Hlavní navigace

Jaká je ta ideální počítačová skříň pro vás? - 2.díl

9. 12. 2019

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Počítačovou skříň můžete v současnosti koupit ve všech možných provedeních – tvarech, velikostech i s řadou funkcí – jen tak vědět, která je pro vás ta pravá.

Předcházející díl

 

Je úplně jedno, jestli chcete, aby vaše počítačová skříň byla středobodem vaší pracovny nebo jestli se má jednat jen o nějakou krabici, která bude ležet někde pod stolem – koupě počítačové skříně je vždycky tak trochu věda.

Pokud se koupí počítačové skříně nechcete nijak zabývat, pak pro vás platí nezbytné minimum – musí být tak velká, aby zvládla uspokojit všechny vaše požadavky a aby měla dostatek místa pro všechen váš hardware a zařízení připojovaná do portů USB. V každém případě byste měli vědět, že existují skříně, které vám toho poskytnou daleko více. Prostorný vnitřek, nižší teploty, minimální hluk, rozsáhlou podporu vodního chlazení, přitažlivě provedené panely z tvrzeného skla či podsvětlení RGB – a to všechno je jen příslovečná špička ledovce.

V následujícím seriálu najdete návod na koupi takové počítačové skříně, která vám sedne doslova na míru. Nicméně koupě počítačové skříně je jen prvním krokem, u něhož to pravděpodobně neskončí, ale naopak začne. Co když si budete chtít postavit rovnou celý počítač?

Velikost skříně se počítá

Ještě než začnete vybírat počítačovou skříň, musíte v první řadě zjistit, jakou velikost skříně vůbec potřebujete. Počítačové skříně se vyrábí ve třech hlavních velikostech: full-tower, mid-tower a mini-ITX.

Počítačové skříně full-tower a mid-tower jsou vhodné pro všechny standardní základní desky typu ATX. Typ ATX přitom patří mezi nejběžnější velikosti základních desek. Oba zmiňované typy počítačových skříní jsou rovněž vhodné i pro menší základní desky micro-ATX. Přesná velikost se mění skříň od skříně, nicméně naprostá většina počítačových skříní typu mid-tower měří až okolo 46 cm na výšku a cca 20 cm na šířku. Počítače s počítačovými skříněmi typu mid-tower jsou pravděpodobně těmi nejběžnějšími, přičemž mají dostatek místa, aby se do něj vešel chladič s uzavřeným chladicím (vodním) chlazením, pár grafických karet, a ještě v počítačové skříni zůstane dostatek místa.

Počítačové skříně typu full-tower jsou prostě velké

Počítačové skříně jsou robustní. Není výjimkou, že měří na výšku klidně i přes 50 centimetrů, navíc jsou delší a hlubší než počítačové skříně typu mid-tower, takže jsou ideálním řešením pro těch málo jedinců, kteří vlastní robustní základní desku Extended ATX. (Mezi základní desky typu EATX patří základní desky X399 od firmy Asus, které jsou určeny pro procesory AMD Threadripper).

Koupi počítačové skříně typu full-tower rovněž zvažte, pokud plánujete vybavit svoji počítačovou sestavu vlastním nebo nějakým náročnějším vodním chlazením, řadou disků a třemi nebo čtyřmi grafickými kartami. U počítačových skříní typu full-tower rovněž můžete použít daleko více větráčků, navíc jsou zde k dispozici i šachty o rozměru 5,25 palců. Uvidíte, jak během stavby počítače velmi oceníte jakýkoliv prostor navíc.

Root Linux

 

Pokračování