Hlavní navigace

Jak vyčistit počítač infikovaný malwarem - 1. díl

4. 7. 2013

Sdílet

 Autor: © bloomua - Fotolia.com
Snažíte se, jak to jde, abyste svůj počítač ochránili před škodlivými snahami digitálního světa. Někdy to však nepomáhá.

Pravidelně aktualizujete svůj antivirus. Vyhýbáte se neznámým webům. Neotevíráte podezřelé přílohy e-mailu. Máte aktualizované plug-iny nebo se je snažíte nepoužívat.

Proti všem předpokladům se ale do vašeho PC může nastěhovat nový trojský kůň. Ať už jste majitelem infikovaného počítače vy, nebo byste s čištěním rádi pomohli některému ze známých, nabízíme vám metodický pokyn, který můžete použít pro určení konkrétního problému, způsobu skenování i při další prevenci.

1. Potvrďte infekci

Je daný počítač opravdu infikovaný? Někteří lidé svádějí na virus všechno: od špatné zvukové karty po svou vlastní hloupost. Prvním krokem při léčení systému je určit, jestli opravdu máte co do činění s virem, nebo máte problém s hardwarem, softwarem či prostorem mezi židlí a klávesnicí.

Jestliže je váš počítač neobyčejně pomalý, nebo vypadá, že dělá spoustu věcí, které jste mu nenakázali, sám od sebe, máte k podezření důvod. Ale předtím, než uděláte závěr, že je za tyto věci opravdu zodpovědný virus, otevřete Správce úloh systému Windows (pravým tlačítkem klikněte na hlavní panel a z menu zvolte Správce úloh) a v panelu Procesy zkontrolujte, zda v pozadí neběží nějaké zvláštní nebo neznámé aplikace – zejména takové, jejichž název nedává smysl a které nemají v popisu uvedenou žádnou důvěryhodnou autoritu. Například takový zvláštně vypadající proces „wuauclt“ je v pořádku, protože pochází od Microsoftu (konkrétně se jedná o součást služby Windows Update).

Samozřejmě, že se jedná pouze o základní první krok, protože nic nezastaví kus malwaru od toho, aby se maskoval jako legitimní proces. Útočníkům nikdo a nic nebrání v tom, aby svým výtvorům dali normálně vypadající jméno. Nicméně když už jsme u toho, byli byste překvapeni, jak často se malware prozradí zvláštním a netypickým názvem.

2. Hledejte jasné znaky malwaru

Dobře udělaný malware preventivně zablokuje vaše snahy o jeho odstranění. Jestliže váš počítač není schopen načíst utility, které by vám mohly pomoci malware odstranit manuálně – jako msconfig či regedit – buďte podezíraví. Jestliže se ale náhle přestane načítat antivirový program, je to už jasné varování.

skoleni

Někdy je útok zřetelnější. Jestliže se náhle objeví program, který nepoznáváte, a začne zobrazovat zvláštní varování a vyzývá vás ke spuštění .exe souboru nebo vás prosí o číslo platební karty, je váš počítač zcela jistě infikován. Nikdy, opakujeme nikdy nepředávejte informace o vašich platebních kartách programu nebo webové stránce, které se vás snaží varovat, že váš počítač umírá. Bude se s vysokou pravděpodobností jednat o škodlivý program, strach vyvolávající malware, které se vás snaží vystrašit varováními o konci světa, katastrofickou virovou infekcí nebo ještě něčím horším za tím účelem, abyste mu předali své soukromé informace.

Pokračování

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).