Hlavní navigace

Jak zjistit, zda je mimo provoz web nebo je problém u vás - 1.díl

21. 5. 2015

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Otevřete internetový prohlížeč a zadáte v něm internetovou adresu svého oblíbeného webu – a ono nic. Dá se nějak zjistit, kde je chyba? Na naší straně nebo na straně provozovatele webu?

Přístup k Internetu, to je naprosto úžasná věc – o to je to horší, když najednou na Internet z nějakého důvodu nemůžete. Někdy je řešení problémů velmi jednoduché, stačí, když víte, jak se vypořádat s potížemi způsobenými vaším domácím WiFi routerem. Co ale dělat, když se zdá, že řešení nefunkčního připojení k Internetu nebude tak jednoduché – třeba když to vypadá, že váš oblíbený web jednoduše spadl a vzal s sebou polovinu celého světového webu.

Potřebujete-li zjistit, zda je konkrétní web funkční a zda tedy běží bez problémů, nebo zda je problém na vaší straně, pak čtěte dále – přesně o tom totiž celý tento návod je.

 

Služba pro testování funkčnosti jiných webů

Zřejmě nejjednodušší možností, jak zjistit funkčnost nějakého webu na internetu, je použití speciálního webu, který dokáže zjistit funkčnost ostatních webů. Jednou z nejpopulárnějších služeb tohoto typu je web Down for everyone or just me (označovaný rovněž i jako isup.me).

Test funkčnosti webu

Na tomto webu stačí do vyhledávacího pole zadat adresu webu, jehož funkčnost chcete ověřit, stisknout klávesu Enter a několik sekund počkat. Vzápětí se dozvíte, kde je problém , zda na vaší straně nebo na straně provozovatele webu.

Test funkčnosti webu - chyba na straně uživatele

Starý dobrý ping

Další možnost, jak zkontrolovat, zda je nějaký web na Internetu v provozu, je nasazení starého dobrého nástroje Ping, který pracuje na příkazovém řádku. Otevřete okno příkazového řádku (pomocí příkazu cmd zadaného do pole pro vyhledávání) a poté do něj zadejte příkaz www.facebook.com, popřípadě jiný název webového serveru, jehož funkčnost chcete zjistit. Nezapomeňte na úvodní tři znaky www, jinak vám příkaz nebude fungovat. Po stisku klávesy Enter se vám za několik sekund na příkazovém řádku zobrazí následující výstup:

Příkaz PING na [IP adresa] - 32 bajtů dat.

Pokud se za tímto řádkem nachází další čtyři řádky textu začínající textem: Odpověď od … , pak je web v provozu. V opačném případě se zobrazí text Vypršel časový limit žádosti.

 

Nástroj Ping

 

Nástroj Ping je malým, i když velmi vděčným nástrojem pracujícím na příkazovém řádku, i když ani on není dokonalý. Některé weby (například microsoft.cz nebo amazon.com) totiž příkaz ping odmítají. Ale i přesto lze nástroj Ping považovat za relativně spolehlivý.

MIF21

 

Pokračování