Hlavní navigace

Je Vista Aero krokem zpět?

1. 3. 2007

Sdílet

Podle počítačového analytika Andrease Pfeiffera trpí ovládací grafické protředí Vista Aero větším „třením“ než jak tomu je u Windows XP a je krokem zpět ve snaze Microsoftu porazit systém Apple Mac OS X.

UI21

Andreas Pfeiffer řídil studii, ve které zkoumal hladkost a rychlost, s jakou operační systém reaguje na pokyny uživatele, tuto vlastnost označil jako „tření uživatelského prostředí“ (User Interface Friction - UIF). UIF lze přirovnat k ovládání automobilu, například jak rychle zrychlí po sešlápnutí plynového pedálu.


Existuje mnoho programů měřících nejrůznější vlastnosti operačního systému, od rychlosti při kopírování souborů po výkon ve 3D aplikacích, ovšem výše popsané se běžně neměří, proto se k tomu testovací tým odhodlal. UIF ovlivňuje nejen samotná rychlost systému, ale například i rozložení ovládacích prvků, jejich nedostatek či nadbytek.

Test prováděný loni porovnával Windows XP a Max OS X, letos byly přidány Windows Vista. V obou testech zvítězil Mac OS X, práce v Mac OS X je pro mnohého uživatele rychlejší, nicméně to nebylo hlavní náplní letošního měření.

Mezi testy byla prodleva ovládacích menu, rychlost běžných pracovních operací a preciznost zaměřování kurzorem myši. Prodleva ovládacích menu značí, jak dlouho operačnímu systému trvá zobrazení menu, resp. jeho další položky. Ve Windows to není okamžité, je tu přítomná prodleva, která však nesouvisí s výkonem počítače, nýbrž je dílem návrhářů systému. Mnozí z nás si toho jistě všimli a mnozí z nás si to upravili pomocí šikovných programů pro úpravu vlastností systému - píšeme o nich například v PCWORLDu 2/2007. Přesnost ukazatele myši je zásadní pro profesionální návrháře a grafiky, ale důležitá je i pro běžného uživatele, který může být nadmíru frustrován, když se mu nedaří najet na položky menu hned napoprvé.

Výsledky UIF pro Windows XP znamenaly pokrok v porovnání s Windows 98. Ovšem nejnovějšího měření UIF pro Vista nevyznívají příznivě, oproti XP jsou výsledky o 20% horší a jsou na úrovni Windows 98. Nejvíce se na zhoršení podílela větší prodleva menu. Při měření rychlosti běžných operací, jako je otevírání adresářů, mazání souborů atd., fungovaly Vista o 14% pomaleji než jejich předchůdce. Ani test přesnosti myši Aeru nepomohl, „koeficient přesnosti myši“ byl o 30 % horší než u XP, to znamená, že uživatelé mají větší problém trefit se přesně na to místo, kam potřebují. Pfeiffer uvádí příklad, kdy ve Windows Vista ikona adresáře při operacích zmizí postupně, rozplyne se, což je sice hezké, ale po několikáté se to okouká a začne to zdržovat, když uživatel musí čekat, než se tato animace dokončí.

Vista nabízí možnost přepnout rozhraní Aero do režimu Basic či Classic, které jsou primárně určeny pro slabší stroje a pro úsporu energie. Při použití těchto módů se UIF skóre pro Windows Vista zlepšilo, ovšem uživatel se tím zbaví přitažlivých grafických zlepšení prostředí Aero. Classic dává Vista stejnou prodlevu menu jako je u XP, ale běžné operace zůstávají přesto pomalejší. Společnost Microsoft se odmítla k výsledky studie UIF vyjádřit.
Nutno podotknout, že tato měření se zaměřuji na běžného uživatele, ti pokročilejší si budou moci stáhnout tweak programy, které umožní Vista upravit k jejich obrazu tak, aby reagovaly co nejsvižněji. Na druhou stranu to vyžaduje čas a znalosti a obvykle nejsou takové programy (alespoň zpočátku) zadarmo.

Grafika: www.futura-sciences.com

- - Alexandr Radecký