Hlavní navigace

Jak žít bez Javy, Adobe Readeru a Flashe - 3. díl

14. 10. 2013

Sdílet

 Autor: © Cybrain - Fotolia.com
Adobe Flash, Adobe Reader a Java od společnosti Oracle – všechny tři tyto technologie jsou v podstatě všudypřítomné.

Předchozí díl

Život bez Flashe

I když někdo dokáže žít bez Javy, snaha o odstranění Flashe z počítače může být takřka nemožná. Začíná to už tím, když si uvědomíte, že jak Google Chrome, tak Internet Explorer 10 od Microsoftu mají Flash vetkaný přímo do své struktury. Jednoduše tak nemůžete multimediální přehrávač od Adobe z těchto prohlížečů odstřihnout.

Předpokládejme však, že jste se rozhodli zůstat u Firefoxu či jiného alternativního prohlížeče, jenž není svázán s Adobe. Je možné žít svůj život bez Flashe? Rozhodně je to velice složité.

Flash je s námi velice dlouho a stal se de facto webovým standardem, když ne svou definicí, tak aspoň svou funkcí. Spousta webů se bez Flashe prostě rozloží.Nebude vám fungovat téměř žádná služba streamování videa. (Některé služby však běží na Microsoft Silverlight.) Farmville nebo jiná flashová hra? Zapomeňte na to (pokud už vám nenapověděl jejich souhrnný název). Bez Flashe nerozjedete ani mnohá webová rádia. Bez Flashe zkrátka není web jako celek multimediálně plnohodnotný.

Flashe se prostě tak jednoduše nezbavíte. Pokud jste ale masivně neinvestovali do online médií, bude to pro vás jednodušší – jen se připravte na to, že mnohé weby budou vypadat vachrlatě, případně se zcela rozloží.

Takže co je nejlepší možností pro člověka, jehož zajímá bezpečnost, a který se prostě nemůže od Flashe zcela odstřihnout? Stejně jako v případě Javy vám doporučujeme mít dva prohlížeče: jeden primární bez Flashe (tedy jiný než Chrome nebo IE 10), a potom právě Chrome nebo IE 10 nebo jiný prohlížeč s nainstalovaným Flash pluginem, jestliže se dostanete na web, který se točí okolo Flashe. Flash a Javu byste mohli mít na stejném prohlížeči. Tato strategie minimalizuje potenciální vystavení vašeho počítače špinavým útokům přes Flash.

Výhled na kompletní opuštění Flashe je však stále reálnější. Adobe nedávno přestalo vyvíjet Flash pro Android, a Apple jeho multimediální software na svých iOS zařízeních ani nikdy nepovolil. Svět je zaplaven mobilními technologioemi, a proto už webové stránky příliš nepoužívají Flash, ale začínají namísto něj implementovat HTML5 (o tuto technologii se však zlí hoši také zajímají, neboť je využívána čím dál více). W3Techs uvádí, že počet webů obsahujících Flash se v prvním čtvrtletí meziročně snížil, a to z více než 25 procent v březnu 2012 na 20,2 procenta v březnu 2013.

Weby jako Pandora, YouTube, Revision3, Vimeo a Scribd v posledních letech nabízejí jako alternativu k Flashi právě HTML5, případně Flash úplně hodili přes palubu a používají jenom HTML5. Poslední dny Flashe se blíží.

UI21

Výsledky experimentu

Na konci našeho velkého experimentu je jasné, že zatímco opuštění Adobe Readeru a jeho nahrazení alternativními (a méně napadanými) programy je relativně jednoduché, abstinenční příznaky při odinstalování Javy nebo Flashe snadno neodstraníte. Přesto můžete provést opatření, abyste bezpečnostní rizika snížili na minimum. Omezte pluginy Flashe a Javy na sekundární prohlížeč a zapomeňte na ně, dokud je opravdu nutně nebudete potřebovat.

Zdroj: IDG News Service