Hlavní navigace

Jak ve Windows 8 nastavit více monitorů - 1. díl

9. 9. 2012

Sdílet

 Autor: pcworld.com
Společně s Windows 8 přichází spousta „vícemonitorových“ zlepšení. Ukážeme vám, jaké jsou a jak je využít ve svůj prospěch, a to s grafickými procesory Intel, Nvidia a AMD.

Podle posledních dat posbíraných pro společnost Microsoft jejím Windows Feedback Programem propojuje své systémy s více monitory méně než 15 procent uživatelů stolních počítačů a méně než pět procent uživatelů notebooků. To jsou velice nízká čísla, uvážíme-li, že několik vylepšení a upgradů je schopno nepoměrně vylepšit produktivitu práce. S dodatečným monitorem můžete mít najednou otevřených a viditelných více aplikací. Připojení dvou a více monitorů také urychluje proces přenosu dat mezi aplikacemi a minimalizuje nutnost zbytečného klikání nebo projíždění otevřenými okny k tomu, abyste našli, co hledáte.

Práce s více monitory připojenými k jednomu PC je skvělým způsobem pro zlepšení efektivity, alespoň pokud si můžete dovolit mírně zvýšené náklady a disponujete dostatečně prostorným stolem.

 

Vylepšení ve Windows 8

 

I když je nastavení a používání více monitorů poměrně jednoduché už ve Windows 7, představuje Microsoft ve svém novém systému několik významných zlepšení. Ve Windows 8 se producent nejen snaží zjednodušit úvodní proces nastavení, ale také usnadnit personalizaci plochy a vylepšit použitelnost hlavního panelu. Mimo to podporuje aplikace vedle sebe v Metro stylu.

Některá „multimonitorová“ zlepšení, která přichází s Windows 8, jsou přísně estetická. Nový systém tak například dokáže nastavit odlišné pozadí pro každý monitor, aniž by se v tomhle ohledu spoléhal na nástroje třetích stran. Uživatelům stačí pravým tlačítkem kliknout na obrázek na pozadí a přiřadit jej ke konkrétní obrazovce. V „osmičce“ je také nová možnost překlenout jedno pozadí více obrazovkami či nastavit slideshow, v níž jsou automaticky vybírány nejlepší obrázky na základě rozlišení, poměru stran a orientace obrazovky každého monitoru.

Další vylepšení v oblasti více monitorů vám pomohou efektivněji využít váš zobrazovací hardware. Ve Windows 7 se hlavní panel při připojení více monitorů prostě roztáhne napříč všemi obrazovkami. Na druhou stranu Windows 8 vám umožní tento panel konfigurovat tak, aby jeho ikony byly zobrazeny přesně tam, kde je chcete. Díky tomu omezíte zbytečné přesuny kurzoru myši mezi obrazovkami.

MIF21

Ve Windows 8 jsou na všech obrazovkách aktivní všechny rohy a hrany, takže se uživatelé mohou odkudkoliv dostat na startovací obrazovku, přepínač aplikací i doplňky, opět bez nutnosti přesouvání myši napříč monitory. Cílové aktivní body mají šest na šest pixelů a objevují se v levém dolním rohu (obrazovka Start), v levém horním rohu (přepínač aplikací) a v pravém horním rohu (doplňky). Tlačítko pro zobrazení plochy je stejně jako ve Windows 7 dostupné z pravého dolního rohu (každé obrazovky).

Windows 8 nabídne také zlepšené zacílení myši podél sdílených hran monitorů. Tak například když přes sdílenou hranu přesunete kurzor myši z jednoho monitoru na druhý, zůstane pohyb myši plynulý a pohyb kurzoru na druhém monitoru nespustí omylem žádnou akci. Microsoft ve Windows 8 taktéž implementoval „reálné“ rohy. Jestliže máte 30palcový monitor a používáte jej souběžně s 22palcovým, přičemž jsou fyzicky propojené jejich dolní rohy a kontrolní panel, narazí myš v prvním, větším monitoru na tvrdou hranu v oblasti, kde se oba monitory fyzicky nepotkávají, a necestuje svévolně na monitor menší. Na tuto intuitivní úpravu si ve správném nastavení jednoduše zvyknete.