Hlavní navigace

K.O. pro ATI/AMD? nVidia udeřila mainstream grafikami

17. 4. 2007

Sdílet

Trh grafických karet se v současné době dělí na high-end podporující nejnovější grafické rozhraní DirectX 10 (v něm dominuje pouze společnost nVidia) a ostatní segmenty, ve kterém zuří nelítostný boj mezi AMD/ATI a nVidia. Ale i zde se právě nyní udála významná změna.

Tou změnou nebylo uvedení odpovídajících produktů společnosti AMD pod hlavičkou ATI, nýbrž další posílení pozice nVidia, která na trh uvedla mainstreamovou řadu grafických čipů a karet podporujících rozhraní DirectX 10 a unifikovanou architekturu. Společnost AMD tímto dostává další nepříjemný úder a její pozice se alespoň z krátkodobého hlediska oslabí, protože nemůže nabídnout uživatelům technologicky srovnatelné řešení jako konkurenční nVidia.


Pojďmě ale zpět k samotným produktům. Právě dnes, 17. dubna 2007 v 15:00 středoevropského času přichází na trh tři modely mainstreamové kategorie grafických karet nVidia, nesoucí modelová označení GeForce 8600 GTS, 8600 GT a 8500 GT.

První představenou grafickou kartou je model 8600 GTS. Již podle označení je jasné, že zde společnost nVidia do mainstream řady zavedla nový model, výkonnostně postavený nad verzi GT, která bývala nejvýkonnější v rámci řady x600. Základem karty je čip G84 taktovaný na 675 MHz, doplněný 256 MB GDDR3 pamětí o frekvenci 2 000 MHz. Paměť je připojena na 128bitovou paměťovou sběrnici, což je drobné zklamání oproti plnohodnotným G80, které disponují 384, respektive 320bitovou sběrnicí. Procesor obsahuje (jak dává tušit podpora DirectX 10) Shader Model 4 a OpenGL 2, unifikované shadery (výpočetní jednotky) nahrazující Vertex a Pixel Shader. Těmto jednotkám se u nVidia říká Stream Unit a 8600 GTS jich stejně jako verze GT obsahuje 32. Pracují na frekvenci 1 450 MHz. Jádro je složeno z více než 289 milionu tranzistorů a je vyrobeno 80 nm výrobním procesem. Jak jsme se dozvědeli, všechny verze karet budou vybaveny přídavným napájením s připojením pomocí šestipinového konektoru. Karta kromě těchto funkcí bude vybavena i můstkem SLI pro spojení výkonu dvou karet. K otázce podpory HDMI/HDCP: u tohoto modelu je vždy k dispozici HDCP, konektor HDMI je na volbě každého výrobce. V referenčním designu nVidia budou k dispozici pouze dva DVI konektory. Tento model by měl nahradit dosluhující 7800 GS a prodejní cena karet by se měla pohybovat v rozmezí 5 300 Kč až 6 600 Kč včetně DPH.

Druhou představenou kartou potažmo grafickým čipem je model 8600 GT. Jedná se o funkčně totožný čip s modelem GTS, nicméně bude taktovaný na nižší frekvenci a bude se lišit také absencí napájecího konektoru. GPU u 8600 GT bude pracovat i tak na slušných 540 MHz, paměť typu GDDR3 na 1 400 MHz a Stream jednotky na 1 180 MHz. Zajímavostí tohoto modelu by měla být především jeho cena, která by se měla pohybovat v závislosti na výbavě od 3 900 Kč do 4 500 Kč. Podle neověřených informací by si také čip 8600 GT měl velmi dobře rozumět s utilitami pro zvyšování frekvence a na internetu lze najít několik zajímavých testů, v nichž se podařilo dosáhnout s přetaktovanou 8600 GT výsledků porovnatelných například s Radeonem X1900 XTX. V porovnání s high-end modely nVidia přetaktované karty dosahovaly jen o dvacet procent nižší výsledky. Zatím se zdá, že nVidia má tímto modelem "zaděláno" na nástupce téměř nesmrtelné Geforce 6600 GT. Co se týká výstupních konektorů, referenční design nVidia počítá se dvěma DVI výstupy a v základu nepodporuje ochranu obsahu HDCP. Je tedy na výrobci, zda umožní uživateli připojení HDMI konektorem spolu s HDCP ochranou, realizovanou přídavným čipem. Dvojici DVI konektorů doplňuje i HDTV výstup S-Video.

Posledním představeným modelem je GeForce 8500 GT, směřující do nižšího mainstreamu. V portfoliu společnosti by měl nahradit model 7600 GS. Tato karta bude oproti modelu 8600 vybavena pouze 16 Stream jednotkami pracujícími na frekvenci 900 MHz, takt jádra G86 bude 450 MHz a paměti typu DDR2 připojené na 64bitovou sběrnici budou pracovat na frekvenci 800 MHz. Stejně jako u modelu 8600 GT bude k dispozici HDCP (je potřeba se konkrétně pozeptat u jednotlivých modelů), výstupy budou zajišťovat jeden VGA, jeden DVI a jeden HDTV výstup S-Video (který je k dispozici také u všech předešlých modelů). Svou pořizovací cenou by měl zasáhnout uživatele plánující pořízení VGA karty do 2 600 Kč, čemuž ovšem bude odpovídat i podaný výkon, který bude rapidně nižší než u předchozích modelů. Ani zde v základu nehledejte podporu HDCP, pokud budete chtít sledovat nové filmy ve vysokém rozlišení, budete muset sáhnout po lépe vybavené verzi grafické karty, vybavené právě HDCP podporou.

To je z prvního pohledu na představené karty vše – nyní čekáme na první vzorky (již několik význačných výrobců nás oslovilo se svou nabídkou různých modelů založených na grafických jádrech G84 a G86).

Jsme zvědaví, co udělá s výkonem GPU radikální snížení Stream jednotek při zachování jejich velmi vysoké taktovací frekvence, otázkou je také maximální propustnost paměťové sběrnice, zda bude stačit na náročné počítačové hry ve vysokých rozlišeních a se zapnutými funkcemi DirectX 10. To je ostatně jeden z hlavních taháků celé nové generace GPU. Bohužel v současné době není k dispozici ani jedna hra podporující právě toto rozhraní, ale s příchodem mainstreamové řady by se tato situace snad už konečně měla změnit.

A z globálního pohledu situaci na grafickém trhu je jasné, že společnost AMD má od dnešního dne minimálně do vydání svých grafických čipů nové generace (několikrát již odložených) o několik pořádných vrásek navíc.

Otázky do diskuze jsou v podstatě jasné: Co říkáte na představené grafické čipy nVidia? Myslíte si, že společnosti AMD pomůže snížení cen grafických adaptérů k vyšším prodejům (i když nyní nedisponuje nejmodernější DirectX 10, Shader Model 4 a unifikované shadery), stejně jako to udělala na poli procesorů v boji proti Intel Core 2?

Tabulku s cenami a kompletnimi specifikacemi naleznete zde

- - Petr Matuška

skoleni

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).