Hlavní navigace

Kapesní „počítač“ N97 vyletěl z finského hnízda

4. 12. 2008

Sdílet

Velký vyklápěcí dotykový displej, kvalitní QWERTY klávesnice a personalizovaná úvodní obrazovka – to jsou vlastnosti, které mají podle Nokie pomoci pohřbít současné mobilní počítače.

skoleni

Prostřednictvím letošního Nokia Worldu konaného ve španělské Barceloně představil jeden z největších hráčů na poli mobilních přístrojů svoji vizi „osobního internetu“.

Jejím základním stavebním kamenem je chytrý přístroj Nokia N97, který byl dnes poprvé představen a který je určen náročným uživatelům internetu. S pomocí integrovaných A-GPS senzorů a elektronického kompasu mobilní přístroj Nokia N97 intuitivně zná svou aktuální polohu. Dodáváním informací v reálném čase pak umožňuje snadnou aktualizaci společenských sítí a – s vaším souhlasem – dává vašim přátelům možnost aktualizovat si váš „status“ a sdílet nejen vaši „sociální lokaci“, ale i související obrázky a videa. Tento přístroj, jenž patří do hlavní řady N-series, je vybaven velkým 3,5" dotykovým displejem, personalizovanou úvodní obrazovkou a plnohodnotnou QWERTY klávesnicí, poskytuje „vždy otevřené“ okno na oblíbené webové stránky sociálních sítí a internetových destinací.

Nová vlajkovou loď společnosti Nokia vyniká nejmodernějšími technologiemi – velkým počtem senzorů, pamětí, výkonem zpracování a rychlostí připojení – a umožňuje uživatelům vytvoření osobního internetového prostředí a sdílení své „sociální lokace“.

Ve spojení se službami Ovi, které byly dnes rovněž ohlášeny a o kterých se podrobněji zmíníme v dalším pokračování, umožňuje dle zástupců firmy Nokia N97 trvalé propojení s lidmi a věcmi, na nichž nám nejvíce záleží. Modelem Nokia N97 se řada Nseries dostává do čela trendu, který směřuje k transformaci internetu na „osobní internet“.

Širokoúhlá obrazovka – internet a zábava

Na úvodní obrazovce N97 jsou zobrazeny osoby, obsah a média, na kterých vám nejvíce záleží. Stačí tedy dotek na úvodní obrazovce a přátelé, společenské sítě a zprávy jsou vám okamžitě k dispozici. Široká obrazovka formátu 16 : 9 umožňuje kompletní personalizaci s pravidelně aktualizovanými widgety oblíbených webových služeb a stránek společenských sítí. Nokia N97 bez problémů umožní prohlížení webových stránek, sledování flash videa nebo hraní her. Efektivitu při blogování, chatování, uveřejňování, odesílání textů nebo mailování zajišťuje QWERTY klávesnice a virtuální dotykový vstup.

Pro milovníky hudby, médií apod. disponuje model Nokia N97 až 48GB pamětí. Přístroj sám o sobě nabízí vestavěných 32 GB, které lze rozšířit kartou microSD o dalších 16 GB. K dispozici je podpora Nokia Music Store a doba nepřetržitého přehrávání až 1,5 dne. Model Nokia N97 je dále vybaven pětimegapixelovým fotoaparátem s „optikou“ Carl Zeiss, poměrem stran 16 : 9, snímáním videa v „DVD kvalitě“ a podporou služeb, jako je Share on Ovi pro okamžité sdílení přes HSDPA a WLAN.

Jedna z nejdůležitějších otázek na závěr, kolik to bude celé stát? Podle sdělení Nokie se N97 začne v České republice prodávat až ve druhém čtvrtletí příštího roku, přičemž se maloobchodní cena bude pohybovat okolo 550 eur bez daně.

- - David Zajíc