Hlavní navigace

Když sourozenci dospějí

1. 1. 2007

Sdílet

AVG Internet Security 7.5 Vydařený firewall, slabší anti-spyware Společnost AVG se stala dodavatelem integrovaným...


AVG Internet Security 7.5 Vydařený firewall, slabší anti-spyware


Společnost AVG se stala dodavatelem integrovaným bezpečnostních řešení poměrně nedávno, a proto jsme byli velmi zvědavi na aktuální podobu balíku Internet Security. Pamětníci jistě správně tuší, že označení verze 7.5 odkazuje především na aktuální verzi zařazeného antiviru, neboť ostatní součásti jsou bezesporu mladšího data. A protože antivirus samotný je poměrně dobře známý a navíc je jeho recenze zpracována samostatně, budeme se věnovat především ostatním součástem celé sady.
Zřejmě nejbližší logické rozšíření výše zmíněné antivirové součásti představuje v této kolekci Anti-Spyware, tedy bojovník se špionážním softwarem. Bohužel, kromě tvrzení centrálního ovládacího programu, že je tento díl skládačky přítomen, uživatel nemá prakticky žádnou možnost modifikovat jeho prohledávací schopnosti a možnosti, což je poměrně frustrující. Jak jsme zjistili při dalším průzkumu, antivirus samotný pracuje v porovnání s jeho samostatně dodávanou verzí víceméně v nezměněné podobě.
Dalším organickým doplněním antivirové kontroly je komponenta Anti-Spam. Protože základní kontrola pošty v antiviru fungovala velmi plynule a rychle, byli jsme zvědavi na změnu výkonnosti po spuštění tohoto rozšíření, avšak žádná katastrofa se nekonala. Průběžná kontrola operační systém nijak extrémně nevytěžovala, na druhou stranu jsme postrádali funkce typu "tady je hromada spamu a nauč se, že tohle nechci přijímat". Dnes již obvyklá úvodní učící procedura není k dispozici, což je škoda. Možnosti nastavení antispamu v nás vyvolaly mírně rozporuplný dojem na jednu stranu je zde jak dobré základní ovládání pomocí "táhla" pro běžné smrtelníky, tak ultimativní možnost v podobě úpravy podrobného konfiguračního souboru, na straně druhé nám způsob úpravy seznamů povolených a nežádoucích odesílatelů připadal hrubý a spartánský.
Na závěr se zastavme u součásti ryze síťové, kterou je firewall. Tato komponenta se výrazně zviditelnila již při zavádění balíku, kdy jsme prostřednictvím automatizovaného průvodce nechali prozkoumat počítač za účelem rozpoznání aplikací s potenciální "potřebou" síťové komunikace. Již zde existovala možnost zamezit všem nežádoucím programům v síťové aktivitě. Dobrou zprávou pro milovníky podrobných nastavení je, že tento firewall je možné rozpitvat do opravdových podrobností, neméně dobrou zprávou úplně pro všechny je pak skutečnost, že koncepčně je vyveden opravdu kvalitně. Vedle klonování profilů s různorodou sadou parametrů a dobrých možností podrobně definovat jednotlivé oddělené síťové segmenty si mohou pokročilí uživatelé sáhnout až na samotnou podstatu všech pravidel. Na druhou stranu to ale není nezbytné, neboť výchozí konfigurace je dobře použitelná. Mírně matoucí byl však fakt, že v pravidlech se nikde jednoduše nenastavuje pro dané protokoly či aplikace směr komunikace (příchozí, odchozí), který je ve skutečnosti definován pro danou síťovou oblast globálně.
Celkově je dojem z balíku AVG Internet Security mírně rozporuplný. Poměrně účinné a silné součásti, jako je firewall či antispam, jsou doprovázeny nepochopitelně zjednodušeným antispywarem. Je to škoda, neboť jinak jde o zdařilý systém ochrany.

AVG Internet Security 7.5

konfigurace a možnosti firewallu
podrobné možnosti konfigurace antispamu
ohlodaný antispyware
absence úvodního učení antispamu
K recenzi poskytla firma: AVG
www.avg.cz
Cena: 1 260 Kč (bez DPH)

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).