Hlavní navigace

Kaspersky Lab - Válka Roseových po rusku

3. 8. 2007

Sdílet

Jevgenij Kasperskij se rozhodl postavit do čela antivirové laboratoře nesoucí jeho jméno poté, kdy se mu podařilo zákulisním jednáním odstavit z této role jeho bývalou manželku

UI21

Jevgenij Kasperskij má v úmyslu stát se generálním ředitelem společnosti Kaspersky Lab poté, co se mu podařilo odstavit z této funkce svou bývalou manželku Natalii Kasperskou, píše list Kommersant "Коммерсант". Valná hromada akcionářů, na které bude navržena reforma systému řízení společnosti, se koná 3. srpna.

Podle údajů listu bude Natalia po odchodu z funkce generální ředitelky stát v čele vytvářené správní rady. Kromě ní budou ve správní radě další akcionáři, rovněž top manažeři hlavní kanceláře společnosti a vedoucí zahraničních zastoupení, kterých je již 11.

Natalja řídila společnost po dobu 10 let, kdy Jevgenij Kasperskij řídil antivirové výzkumy. Starý „rodinný“ systém řízení umožnil společnosti Kaspersky Lab, aby se stala největším ruským výrobcem antivirových programů, který zaujímá 60 % trhu.

Jak píše list Kommersant, Natalie Kasperskaja poté, co se dozvěděla o úmyslu ostatních akcionářů zbavit ji jejích pravomocí generálního ředitele, odvezla z depozitáře závažné dokumenty a zrušila druhý podpis finančního ředitele, čímž získala kontrolu nad peněžními toky. Někteří zaměstnanci, kteří Kasperskou podpořili, byli propuštěni. Sama Kasperskaja tvrdí, že podpis odvolala „ze svých důvodů“ a dokumenty neměly žádnou hodnotu.

Kaspersky Lab byla založena v roce 1997. Padesát procent v ní patřilo Jevgeniji Kasperskému, který se věnoval tvorbě antivirových programů, 10 procent jeho ženě Natálii, která společnost řídila a mimo jiné navrhla pojmenovat tehdejší hlavní produkt (Antiviral Toolkit Pro) po Kasperském.

Po rozvodu v roce 1998 získala Natalia Kasperskaja 10 procent z podílu Jevgenije. Později byznys opustil partner, který kontroloval 20 procent, takže Natalja měla 30 procent, Jevgenij 55 procent společnosti. V současnosti patří bývalým manželům 30 a 52 procent laboratoře.

- - Tomáš Jirásko