Hlavní navigace

Jak vyčistit počítač infikovaný malwarem - 4. díl

7. 7. 2013

Sdílet

 Autor: © Sashkin - Fotolia.com
Snažíte se, jak to jde, abyste svůj počítač ochránili před škodlivými snahami digitálního světa. Někdy to však nepomáhá.

Předchozí díl

Chcete-li nabootovat Kaspersky Rescue Disk z flash disku, budete si muset stáhnout prozaicky pojmenovanou utilitu Utility to record Kaspersky Rescue Disk 10 to USB devices(utilita pro nahrání Kaspersky Rescue Disk na USB zařízení). Uložte ji ve stejné složce jako soubor .iso, spusťte ji a řiďte se pokyny průvodce (byť vám asi bude muset pomoci někdo ovládající angličtinu).

F-Secure Rescue CDnemá tak uživatelsky přívětivé rozhraní jako program od Kasperskyho, může vám dokonce způsobit nostalgii po DOSovské éře. Ale funguje. Akorát na začátku vám na monitoru přistane následující (přehnaně alarmující) varovná zpráva: If a Windows system file is infected, the computer may not restart. (Při infekci systémového souboru Windows je možné, že se počítač nerestartuje.) Nikdy jsme však neslyšeli o nikom, komu by po skenování pomocí F-Secure nešel restartovat počítač s Windows, a předpokládáme, že taková eventualita nastává velice zřídka. Také máme za to, že jestliže malware infikoval systémový soubor Windows – a jestliže F-Secure nedokáže tento soubor vyčistit, aniž by ho musel smazat – budete stejně vaší jedinou možností přeinstalování systému.

F-Secure má oholené, neatraktivní, textové uživatelské rozhraní. Ale na rozdíl od Kasperskyho aktualizuje své definice malware automaticky (jestliže dokáže nalézt internetové připojení – a rozběhne plné, důkladné skenování bez jakéhokoliv zásahu z vaší strany – tedy kromě souhlasu s podmínkami používání.

Tento program však nenabízí žádnou speciální USB utilitu. Jestliže jej chcete dostat na flash disk, budete muset stáhnout a spustit Universal USB Installer. V prvním kroku naleznete F-Secure Rescue CD téměř naspodu velmi dlouhého seznamu. Doporučujeme jít v tomto seznamu až dolů a potom F-Secure pomalu hledat směrem nahoru.

8. Svůj čerstvě desinfikovaný počítač chraňte

Jakmile vyčistíte disk, zkuste počítač restartovat do starých dobrých Windows. Pak odinstalujte svůj starý antivirový program – byl již napaden.

webcast

Samozřejmě, že nechcete zůstat bez ochrany. Program tedy nainstalujte znovu a aktualizujte jej na poslední verzi, případně (pokud jste v něj ztratili důvěru) nainstalujte řešení od konkurence. Když jde o malware, každý bajt prevence se hodí.

Zdroj: IDG News Service

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).