Hlavní navigace

Jazyky C a C++ kapesní průvodce programátora

1. 5. 2006

Sdílet

Jazyky C a C++ patří v současné době ke třem nejpoužívanějším programovacím jazykům pro tvorbu větších aplik...


Jazyky C a C++ patří v současné době ke třem nejpoužívanějším programovacím jazykům pro tvorbu větších aplikací. Přestože se jazyk C používá již více než 30 let a jazyk C++ více než 20 let, jejich obliba neklesá. Jedním z důvodu této skutečnosti je i obrovské množství kódu, který v nich byl doposud vytvořen a který je třeba nadále udržovat a rozšiřovat. Kniha renomovaného autora popisuje poslední normy obou jazyků: C99 a C++98, jejichž nové vlastnosti se v současné době začínají objevovat již ve většině běžně používaných překladačů a vývojových prostředí. Tím, že jazyk C++ vznikl jako objektově orientovaná nadstavba nad jazykem C, je jejich syntaxe v řadě oblastí naprosto shodná a shodná je i řada jejich vlastností. Kniha této shody logicky využívá a popisuje proto oba jazyky společně, a to především formou referenční příručky.
V úvodní části knihy čtenář nalezne příklad jednoduchého programu, který poslouží spíše jako rámec pro procvičování a praktická ukázka pro méně zkušené programátory v těchto jazycích. Pouze tato jediná kapitola z celé knihy má spíše charakter učebnice než referenční příručky. Nicméně v následujících oddílech již bude čtenář procházet všemi stavebními prvky obou jazyků, a to od těch základních, jimiž jsou například identifikátory a klíčová slova, až po pokročilejší témata, jakými jsou výrazy, příkazy, operátory, uživatelem definované neobjektové typy apod. Každý významový celek začíná zpravidla popisem syntaxe, za kterým následuje stručné vysvětlení jeho významu a další podstatné informace, shrnuté do bodů a doplněné příklady. Toto uspořádání je o to výhodnější, že řada programátorů ze zvyku používá střídavě tu jeden, tu druhý z jmenovaných jazyků a společnou příručku se syntaxí obou verzí proto skutečně ocení. Kniha není s ohledem na probírané téma určena naprostým začátečníkům, ale měla by se dostat do ruky především pokročilejším uživatelům a programátorům.Autor: Miroslav Virius
Vydavatelství:
Grada Publishing
Počet stran: 520
Doporučená cena:
299 Kč

Upravujeme digitální fotografii ve Photoshopu

V současné době se snad každý fotograf, ať už je fotografování jeho koníčkem či se mu věnuje na profesionální úrovni, jistě dostane do situace, kdy svou fotografii bude chtít a potřebovat upravit v počítači. Nezáleží na tom, zda ji pořídil digitálním fotoaparátem či fotografie pouze digitalizoval prostřednictvím skeneru, ale jakmile ji má k dispozici v digitální podobě, potřebuje dobrý softwarový nástroj, s nímž bude moci provést nejen retuše, ale i další zásadnější úpravy pořízených snímků.
K tomuto účelu potom slouží jeden z nejpopulárnějších programů pro úpravu obrázků, jímž bezesporu je Adobe Photoshop. Méně zkušení nebo zvídavější čtenáři pak jistě ocení knihu renomované autorky s názvem Upravujeme digitální fotografii ve Photoshopu.
Odbornice na fotografování a Photoshop Julie Adair Kingová čtenářům přiblíží veškeré možnosti úprav fotografií tak, aby snadno dospěli k pokročilým výsledkům. S pomocí mnoha ukázek fotografií budou postupně procházet jednotlivé přehledné a srozumitelné pracovní postupy. Pro uživatele, kteří s Photoshopem zatím nemají příliš velké zkušenosti, připravila autorka v úvodu knihy přehledné seznámení s paletami, předvolbami a ovládacími prvky programu, přičemž neponechala stranou ani vysvětlení základních grafických pojmů, jako jsou například pixely či barevné kanály. Praktické je, že čtenář bude vždy upozorněn na rozdíly mezi různými historickými verzemi programu, stejně jako na rozdíly a specifické vlastnosti popisovaných platforem Windows i Macintosh. Srozumitelnou formou se čtenář dozví, jak nastavit digitální temnou komoru na optimální výkon a barevnou přesnost, jak ovládnout účinné techniky výběru a rovněž zjistí, v čem spočívá tajemství používání vrstev, vrstev úprav i režimů prolnutí. Ve výkladu nechybí ani popis problematiky ořezu či samotného tisku digitálních fotografií v co nejlepší kvalitě, retuší a barevných úprav, sdílení fotografií na webu nebo vytváření on-line galerií. Prostě užitečná příručka pro všechny typy čtenářů.Autor: Julie Adair King
Vydavatelství:
Grada Publishing
Počet stran: 336
Doporučená cena:
299 Kč

Autor článku