokumentované funkce, ale právě naopak slouží především jako centrála pro konfiguraci všech možných nastavení Windows. Vedle dokumentovaných a v Průzkumníku jen těžko přístupných možností zde najdete i nastavení, která se dají jinak realizovat pouze prostřednictvím registru. Příkladem za všechny může být povolení klasického vyhledávání, které pošle slídícího psa zpět do jeho boudy a znovu zobrazí staré známé okno s vyhledáváním.
Utilita pcwAnnoyances pozná, zda jste přihlášeni jako správce nebo jako obyčejný uživatel s omezenými právy. V druhém případě jsou položky, které nemůžete měnit, neaktivní. Kontext, v jakém se právě nacházíte, se mimo jiné zobrazí i v záhlaví okna. Pohodlná obsluha: Stav jednotlivých položek změníte umístěním nebo zrušením zatržítka před příslušnou položkou. Můžete rovněž vybrat všechny položky jednoho pole současně, a to tak, že umístíte zatržítko před název pole (například před položku Nastavení stylů pro optimální výkon). Pokud nějakou položku povolíte, pak se odpovídající nastavení zapíše do registru. Pokud si to budete přát, může se objevit i nápověda ukazující, kterou položku registru budete měnit. Nápovědný text se zobrazí, pokud ukazatel myši podržíte několik sekund nad libovolnou položkou, aniž byste na ni klepli. Po provedení všech potřebných nastavení klepněte na tlačítko Uložit nastavení, čímž tato nastavení uložíte. Po ukončení práce skriptu se automaticky znovu spustí rozhraní Explorer.exe a dále se také vykoná příkaz:
rundll32 user32,UpdatePerUserSystemParameters
Tento příkaz způsobí, že se naprostá většina provedených nastavení okamžitě aktivuje. Některá z nich se ale provedou až po restartu počítače. V tomto článku vám postupně všechna tři pole Nastavení stylů pro optimální výkon, Vylepšení funkčnosti programu Průzkumník a Konfigurace dalších funkcí představíme v tipech 1 až 3.
Když Windows zlobí: přehled utilit
Program*PopisKe staženíNázev a velikost souboru
pcw1-1.v06.BATkopírování a synchronizace souborů a složekPCW1-1-V06.BAT (5,06 KB)
pcwAnnoyances 1.1změna 44 nastavení systému PCWANNOYANCES.HTA (48,2 KB)
pcwHTAFix.regodstraní problémy se spouštěním skriptů ve formátu HTAPCWHTAFIX.REG (1,3 KB)
pcwMyfileszmění cesty ke složkám ve složce Dokumenty PCWMYFILES.HTA (4,45 KB)
Robocopykopírování a synchronizace souborů a složekwww.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=9d467a69-57ffRKTOOLS.EXE (11,7 MB)
4ae7-96ee-b18c4790cffd&displaylang=en a Total Commander 6.55**program pro správu souborů a složekwww.totalcommander.cz a TCMDR655.EXE (1,61 MB)
* Všechny utility jsou určeny pro Windows 2000 a XP.** Jedná se o shareware, který můžete bezplatně používat 30 dní, funguje ve všech verzích Windows, cena plné verze je 950 Kč bez DPH.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).