Hlavní navigace

Kam jinam než do kanceláře?

1. 3. 2006

Sdílet

Test kancelářské sestavy Fujitsu Siemens Computers Esprimo P 5600 Po delší době, během níž nám prošlo rukama n...


Test kancelářské sestavy Fujitsu Siemens Computers Esprimo P 5600

Po delší době, během níž nám prošlo rukama několik počítačových sestav zaměřených na domácnost, respektive na samotné hráče, jsme dostali na testy sestavu, určenou výhradně do kancelářského prostředí. Jednalo se o model Esprimo P 5600, dodaný a vyrobený společností Fujitsu Siemens Computers. PC sestava byla dodána jako počítačová skříň miniATX světlé barvy, pouze celý přední panel včetně optické mechaniky byl tmavý. Na této sestavě může zaujmout především provedení napájecího zdroje. Zdroj není umístěn klasicky v horní části skříně, nýbrž na jejím levém boku zhruba uprostřed, navíc obsahuje i napájení zobrazovacího zařízení, jaké jsme byli zvyklí vídávat u starších počítačů. Je to drobnost, ale sníží počet elektrických zásuvek potřebných k provozu počítače, nehledě na fakt, že od počítače povede jen jeden napájecí kabel místo dvou.
Kdo by podle písmena P v názvu čekal systém založený na procesorech Intel, velice by se spletl srdcem počítače je procesor z dílny AMD, konkrétně model Athlon 64 3000+, pracující na frekvenci 1,8 GHz a vybavený 512 kB cache druhé úrovně. Procesor byl osazený ve firemní základní desce, pracující s čipovou sadou SiS 761GX, spolu s jižním můstkem SiS 965 výkonnostně tato čipová sada nijak nevyniká, avšak ani hrubě nesráží výkon procesoru a ostatních součástek, jako tomu bylo u předchozí verze 661 GX. Základní deska nabízí integrovanou grafickou kartu SiS pracující se sdílenou pamětí, zvukovou kartu Realtek ALC655 a čtyři konektory USB 2.0. Operační paměť je zastoupena jedním 512MB modulem DDR, pracujícím rychlostí 400 MHz s časováním CL3. Uložená data má na starosti pevný disk Samsung HD160JJ o celkové kapacitě 160 GB, nechybí však ani optická mechanika, v tomto případě pak model NEC-3530A s podporou formátů DVD ?R, ?RW a také ?R Dual Layer. Absenci FDD mechaniky již nepovažujeme za zápor, neboť v dnešní době již prakticky tato mechanika postrádá smysl. Jak již bylo zmíněno v úvodu, vnitřní uspořádání komponent je velmi neobvyklé nenajdete tu samostatný chladič procesoru, nýbrž celou sestavu chlazení, kdy je teplý vzduch produkovaný procesorem přímo vyháněn přes útroby zdroje pryč ze skříně. Žádný jiný ventilátor se však uvnitř skříně nenachází, a tak by přebytečným teplem mohl trpět především pevný disk a integrované komponenty na základní desce.
K naší velké radosti jsme zaznamenali aktivovaný úsporný režim, u společnosti AMD nazývaný CoolnQuiet, díky kterému klesala frekvence procesoru až na hranici 1 000 MHz, napětí z 1,4 V na 1,1 V tím pádem významně klesalo i produkované teplo procesoru. S tím se pojí i celková hlučnost sestavy pevný disk je tichý, sotva slyšitelný, chlazení procesoru a celého zdroje je při mírném zatížení tiché, při startu a při dlouhodobé práci se hluk zvyšuje. Výbavu počítače tvoří operační systém MS Windows XP Professional, systém pěti CD s recovery systémem, mimochodem velmi povedeným s naprosto jednoduchou obsluhou, vypalovací program Nero Express 6 a set s drátovou klávesnicí a myší.
Sestava disponuje výpočetním výkonem vhodným i pro náročnější početní operace, umožňuje uložit velké množství dat a jejich zálohu na médium DVD. Stejně tak je připravena na budoucí upgrade rozšířit ji můžeme grafickou kartou PCI Express x16, výkonnějším procesorem, další pamětí a je zde i místo pro další pevný disk. Ani z hlediska stability jsme si během testů nemohli stěžovat, sestava pracovala naprosto bez problémů, v pořádku proběhl i zatěžkávací dvoudenní test stability.
K počítačové sestavě bychom však měli několik připomínek, které nemusejí být na první pohled patrné. Především jde o již zmíněné poddimenzované chlazení, kterému chybí minimálně jeden ventilátor ochlazující pevný disk. Dalším problémem může být pouze analogový výstup z grafické karty, který ne vždy dosahuje parametrů digitálního DVI. Oproti původním předpokladům bylo u tohoto modelu upuštěno od čtečky čipových karet/otisků prstů, které by zvýšily ochranu dat v počítači. K výčtům mínusů této sestavy jistě patří i pořizovací cena, která je o něco vyšší, než bychom předpokládali. Když ovšem vezmeme v úvahu fakt, že cena zahrnuje operační systém MS Windows XP Professional, v mnoha kancelářích nezbytný, dále pak bezchybný recovery systém, tříletou záruku a v neposlední řadě i kvalitní zpracování a stabilitu, není ona tím rozhodujícím faktorem, který by vás měl od koupi této sestavy odradit.

FSC Esprimo P 5600

dobře navržená kancelářská sestava
poddimenzované chlazení
Cena vč. DPH: 29 633 Kč
K testu zapůjčila firma: Fujitsu Siemens Computers, www.fujitsu-siemens.cz
Výsledky testů
Everest čtení/zápis paměť (MB/s)2 627/954
Super PI 1M/4M (sec)52/257
PCMark05 CPU (body)2 610
DVDShrink (min:sec)26:30
HD Tach3 (MB/s)50,9
WinRar (čas)5:15
PCMark05 HDD (body)4 380
3DMark 2003/2005 (body)77/Doom3/Half-Life2 (fps)13,99/RTCW (fps)89
PCMark05 Systém (body)1 588
SYSmark 2004 SE (body)162

Autor článku