Hlavní navigace

Jak zůstat ve Windows XP SP2 v bezpečí i bez oficiální podpory Microsoftu?

14. 7. 2010

Sdílet

Microsoft včera ukončil oficiální podporu jednoho z nejrozšířenějších operačních systémů na světě, který se tak stal zranitelnějším než kdy dříve. To však neznamená, že jej před hrozbami plynoucími z internetu nelze uchránit.

Společnost Microsoft včera ukončila oficiální podporu operačního systému Windows XP Service Pack 2 (SP2), což znamená, že už Microsoft pro tuto verzi nevydá žádnou bezpečností aktualizaci, nehledě na to, jak kritická zranitelnost se objeví a kterou ze součástí Windows či přidružených prvků postihne. Už se tak nedočkáme žádných pravidelných updatů, které by opravovaly chyby v této verzi Windows a pro ni určených softwarových aplikací jako Internet Explorer, Windows Media Player či Outlook Express.

Celou situaci lze vyřešit updatem systému na Service Pack 3 (SP3), který bude podporován až do dubna roku 2014. Více informací o možnostech přechodu se dozvíte přímo na webu Microsoftu. Ne všichni však mohou na třetí Service Pack přejít, takže pokud jste z nějakého důvodu vázáni na ten druhý a neplánujete v brzké době přechod na jednu z novějších verzí systému Windows, mátě několik možností, jak váš počítač při surfování na internetu ochránit.

Pokud jste se rozhodli pro přechod na Windows 7, přečtěte si náš návod Jak provést upgrade z operačního systému Windows XP na Windows 7.

 

Pošlete Internet Explorer do věčných lovišť

I když Microsoft přestal vydávat updaty pro všechny verze IE v systému Windows XP SP2, ostatní tvůrci webových prohlížečů jako Mozilla, Google, Apple a Opera na něj nezanevřeli. Mozilla sice před rokem zvažovala ukončit podporu starších verzí systému Windows včetně Windows 2000 a Windows XP SP2, nakonec se je však rozhodla podporovat i nadále. A jelikož systémové požadavky nedávno vydané první beta verze Firefoxu 4.0 odkazují na požadavky verze 3.6, která Windows XP SP2 podporuje, měla by jej podporovat i finální verze čtvrté generace tohoto prohlížeče, která má vyjít letos v listopadu.

Čtěte také: Firefox 4.0 Beta 1 - průvodce novým vzhledem a vlastnostmi

Mozilla podporuje své produkty ještě minimálně 6 měsíců po tom, co vydá jejich další verzi,  to tedy znamená, že když Mozilla vydá pátou generaci svého prohlížeče opět za rok, tedy v listopadu roku 2011, bude Firefox 4 běžící v systému Windows XP SP2 podporován minimálně do května roku 2012.

Pokud tedy zanevřete na Internet Explorer a přejdete na nějaký z konkurenčních produktů jako Firefox, Safari, Google Chrome nebo Opera, který budete samozřejmě pravidelně aktualizovat, zvýšíte tak bezpečnost svého systému.

Internet Explorer

 

Neprodleně aktualizujte produkty třetích stran

Dle většiny bezpečnostních expertů to nejsou mezery v operačním systému, kterých hackeři ve většině případů využívají, ale jejich cílem se stávají převážně produkty třetích stran, z nichž největší zastoupení patří zásuvným modulům webových prohlížečů. V prvním kvartálu letošního roku zaznamenaly antivirové společnosti enormní nárůst útoků, jejichž cílem byl jeden z nejrozšířenějších plug-inů vůbec - Adobe Reader. Lidé by se tak více měli starat o pravidelnou aktualizaci produktů třetích stran a méně se obávat zranitelností ve Windows XP SP2, které už Microsoft nikdy neopraví.

Čtěte také: Firefox 3.6.4 odděluje běh zásuvných modulů a zvyšuje svou stabilitu

Většina těchto produktů však paradoxně nenabízí možnosti automatických aktualizací tak, jak je tomu u softwaru od Microsoftu. Společnost Adobe sice od dubna tuto funkci zavedla u programů Reader a Acrobat, uživatelé si ji však musí manuálně sami zapnout. Otázkou zůstává, proč touto funkcí stále není vybaven Flash Player, který se stává útokem hackerů stejně tak často, jako Reader.

Flash Player

Antivir, firewall, antivir, firewall a stále dokola

U nepravidelně aktualizovaného operačního systému hrají antivirové programy a firewally doslova první ligu. Nezapomínejte tedy na jejich pravidelnou aktualizaci a v nejlepším případě váš počítač vybavte jedním z komplexních bezpečnostních balíků. Dále se vyvarujte podezřelým stránkám, neotvírejte nevyžádané nebo neočekávané emaily a jejich přílohy a nestahujte software z pochybných zdrojů. Jde sice o otřepané a několikrát omílané rady, ale jsou stále na místě.

webcast

Nezapomeňte si nainstalovat poslední úterní update

Tento poslední patch pro verzi Windows XP SP2 opravuje především zero-day zranitelnost v Centru pro nápovědu a odbornou pomoc, která již byla dle posledních zpráv zneužita ke 25 000 útokům, a minulý měsíc na ni upozornil inženýr Googlu.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).