Hlavní navigace

Je vaše síť VPN bezpečná? Zkontrolujte případné trhliny! - 5.díl

20. 6. 2018

Sdílet

 Autor: © Péter Mács - Fotolia.com
Důvěryhodná virtuální privátní síť (VPN) je z hlediska zabezpečení a ochrany soukromí k nezaplacení, ovšem jen tehdy, pokud je správně nakonfigurována. V opačném případě se může stát, že až tak soukromá být nemusí.

Předcházející díl

 

Důvěryhodná virtuální privátní síť (VPN) představuje naprosto skvělý způsob, jak zabezpečit a jak ochránit své soukromí při pohybu na Internetu – a je přitom úplně jedno, zda se jedná například o připojení k domácí nebo k veřejné bezdrátové síti WIFi. Položme si ale otázku: Jak soukromá je naše aktivita při připojení přes VPN? Nebo jinak: Jak si můžete být jisti, že vaše připojení přes síť VPN skutečně funguje tak, jak má, resp. nedostávají se náhodou nějaké vaše údaje někam k někomu nepovolanému?

A co dělat při podezření na únik citlivých dat přes službu DNS?

Jak jsme již uvedli, používá řada poskytovatelů řešení VPN směrování požadavků služby DNS na své vlastní ověřené poskytovatele, i když v některých případech je třeba tuto funkci nastavit dodatečně. Máte-li podezření na únik dat přes DNS, pak se podívejte na stránky s nápovědou vedené u vašeho poskytovatele řešení VPN, kde byste měli najít radu, jak v tomto případě postupovat.

MIF21

Další možnost řešení problému s únikem osobních dat přes DNS spočívá v trvalé změně poskytovatele služby DNS na Google, OpenDNS nebo Comodo Secure DNS. Díky tomu nebudete muset v případě, kdy nebudete moci použít server DNS vašeho poskytovatele řešení VPN, používat řešení DNS svázané s poskytovatelem vašeho připojení k Internetu.

Po dokončení opravy problémů s DNS nezapomeňte provést test DNSLeakTest, kde se následně seznamte s výsledky tohoto testu. Pokud zde uvidíte servery DNS, které nejsou svázány ani s vaším poskytovatelem připojení k Internetu, ani s vaším aktuálním umístěním, pak si můžete být jisti, že jste svoje připojení přes VPN posunuli zase o trochu výše.