Hlavní navigace

Jak zachovat bezpečí svých potomků v online světě - 8. díl

28. 9. 2013

Sdílet

 Autor: © Octus - Fotolia.com
V dnešním závěrečném díle našeho seriálu vám připomeneme poslední, šesté pravidlo, které se dá vystihnout velmi stručně. Jděte prostě svým dětem příkladem!

Předchozí díl

Dnešní děti jsou na internetu jako doma. Když trochu povyrostou, už potřebují vlastní počítač nebo smartphone a online komunikace se stává naprosto samozřejmou součástí jejich života Touto činností jsou pak schopny trávit hodiny a hodiny času. Online komunikace však s sebou přináší i mnohá rizika. V tomto článku Vám představíme pravidla, jejichž dodržování vám pomůže ochránit vaše potomky před nebezpečími na internetu.

6. Jděte příkladem

Jsou rodiny, kde se udržuje pevná tradice pravidelných týdenních setkávání, kde je používání telefonů a zařízení s operačním systémem iOS zakázáno, a to platí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Pokud jsou to navíc třeba rodiny židovské, pak je zakázáno používání telefonů či jiné elektroniky během sabbatu, tj. od pátku slunce západu do soboty do západu slunce. Pak třeba páteční pozdní večeře a sobotní oběd jsou výlučně rodinnou záležitostí. Během soboty nikdo nepoužívá ani telefon, ani počítač, takže je více prostoru na povídání si mezi sebou, hraní her, na procházky apod. Děti pak včetně dospělých poznají, že možné žít i bez telefonů, tím pádem je i daleko snazší vyhlásit během týdne dobu, během níž se nebudou používat telefony. Jak již bylo zmíněno výše, je výhodné používání nabíjecích stanic, kde se přes noc nabíjejí a zároveň uloží všechny telefony. Pro dospělé nemusí být dodržování pravidel až tak přísné – samozřejmě se mohou v posteli dívat na iPadu na televizi, nicméně musí to být až tehdy, když už děti spí.

Velmi přínosné pro vztahy v rodině je i to, když budete co nejčastěji s sebou brát děti do obývacího pokoje a vyžadovat, aby na určitou dobu odložily všechny telefony a jiné komunikační přístroje. Samozřejmě to samé musí platit i pro rodiče, jelikož se děti chovají podle toho, co vy sami děláte, nikoliv co říkáte. Za pokus stojí třeba ustanovit pravidlo, že bude zakázáno používání přístrojů během snídaně či večeře, což stejně není více jak 10 či 15 minut, a vzápětí uvidíte, jak pozitivní dopad to bude mít na vztahy v rodině.

ICTZ23

Je naprosto samozřejmé, že každý, kdo má děti, je chce chránit před vším, a pokud možno jedním klepnutím myší. Bohužel to nejde, a to ani nám, ani vám. Uchránit své potomky před nebezpečím digitálního světa znamená využít všeho, co současné technologie nabízejí, ale také nezapomenout na klasickou rodičovskou výchovu.

Konec

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).