Hlavní navigace

Jak vyčistit počítač infikovaný malwarem - 2. díl

5. 7. 2013

Sdílet

 Autor: © Daevid - Fotolia.com
Snažíte se, jak to jde, abyste svůj počítač ochránili před škodlivými snahami digitálního světa. Někdy to však nepomáhá.

Předchozí díl

3. Zkuste na webu najít možná řešení

Výhodou takových strašidelných vyskakovacích oken je, že vás sama mohou nasměrovat k účinné léčbě. Ve vyhledávači zkuste najít přesné znění vět, které se v okně objevují – pravděpodobně najdete jiné, kteří bojují se stejnou infekcí jako vy. Jejich zkušenosti vám mohou pomoci vašeho nepřítele identifikovat nebo dokonce najít přesné instrukce, jak se ho zbavit. Buďte obezřetní: nechte si radit pouze weby, které vypadají důvěryhodně, a poté, co si necháte poradit od kohokoliv (dokonce i od nás), vždy proveďte celkové skenování systému antivirem.

4. Předpokládejte, že je váš antivirus malwarem napaden či pozměněn

Neztrácejte čas prohlížením pevného disku svým dosavadním antivirovým programem. Vždyť tento program pravděpodobně selhal a malware mu už dříve proklouzl.

Ale nebuďte na něj moc přísní. Nikdo a nic není perfektní, a dokonce i tomu nejlepšímu antivirovému programu může čas od času utéct nový či zvláště chytře vytvořený virus. Jakmile takový virus proklouzne, je váš antivirový program pravděpodobně napaden. Musíte předpokládat, že skenování teď řídí malware, ne bezpečnostní software.

Potřebujete čerstvý skener malwaru – takový, který na svém počítači ještě nemáte nainstalován. Musí být schopen detekovat a odstranit malware z počítače, a musíte jej spustit v prostředí, kde se malware nemůže načíst jako první. Sázkou na jistotu je Linux, ale ještě než vyzkoušíte tuto možnost, zkuste nabootovat Windows do stavu nouze a zjistit, zda můžete svůj virus přelstít odtud.

5. Použijte nenáročný skener ve stavu nouze

Systém Windows má stav nouze, který načte minimální verzi operačního systému, s obecnými ovladači a ničím jiným. Nenačte se zde většina aplikací po spuštění a – velice pravděpodobně – nenačte se zde ani malware, který infikoval váš počítač.

Pro vstup do stavu nouze zapněte počítač a předtím, než se začne načítat Windows, stiskněte funkční klávesu F8. Načasování je poměrně složité, takže je nejlepší mačkat F8 vícekrát od chvíle, kdy se na displeji objeví logo výrobce vaší základní desky, až do té doby, než naskočí bootovací menu.

Jakmile se do tohoto menu dostanete, zvolte ze seznamu bootovacích možností Stav nouze s prací v síti. Zejména část „s prací v síti“ je důležitá – pro vyřešení virového problému budete potřebovat přístup k internetu.

skoleni

Jakmile jste ve stavu nouze, otevřete Internet Explorer (používání jiných prohlížečů ve stavu nouze je často problematické) a spusťte nějaký dobře hodnocený online skener virů jako Bitdefender. Doporučujeme použít například ESET Online Scanner, webovou aplikaci pro detekci virů, která je vždy aktuální a běží ze vzdáleného serveru. Budete muset povolit doplněk prohlížeče, nicméně skener by jej měl po skončení opět zakázat. Než začnete, klikněte na Advanced settings (pokročilá nastavení) a aktivujte maximální možnou úroveň zkoumání PC, včetně dat z prohlížeče.

Pokračování