Hlavní navigace

Jak zachovat bezpečí svých potomků v online světě - 6. díl

26. 9. 2013

Sdílet

 Autor: © keroro666 - Fotolia.com
Nyní, když jste přáteli nejen v běžném životě, ale i při online komunikaci, můžete zabezpečení vašich dětí online posílit dalším, pro vaše potomky velmi nepopulárním opatřením.

Předchozí díl

Musíte je totiž přimět k tomu, aby vám prozradili hesla do všech služeb, které na internetu používají.

Dnešní děti jsou na internetu jako doma. Když trochu povyrostou, už potřebují vlastní počítač nebo smartphone a online komunikace se stává naprosto samozřejmou součástí jejich života Touto činností jsou pak schopny trávit hodiny a hodiny času. Online komunikace však s sebou přináší i mnohá rizika. V tomto článku Vám představíme pravidla, jejichž dodržování vám pomůže ochránit vaše potomky před nebezpečími na internetu.

4. Znejte všechna hesla

Připomeňte svým dětem, že se vzdaly při stanovování vašich pravidel jakéhokoliv soukromí a ujistěte se, že znáte hesla k jejich účtům pro přístup k elektronické poště, Facebooku a dalším účtům na sociálních médiích, a v podstatě všechna hesla ke všem službám, které používají. Ano, jste přáteli na Facebooku, nicméně vaše inteligentní děti vám mohou zakázat zobrazování některých příspěvků. Vůbec nemusíte být neustále přihlášeni a číst všechno. Důležité je, aby si vaše děti byly vědomy, že to můžete udělat.

Jednou ze zajímavých myšlenek je každodenní změna hesla pro přístupový bod k bezdrátové síti, kterým se lze připojit k domácí síti. Toto heslo pak dáte svým dětem až tehdy, pokud si ho nějakým způsobem podle dříve stanovených pravidel zasloužily. Nasazení tohoto na první pohled zajímavého nápadu je poněkud choulostivé. A také nesmíte zapomenout na to, že k síti potřebují přistupovat i vaše zařízení.

Nastavte v rozhraní pro konfiguraci vašeho směrovače přesně časový interval, kdy bude možné se připojovat k internetu.

Někde je dokonce možné nastavit přístup k internetu pro každé zařízení (a tedy i pro každého uživatele ve vaší domácnosti) zvlášť. Na obrázku je ukázka AirPort Extreme.Pokud však se rozhodnete přece jen toto řešení vyzkoušet, pak se budete každý den přihlašovat do bezdrátového směrovače a měnit heslo (podrobný návod na změnu hesla naleznete v příručce k bezdrátovému směrovači, popřípadě na internetu, kde necháte vyhledat název a model směrovače). Můžete také jednoduše bezdrátový směrovač odpojit od elektrické sítě a napájecí kabel vzít s sebou (pokud ale používáte telefonování přes internet (VoIP), pak samozřejmě nebudete moci ani telefonovat).

Dalším řešením je změna výchozích nastavení bezdrátového směrovače tak, aby se nastavovala omezení na jednotlivá zařízení. Tuto funkci však bohužel nepodporují všechny bezdrátové směrovače. Pokud chcete zjistit, co vše v tomto ohledu nabízí právě váš bezdrátový směrovač, pak se přihlaste do rozhraní bezdrátového směrovače, kde vyhledejte záložku s názvem Parental Controls, Restrictions apod.

skoleni

V příštím díle našeho seriálu věnovanému zabezpečení dětí při jejich online komunikaci uplatníme další pravidlo, a to, že žádná elektronická hračka nepatří do postele!

Pokračování

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).