Hlavní navigace

Jak zachovat bezpečí svých potomků v online světě - 2. díl

22. 9. 2013

Sdílet

 Autor: © arrow - Fotolia.com
V dnešním díle seriálu se budeme věnovat první zásadě, kterou je třeba při péči o bezpečí našich potomků při online komunikaci věnovat. Konkrétně se bude jednat o stanovení a vysvětlení pravidel.

Předchozí díl

Dnešní děti jsou na internetu jako doma. Když trochu povyrostou, už potřebují vlastní počítač nebo smartphone a online komunikace se stává naprosto samozřejmou součástí jejich života Touto činností jsou pak schopny trávit hodiny a hodiny času. Online komunikace však s sebou přináší i mnohá rizika. V tomto článku Vám představíme pravidla, jejichž dodržování vám pomůže ochránit vaše potomky před nebezpečími na internetu.

1. Stanovte a vysvětlete pravidla

Pokud pracujete v nějaké firmě jako zaměstnanec, pak s největší pravděpodobností máte k dispozici dokument obsahující popis práce a pravidla chování na pracovišti. Pokud jste tento dokument někdy četli, zjistíte, že vám firma umožňuje používat své počítače, počítačovou síť a další technologie i k soukromým účelům, ale jen v omezené míře. Přitom se zároveň musíte vzdát jakýchkoliv očekávání, co se týče zajištění soukromí. Podobně je možné řešit situaci v domácnosti. Myslíte, že z toho budou vaši potomci nadšení? Určitě ne. Nicméně přesto vám nastavená pravidla přijmou, stejně jako vy přijímáte pravidla poskytování služeb třeba poskytovatele připojení k internetu, abyste mohli využívat jeho služeb. Pokud s nimi souhlasit nebudete, prostě nebudete moci jí nabízené služby využívat.

Na druhou stranu je ovšem třeba hned od začátku počítat s tím, že naprosto nezávisle na tom, jaká pravidla nastavíte, musíte počítač s tím, že se dnešní mládež znalá počítačových technologií bude snažit najít způsoby, jakými obejít prvky integrované v operačním systému proti neoprávněnému vniknutí do vašeho domácího počítače. Navíc se klidně může stát, že se zapomenete odhlásit z účtu správce počítače a pak je přístup do počítače volný. Vězte, že žádný program ani konfigurace vaše potomky před nebezpečím v online světě neochrání, což znamená, že se nevyhnete rozhovoru s vašimi potomky na téma obav o jejich bezpečí.

skoleni

Příště problematiku věnovanou stanovování a vysvětlování pravidel dokončíme s jasným konstatováním, že je třeba být maximálně důsledný, ale vstřícný. Zároveň si zdůrazníme, jak je důležité se na pravidlech, která se budou od našich dětí vyžadovat, společně dohodnout.

Pokračování

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).