Hlavní navigace

Jak získat Windows XP po 30. červnu

18. 6. 2008

Sdílet

Společnost Microsoft brzy ukončí oficiální prodej operačního systému Windows XP, stále však budeme mít možnost koupit ho s některými novými počítači. Podpora systému bude dostupná po několik dalších let.

skoleni

Pravděpodobně jste slyšeli o tom, že po 30. červnu tohoto roku již nebude možné zakoupit operační systém Windows XP nebo pro něj využívat podporu. Toto tvrzení však není úplně přesné. Ve skutečnosti budete mít možnost zakoupit operační systém Windows XP na tradičních PC sestavách do konce ledna 2009 a je docela možné, že toto datum bude ještě změněno. Mezní datum pro ultra-levné noteboky, jako je například Asus EEE, a pro levné desktop počítače (nettops), bylo stanoveno na červen 2010. S technickou podporou můžeme alespoň v nějaké formě počítat až do roku 2014.

Vzhledem k tomu, že kolem zastavení distribuce Windows XP panuje vcelku velký zmatek, rozhodli jsme se vám přiblížit několik možností, jak získat legální systém Windows XP i po 30. červnu 2008.

Tiskové prohlášení Microsoftu se zdá naprosto jasné. Operační systém Windows XP nebude společnost Microsoft distribuovat pro hlavní prodejce a OEM partnery po 30. červnu tohoto roku. Na první pohled jednoduché prohlášení v sobě ale skrývá mnoho právních mezer. Za prvé, maloobchodní prodejci a výrobci počítačů mohou prodávat Windows XP a počítače s nainstalovaným systémem Windows XP po 30. červnu, pokud licence nakoupí ještě před tímto datem. V případě, že se tedy prodejci předzásobí licencemi Windows XP, mohou je v následujících měsících bez problémů doprodávat. Stejně na tom budou i výrobci počítačových sestav.

Další možností bude downgrade operačního systému z Vista na XP. Mluvčí společnosti HP potvrdil, že jeho firma bude tuto možnost nabízet na svých přístrojích minimálně do 30. července 2009. Další důležité datum je 31. leden příštího roku. Do té doby bude možné zakoupit systém Windows XP spolu s neznačkovým počítačem sestaveným na zakázku firmou, jež nakupuje operační systémy od distributorů Microsoftu. Pokud si koupíte ultra levný počítač, jenž společnost Microsoft popisuje jako notebook s omezenými hardwarovými prostředky, máte štěstí. Tyto laptopy, zahrnující například Asus EEE, budou distribuovány s operačním systémem Windows XP až do června 2010. Podmínkou uvedené výjimky je zde malý rozměr displeje a procesor s nízkou spotřebou energie.Jak to bude s podporou?

Získání podpory bude po 30. červnu snazší než koupě systému. Klasická softwarová podpora, zahrnující opravy bugů, bezpečnostní záplaty a systémové aktualizace, bude dostupná do 14. dubna 2009. Do té doby budou také kompletně platné všechny záruky. Po tomto datu bude až do 8. dubna 2014 platná tzv. rozšířená podpora. Microsoft již bude vydávat pouze bezpečnostní záplaty, opravy bugů a aktualizace již nebudou vydávány.

Poznámka autora:

Celkově se dá předpokládat, že bude záležet hlavně na výrobcích počítačů, pro jaký operační systém se rozhodnou. Je jasné, že Microsoft bude všemi dostupnými prostředky podporovat prodej Windows Vista, jež jsou zatím spíše zklamáním. Vzhledem k tomu, že ani první service pack nepřinesl mnoho vylepšení, nezbývá nám, než čekat na zcela nový operační systém, nebo si zatím nainstalovat některý alternativní systém.

- - Ondřej Pilát, Preston Gralla