Hlavní navigace

Jak vytvořit bootovací flash jednotku s Mac OS X

19. 5. 2012

Sdílet

Tvorba bootovací jednotky na flash disku, který spustí Lion a vejde se do kapsy, je jednoduchá. Tento článek vás provede potřebnými kroky.

Bootovací disk s Mac OS X se hodí, když potřebujete řešit problémy s tímto operačním systémem – ať už na vašem počítači či stroji někoho jiného. Takový disk je užitečný také tehdy, když chcete své základní nastavení udržet konzistentní napříč více počítači, tedy v tom případě, že pravidelně přecházíte mezi více zařízeními s Mac OS X. Nebo flash disk můžete využít k tomu, že z jakéhokoliv počítače kompatibilního s Macem rychle a jednoduše vytvoříte media centrum.

S Mac OS X Lion a novým bezplatným programem je vytvoření USB klíčenky, z níž později můžete bootovat, jednodušší než kdy dříve. Vše, co potřebujete, je pár minut času, kopie Lionu a USB disk s minimálně 4 GB ukládací kapacity (avšak čím více, tím lépe).

Příprava

Prvním krokem k přesunu Lionu na váš USB disk je získání kopie samotného operačního systému. Naneštěstí se soubor, jenž stáhnete z App Store, sám smaže poté, co updatujete na Lion, takže budete pravděpodobně muset znovu stáhnout update systému.

Je to jednoduchý, nicméně trochu časově náročný proces. Běžte do aplikace App Store a zde otevřete Purchases (Nákupy) v horní části obrazovky. Meli byste vidět OS X Lion jako jeden ze svých dřívějších nákupů. Klikněte na tlačítko Download (Stáhnout) vedle Lionu, uveďte složku, do níž chcete stahovat a počkejte na dokončení stahování. Při běžném připojení by vám opětovné stažení 4 GB obsahu tvořícího Lion mělo trvat méně než hodinu. Poté, co se operační systém dostahuje (a přesvědčíte se, že úspěšně „přistál“ ve vaší složce Aplikací), jste připraveni na jeho přesun na (důvěryhodný) flash disk.


Abyste tento proces zefektivnili, stáhněte si aplikaci Lion DiscMaker. Stahování externí aplikace pouze pro účely instalace operačního systému na USB klíčenku se může zdát jako krok stranou, nicméně věřte, že vám to další průběh procesu významně usnadní.

Dalším krokem je záloha veškerého obsahu USB disku – bude se totiž formátovat. Proces instalace kompletně smaže jeho obsah a přepíše ho kopií Lionu.

Tvorba bootovací jednotky

Díky aplikaci Lion DiscMaker bude tato část práce poměrně rychlá. Spusťte tuto aplikaci ve chvíli, kdy máte v počítači zapojený USB disk a instalační soubor Lionu ve složce Aplikace. Program DiscMaker vám umožňuje volbu mezi tvorbou bootovací jednotky na DVD nebo právě na USB flash disku. Vyberte druhou možnost. (Pokud vlastníte Mac s diskovou jednotkou, můžete zvážit i DVD kopii Lionu. Nicméně USB disk je praktičtější z toho důvodu, že na něj později můžete přidávat soubory pro přizpůsobení instalace. Pokud však toužíte pouze po bootovací kopii, která by řešila problémy s hardwarem, klidně zvolte možnost zálohy na DVD a ušetřete tak nějakou tu korunu.)

Poté, co jste zvolili, že chcete využít bootovací jednotky, se vás aplikace zeptá, jestli chcete využít USB jednotky (USB thumb drive) či nějakého jiného typu disku. Zde opět vyberte možnost USB jednotky a poté, co k tomu budete vyzváni, zvolte disk, na nějž chcete Lion nainstalovat.

Pokud máte jednotku, která disponuje pouze 4 GB prostoru, Lion Discmaker vás upozorní, že na ni kvůli nedostatku místa nenainstalujete kompletní systém. Aplikace v takovém případě vynechá „additional speech voices“, tedy „doplňkové hlasy“, které ovšem pro obnovení systému nejsou vůbec důležité. Upozornění programu tedy potvrďte a klikněte na možnost „Erase then create the disc“, neboli „Smazat a poté vytvořit disk“.

Kopírovací procedura bude pár minut trvat a v průběhu se také automaticky otevře několik oken, nicméně Lion DiscMaker by vás měl celým procesem provést automaticky. Všechno, co musíte udělat vy jako uživatel, je počkat, až váš Mac přestane zobrazovat zprávu „Probíhá kopírování, prosím čekejte...“ (případně její anglický ekvivalent), což bude znamenat, že DiscMaker dokončil instalaci Lionu na váš flash disk. Jakmile je hotovo, budete disponovat bootovacím USB flash diskem, který se vejde do kapsy a zvládne obnovu a instalaci systém a dokonce v případě nouze i základní prohlížení webu.

Tip MIF pravo

Závěrem

Pokud vám na USB disku zbylo nějaké místo, můžete k systému přidat i pár svých oblíbených aplikací a souborů a instalaci si tak trochu přizpůsobit. Naneštěstí nebudete moci přistupovat k těmto souborům přimo ve chvíli, kdy budete bootovat z USB disku, na druhou stranu, jakmile případnou instalaci dokončíte, ušetříte si spoustu času při opětovném nastavování počítače.

Samozřejmě, že taková bootovací jednotka a popisované metody nemohou plně nahradit již přizpůsobený počítač s Mac OS X Lion, ovšem pokud uvážíme, jak jak rychlé a jednoduché je nastavení takové jednotky (a kolik času vám může ušetřit, až budete zase potřebovat přeinstalovat Mac OS X či jinak řešit problémy s tímto systémem), neexistuje důvod, proč si nevytvořit svou vlastní bootovací kopii Lionu do kapsy.