Hlavní navigace

K čemu je dnes v počítači optická mechanika

20. 3. 2015

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Také jste si již při prohlížení nových notebooků položili otázku, proč se dnes tolik nových počítačů dodává bez optické mechaniky? Má vůbec optická mechanika v počítači ještě nějaké smysluplné využití?

Optická mechanika do starého železa?

Optické mechaniky, které dokážou číst a zapisovat na disky CD, DVD a v některých případech pracují i s disky Blu-ray, jsou v současnosti velmi důležitou součástí počítačového světa, a to již po drahnou dobu. Na druhou stranu se v současnosti používají stále méně a méně. My osobně jsme software na optickém disku nedostali již několik let a to se při své práci setkáváme se spoustou nejrůznějšího softwaru. Veškerý software tak získáváme prakticky výlučně stahováním z internetu. Naprostá většina uživatelů hudbu a filmy stahuje z internetu a streamuje. Kupování hudby a filmů na pětipalcových optických discích se prostě dnes už nenosí.

Výrobci počítačů mají řadu dobrých důvodů, proč optické mechaniky do počítačů vůbec nemontovat. Na rozdíl od procesorů a disků SSD se optické disky nijak nezmenšují. Notebooky jsou tak díky nim příliš velké a rozměrný notebook si nepřeje snad žádný uživatel.

Na druhou stranu si myslíme, že optické mechaniky nikdy tak úplně ze světa nezmizí. Přece jen potřebujeme čas od času přistupovat k datům uložených právě na těchto starších optických médiích. Vzhledem k tomu, že disky CD a DVD jsou pouze pro čtení, mohou se optické disky po nějaké době osvědčit jako vynikající média pro archivaci – samozřejmě za předpokladu, že použijete ty správné disky. Logicky se používání disků v blízké budoucnosti může realizovat pouze tehdy, pokud budou k dispozici optické mechaniky.

Root Linux

Optické mechaniky ovšem mají i další výhody. Některé programy, například VeraCrypt je používají pro spouštění nástrojů umožňujících nouzové spuštění a diagnostiku poškozeného operačního systému. Ale i dnes můžete při některých příležitostech získat hudbu na disku CD – třeba jako dárek k narozeninám nebo si je můžete koupit přímo na koncertě své oblíbené hudební skupiny. Nevím, jak vy, ale my hned, jakmile dostaneme hudbu na disku CD, pak ji hned ripováním převedeme do formátu MP3.

Co dělat, pokud chcete malý a lehký notebook a přitom potřebujete i optickou mechaniku? Pak vsaďte na mechaniku, která se dá k notebooku připojit a poté zase odpojit. Jinými slovy: pořiďte si externí mechaniku CD (seženete ji už za cenu okolo 600 Kč) a používejte ji třeba jenom tehdy, když jste doma. My to děláme stejně.